Kreml využívá bolivijské krize. Nabízí vojenskou pomoc

Roman Gazdík
17. 9. 2008 14:25
Moskva chce financovat boj s překupníky místo USA
Bombardéry TU-160 zamířily minulý týden do Venezuely
Bombardéry TU-160 zamířily minulý týden do Venezuely | Foto: Reuters

La Paz - Vztahy Spojených států a Bolívie se nyní nacházejí na nejhorší úrovni od počátku osmdesátých let.

Těžit z toho může Moskva, která už vyslala signál, že je ochotna místo v nově vytvořeném mocenském vakuu zaplnit.

Kreml se v posledních měsících snaží zvýšit svůj vliv v celém latinskoamerickém regionu. Posiluje vztahy s komunistickou Kubou, do Venezuely poslal na cvičení dva letouny TU-160 schopné nést jaderné zbraně a v listopadu sem zamíří i čtyři lodě ruské flotily.

Nyní podle náměstka bolivijského ministra pro sociální obranu Felipe Cácerese Rusko nabídlo Bolívii vojenskou pomoc ve formě vrtulníků, které by byly použity pro boj s pašeráky drog.

Občané USA, opusťte Bolívii...

Ten dosud financují Spojené státy; nyní částkou 26 milionů dolarů ročně. Prezident Bush však oznámil, že Bolívie společně s Venezuelou byla umístěna na černou listinu zemí, které za posledních dvanáct měsíců požadavky na omezení produkce drog nesplnily.

Konkrétní kroky k přerušení pomoci zatím Washington neučinil, bývalý americký velvyslanec Philip Goldberg, který byl z Bolívie vyhoštěn minulý týden, však pohrozil, že jeho vypovězení bude mít „vážné důsledky v různých záležitostech, které se - jak se zdá - dostatečně nepřezkoumaly".

Spojené státy už reagovaly vypovězením bolivijského velvyslance a vyzvaly své občany, aby opustili zemi. Budou k tomu údajně vypraveny zvláštní lety.

Operace v Bolívii přerušila i americká federální agentura Mírové sbory (Peace Corps), která zaměstnává dobrovolníky pracující v zemích třetího světa na rozvojových projektech.

Její působení v Bolívii však bylo v poslední době poznamenáno skandálem, když pracovník americké ambasády v La Pazu dobrovolníky instruoval, aby mu přinášeli informace o Kubáncích a Venezuelcích působících v zemi.

Do Moskvy

Bolivijská vláda oznámila na jaře „znárodnění" boje proti drogám, další pomoci USA se prý ale nebrání. Podle Cácerese však v této otázce navázala kontakty i s jinými zeměmi, právě i s Ruskem.

Náměstek se podle svých slov nedávno sešel s ruskými diplomaty, kteří nabídli spolupracovat na boji proti drogám „logisticky", mimo jiné poskytnutím vrtulníků. Chystá se údajně i bolivijská návštěva v Moskvě.

„Plánujeme návštěvu - byť ještě není potvrzena - u ruské vlády," citoval ho bolivijský list Los Tiempos. Deník La Razón bez udání zdrojů napsal, že s nabídkou pomoci přišli údajně sami Rusové.

Opoziční prefekt zatčen

Spor mezi Bolivií a USA se vyostřil v průběhu demonstrací, které nyní paralyzují nejchudší jihoamerickou zemi.

Na jedné straně konfliktu stojí prezident Evo Morales posilující centralizaci, na druhé prefekti „bohatého půlměsíce" na východě požadující větší autonomii a víc peněz z daní.

Bolívijci však doufají, že jsou z nejhoršího prozatím venku. Vláda a opozice se v úterý shodly na dokumentu, který by měl položit základy budoucí dohodě.

Jednání údajně neohrozí ani zatčení jednoho z pěti opozičních prefektů, Leopoldo Fernandéze, který je obviněn z organizování masakru 15 Moralesových stoupenců ve svém odlehlém amazonském departmentu Pando na severu země.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Brazilský nejvyšší soud zrušil rozsudek, který uznal bývalého prezidenta Luize Inácia Lulu da Silva vinným v korupční kauze

Brazilský nejvyšší soud zrušil rozsudek, který uznal bývalého prezidenta Luize Inácia Lulu da Silva vinným v korupční kauze. Podle soudce Edsona Fachina případ nespadal do kompetence soudu ve městě Curitiba, který rozsudek vynesl, napsala agentura Reuters. Soudce proto nařídil, aby se případem znovu zabýval federální soud v Brasílii. Proti rozhodnutí se státní zástupce odvolá. Lula obvinění z úplatkářství dlouhodobě odmítá.

Zdroj: ČTK
Další zprávy