Moskva (od našeho spolupracovníka) - Namísto uvolnění zřejmě Rusko ještě před březnovými prezidentskými volbami čeká utahování šroubů.
První na ráně mohou být nezávislá média, která se v poslední době stala vyhledávanou protiváhou oficiální propagandě linoucí se z televizních obrazovek.
S potížemi se potýká rozhlasová stanice Echo Moskvy, která se může chlubit titulem první nestátní rádio Sovětského svazu. Zažila totiž malý převrat ve správní radě.
Manažeři místo novinářů
Holding Gazprom-Media, dvoutřetinový vlastník stanice, žádá předčasné rozpuštění rady a výměnu dvou nezávislých členů.
"Správní rada je orgán dohlížející na hospodaření podniku. Ve všech podnicích jsou členy správní rady byznys manažeři a tento standard chceme zavést na Echu Moskvy. Správní rada se nezabývá redakční politikou," zdůvodnila změnu zástupkyně Irina Zenkovová.
Redakce je ale přesvědčena, že cílem není zefektivnit práci dozorčího orgánu, ale právě omezit nezávislost média. Na protest proto řídící orgán opustili šéfredaktor rádia Alexej Venediktov a jeho zástupce Vladimir Varfolomejev. Prvně jmenovaný považuje krok Gazprom-Media za pokus změnit politiku rádia. Podle něj iniciativa vzešla z nejvyšších politických míst.
Právě politické pozadí změny správní rady je nejčastěji skloňovanou verzí. Venediktov se v půli ledna dostal do rozepře s premiérem Vladimirem Putinem. Ten mu během schůzky s šéfredaktory ruských médií vytkl, že ho Echo Moskvy "od rána do večera polévá výkaly" a prosazuje zájmy Západu.
Sám šéfredaktor se ale nechal slyšet, že Putin osobně o jeho sesazení neusiluje.
Pod cizím Deštěm
Kvůli svému nezávislému postoji začala mít problémy i kabelová televize Dožď. Státní prokuratura kanál vyšetřuje, a to na podnět poslance státostrany Jednotné Rusko Roberta Šlegela.
Někdejšímu mluvčímu prokremelského mládežnického hnutí Naši se nelíbí, že Dožď vysílal přímý přenos z nedávných opozičních demonstrací. Stanici dokonce podezírá, že by mohla být financována ze zahraničí.
"Dožď je asi jedno z nejvíce viditelných médií, informujících o mítincích, a proto by mě zajímalo, jaké jsou podstata a zájmy Doždě ohledně těchto mítinků. Zdali jsou profesionální, nebo mají nějaký finanční podtext. Možná i od zahraničních fondů," vysvětlil poslanec online deníku Gazeta.ru.
Proti Putinovi:
Protiútok režimu
"Je to začátek předvolebního nátlaku. Vláda se vzpamatovala ze zmatku a šoku po prvních masových protestech a teď přešla do protiútoku," řekl Aktuálně.cz Vitalij Jaroševskij, zástupce hlavního redaktora opozičního listu Novaja Gazeta.
Podle něj jde o pokus odříznout společnost od alternativních informací, aby vláda mohla i zde dominovat a dezinformovat obyvatele. Proto se podle jeho názoru objevil nátlak na média, která si dovolují ukazovat jiný pohled.
"Všimněte si, jak se mění zabarvení státních kanálů. Nejdříve jim bylo dovoleno ukazovat opoziční politiky, dávat jim slovo. A teď začínají z hlavních médií mizet tváře, které nejsou vhodné pro určitou skupinu lidí považujících se za stát," dodal.
Jaroševskij současně upozorňuje, že se také Novaja Gazeta dostala do hledáčku režimu. Vláda se podle jeho slov snaží zničit hlavního sponzora novin - oligarchu Alexandra Lebeděva - a tím umlčet i nezávislé médium.
"Jen straší ježka holým zadkem," cituje Jaroševskij reakci šéfredaktora Nové Gazety Dmitrije Muratova na pokus umlčet jejich list.