Brusel - Nejen v Česku, i v jiných zemích protékají při čerpání fondů Evropské unie a při zadávání veřejných zakázek stamiliony do kapes a na účty podvodníků.
Podle nové zprávy Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF) ročně "zmizí" v celé Unii nejméně půl miliardy eur.
Tým expertů, složený z pracovníků OLAF a specialistů na univerzitě v nizozemském Utrechtu, se zaměřil na rok 2010 a dospěl k závěru, že během tohoto roku se v osmi členských zemích EU rozkradlo při veřejných zakázkách a při čerpání evropských fondů přibližně 2,2 miliardy eur.
Informaci zveřejnil server EUobserver.
Nekritičtější situace je v tomto směru ve stavebnictví, kde je podle studie největší problém v nadhodnocení ceny na rekonstrukce či výstavbu.
Česká republika ve sledované osmičce nebyla, tým se zaměřil na Francii, Španělsko, Itálii, Polsko, Maďarsko, Rumunsko a Litvu.
"Studie představuje konkrétní cifry. Potvrzuje, že jakmile do veřejných peněz vstoupí korupce, ztráty jsou obrovské," uvedl při představení studie v Evropském parlamentu eurokomisař pro zdanění, celní unii, audit a boj s podvody Algirdas Šemeta.
Na studii pracovali rovněž pracovníci auditorské firmy PricewaterhouseCoopers.
Evropská komise chystá vlastní zprávu, která má komplexně mapovat korupci při zadávání veřejných zakázek a čerpání evropských fondů v celé EU. Hotová má být do listopadu.
Šéf Evropského úřadu pro boj proti podvodům Giovanni Kessler navrhuje vytvoření celoevropského úřadu, který by se zabýval plýtváním a zneužíváním fondů EU jednotně pro všechny členské země Unie.
Plán počítá s Úřadem evropského veřejného žalobce (EPPO). Měl by právo vyšetřovat podezření na zneužití či krádež fondů v kterékoliv členské zemi EU.
Proti tomuto návrhu už se ale vyslovily některé země. Například Velká Británie, Irsko či Dánsko.
Eurokomisařka pro spravedlnost Viviane Redingová v červenci řekla, že případy krádeže nebo korupce při čerpání evropských fondů neskončí, dokud samy státy Unie neprokáží více politické vůle k vyšetřování kauz a trestání viníků.
V České republice patří mezi nejznámější kauzy zneužívání evropských dotací případ ROP Severozápad nebo rekonstrukce zámku v Buštěhradě a gymnázia v Hostivicích, což jsou projekty spojené s bývalým středočeským hejtmanem Davidem Rathem.