Rusko vyslalo bombardéry Tu-160 do Venezuely

gaz
11. 9. 2008 9:10
S hegemonií Yankeeů je konec, raduje se Chávez
Bombardér Tu-160
Bombardér Tu-160 | Foto: Reuters

Caracas - Rusko-venezuelské námluvy pokračují.

V jihoamerické zemi přistály dva bombardéry Tu-160 schopné nést jaderné zbraně. Stalo se tak na pozvání venezuelského prezidenta Huga Cháveze.

Podle analytiků jde o další signál diplomatické krize mezi Ruskem a Spojenými státy, kterou vyvolalo přecházení některých bývalých satelitních zemí a částí SSSR do sféry vlivu USA. Politická situace mezi oběma mocnostmi se dále zhoršila nynějším konfliktem v Gruzii.

Hugo Chávez, který je velkým kritikem Spojených států, dokonce o víkendu oznámil, že Moskva a Caracas uspořádají v Karibiku vojenská cvičení.

Pozdrav z bombardéru

Venezuelský prezident, který rád zásobuje média vtipy a průpovídkami, si nyní zažertoval, že chce z jednoho z bombardérů pozdravit svého kubánského mentora Fidela Castra.

"Budu létat v jednom z těchto monster," vtipkoval Chávez ve vojenském obleku při návštěvě v nemocnici. "Fideli, kvůli tobě poletím nízko."

"S hegemonií Yankeeů je konec," dodal prezident, který si stěžuje, že americká letadla F-16 umístěná na blízkém ostrově Curacao jsou připravena bombardovat jeho dům či televizi během jeho vystoupení.

Podle agentury RIA Novosti zůstanou bombardéry ve Venezuele po několik dní a budou trénovat nad neutrálními vodami. Pak se vrátí do Ruska. Mluvčí ruského ministerstva obrany dodal, že letadla byla při svém letu přes oceán doprovázena letouny NATO.

Baseball na ruský způsob

Podle agentury Reuters je ohlášené rusko-venezuelské námořní cvičení prvním takového rozsahu v blízkosti Spojených států od konce studené války.

"Po letech trpění NATO na svém vlastním dvorku je Rusko nyní připraveno hrát se Spojenými státy baseball na jejich vlastní zahrádce," řekl agentuře bezpečnostní analytik společnosti Sratfor George Friedman.

Objevily se dokonce spekulace, že by Moskva mohla umístit bombardéry Tu-160 trvale na Kubě, tedy pouhých 160 kilometrů od amerického pobřeží.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Sněmovna přes výhrady podpořila vznik stálých senátních obvodů

Sněmovna přes výhrady opozice podpořila v prvním kole vládní návrh na zavedení stálých obvodů pro volby do Senátu. Zamítnutí novely ve středu Piráti neprosadili. Návrh před dalším schvalováním projedná ústavně-právní výbor a také ústavní komise.

Předseda výboru Marek Benda (ODS) označil za mimořádně nešťastné a nerozumné řešení, kdy ústavní zákon vyjmenovává skoro všechny obce. Podle Pirátů návrh nabourává z dlouhodobého hlediska rovnost hlasovacího práva, když se bude výrazně lišit počet obyvatel v navrhovaných obvodech.

"Jsou konstruované často nepochopitelným způsobem," uvedl pirátský místopředseda Sněmovny Vojtěch Pikal. Nadhodil možnost přepočítávat obyvatele obvodů třeba jednou za 12 let a podle toho je měnit. Vládě vytkl, že navržené vymezení nerespektuje správní příslušnost ani spádovost obcí, na což poukázal i komunista Stanislav Grospič.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Britská Dolní sněmovna odmítla změny v brexitovém zákoně

Britská Dolní sněmovna ve středu odmítla všechny změny, které v prováděcím zákonu k brexitové dohodě učinila horní komora. Sněmovna lordů chtěla mimo jiné lépe chránit občany EU či dětské uprchlíky. Návrh brexitového zákona nyní znovu poputuje do horní komory, která se může opět pokusit přijmout dodatky. Podle agentury Reuters ale termín brexitu v ohrožení není. Británie by měla EU opustit 31. ledna, tedy za devět dní.

Poslanci Dolní sněmovny, ve které mají konzervativci premiéra Borise Johnsona výraznou většinu, schválili návrh zákona o brexitu již 9. ledna. Sněmovna lordů, v níž mají více zástupců opoziční labouristé a liberální demokraté, ale tento týden k vládnímu textu připojila pět dodatků.

Zdroj: ČTK / Reuters
Další zprávy