Kreml: Pokud Američané odstoupí od smlouvy o likvidaci raket, Rusko zareaguje

ČTK ČTK
Aktualizováno 23. 10. 2018 0:04
Americký prezident Donald Trump se o víkendu nechal slyšet, že USA odstoupí od raketové smlouvy INF z roku 1987. Rusko podle něj dohodu porušuje.
Donald Trump a Vladimir Putin.
Donald Trump a Vladimir Putin. | Foto: Reuters

Moskva - Šéf ruské bezpečnostní rady Nikolaj Patrušev při pondělní schůzce s bezpečnostním poradcem amerického prezidenta Johnem Boltonem partnera přesvědčoval, aby Spojené státy neodstoupily od smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF), a vyjádřil ochotu Ruska spolupracovat na odstranění výhrad ohledně neplnění dohody. Oba představitelé také jednali o prodloužení smlouvy o omezení strategických zbraní (START) o dalších pět let po roce 2021. Oznámily to ruské agentury.

"Ruská strana znovu vyjádřila principiální pozici ohledně důležitosti zachovat smlouvu INF v platnosti a potvrdila ochotu spolupracovat na odstranění vzájemných výhrad ohledně plnění této smlouvy," uvedla bezpečnostní rada podle agentury TASS. Vypovězení dohody z roku 1987 by podle ní představovalo "vážný úder celému systému mezinárodního práva ohledně nešíření zbraní a jejich kontroly".

"Nyní lépe chápeme ruské stanovisko, ale chceme je ještě upřesnit, vidět podrobnosti," uvedl Bolton podle agentury RIA Novosti. Pokud jde o prodloužení smlouvy START, americké stanovisko se ještě dokončuje.

Bolton popřel, že by se Spojené státy pokoušely vydírat Rusko odstoupením od smlouvy INF. USA podle něj ještě nerozhodly o rozmístění raket v Evropě, pokud smlouva INF zanikne. Upozornil, že problém netkví jen v ruském porušování této smlouvy, ale jde i o to, že Rusko je v současnosti jen "jedním z hráčů" na scéně, protože rakety středního doletu má i Čína a Severní Korea.

Listu Kommersant Bolton řekl, že začlenit Čínu, Írán nebo KLDR do nynější smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu není možné. "Před 15 lety by bylo možné podepsat mnohostrannou smlouvu. Dnes ale tyto státy rozšiřují svůj arzenál způsobem, jímž by smlouvu jednoznačně porušovaly, kdyby byly jejím signatáři," řekl ruskému listu.

Prezident Donald Trump ale v pondělí ze zámoří do Moskvy vzkázal, že Čína do smlouvy INF zahrnuta být musí. "Čína není součástí dohody, ale součástí být musí," konstatoval. Řekl, že USA budou budovat svůj jaderný potenciál, "dokud lidé nedostanou rozum". Dodal, že jeho slova se vztahují na Rusko a Čínu.

Bolton, který jednal půldruhé hodiny i s ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem a v úterý bude hovořit s prezidentem Vladimirem Putinem, hovořil s Patruševem také o Sýrii, Íránu, Severní Koreji a boji proti terorismu. Jednání Boltona a Patruševa trvalo podle TASS asi pět hodin.

Bolton jednal s Patruševem i o nové schůzce prezidentů Donalda Trumpa a Vladimira Putina, řekl Kommersantu. "Myslím, že dalším krokem by mělo být rozhodnutí prezidenta Putina," řekl Bolton a dodal, že "možná brzy budeme mít, co říct".

Kreml v pondělí varoval, že v případě vypovězení smlouvy INF bude situace ve světě nebezpečnější. Pokud USA začnou vyvíjet nové rakety, bude podle něj Moskva nucena reagovat adekvátně s cílem obnovit vojenskou rovnováhu.

Evropská unie vyzvala Washington a Moskvu k dialogu, aby smlouvu zachovaly. Zatímco Británie už v neděli krok Spojených států rozhodně podpořila, z Berlína v pondělí zaznělo, že německá vláda amerického záměru lituje. K opatrnosti nabádaly i Francie a Čína.

 

Právě se děje

Další zprávy