Jeruzalém - Poslanci izraelské koaliční strany Vpřed (Kadima) odhlasovali vystoupení své formace z vlády premiéra Benjamina Netanjahua. Reagují na konflikt, který panuje v koalici kvůli revizi branného zákona.
Centristická Kadima do vlády vstoupila teprve v květnu. I po jejím odchodu ale bude mít vláda k dispozici parlamentní většinu - jejím zákonodárcům stále patří v parlamentu 66 ze 120 křesel.
Pro vystoupení zvedlo ruku 24 poslanců Kadimy, tři byli proti. Krátce nato předal její vůdce Šaul Mofaz Netanjahuovi demisi. Ve vládě zastával funkci premiérova náměstka.
"Netanjahu se rozhodl, že zůstane na straně těch, kteří odvod odmítají," řekl Mofaz izraelskému deníku Haaretz. "Dospěl jsem k názoru, že nám premiér nedává jinou možnost, a tak jsme mu odpověděli," dodal.
Ultraortodoxní branci
Kadima vstoupila do vlády právě proto, aby se podílela na sepsání nového branného zákona. Měl ukončit původní systém, který z vojenské povinnosti vyvazuje příslušníky ultraortodoxní komunity.
Změnu zákona nařídil v únoru soud, který rozhodl, že původní zákon je neústavní. Na změnu dal vládě termín do 1. srpna. Kabinet, v němž jsou zastoupeny také náboženské strany, nyní tvrdí, že do 1. srpna nestihne vyjednat kompromis.
V Izraeli je vojenská služba povinná od 18 let na tři roky pro muže a na dva pro ženy. Výjimka se týká několikatisícové náboženské komunity a také izraelských Arabů. Z těch, kdo musejí narukovat povinně, jsou pak mnozí povoláváni také jako záložníci.
Předčasné volby
Netanjahu v kompromisní dohodě navrhl, aby polovina mužů z ultraortodoxní komunity měla možnost narukovat k armádě od 18 do 23 let a zbylá polovina pak byla přijímána do civilní služby ve věkovém rozpětí 23 až 26 let. Mofaz to považuje za další nespravedlnost a také za odporování soudu, který žádal zrušení výjimky.
Ještě před dvěma měsíci byl premiér Netanjahu na vrcholu popularity. Americký časopis Time ho dokonce označil za "Krále Bibiho".
Teď se ale v Izraeli začalo znovu mluvit o předčasných volbách. Netanjahu nicméně tyto zprávy na pondělní schůzi své strany Likud popřel. Komentátoři tvrdí, že nebude-li zákon přijat, opravdu hrozí, že lidé půjdou začátkem příštího roku znovu k volebním urnám.