Zákon prošel, bezdomovci nesmějí spát na ulici

Zuzana Kleknerová Zahraničí Zuzana Kleknerová, Zahraničí
Aktualizováno 1. 10. 2013 15:20
Maďaři zakázali lidem bez domova nocovat pod širým nebem. Hrozí jim pokuty i vězení
Foto: Vojtěch Marek

Budapešť - Obavou o "veřejný pořádek a bezpečnost, obecné zdraví a kulturní hodnoty" odůvodňuje vláda v Maďarsku zákon, který v pondělí večer prošel tamním parlamentem. Lidem bez domova zakazuje nocovat na ulicích, pod širým nebem.

Kdo přijatou normu poruší, dostane pokutu. Pokud bezdomovce kupříkladu na lavičce v parku policie přistihne opakovaně, může skončit i ve vězení.

Nová legislativa z pera ministra vnitra Sándora Pintéra rovněž městům a obcím umožňuje, aby lidi bez domova vykázaly z míst, kde je nechtějí. Parlamentem prošla bez problémů - vládní Svaz mladých demokratů (Fidesz) premiéra Viktora Orbána v něm má ústavní většinu.

Proč na ulici? Míst je dost

Podle odhadů OSN je v Maďarsku až 35 000 bezdomovců, ČTK mluví o 20 000, z nichž polovina žije v Budapešti.

Právě Spojené národy teď Orbánův nový zákon nahlas kritizují.

Foto: Reuters

Maďarská vláda se brání. Tvrdí, že bezdomovci na ulici být nemusejí, že je pro ně v ubytovnách míst dost. Každý rok do nich investujeme 30 milionů eur, argumentuje.

Podle Magdaleny Sepúlvedové, zvláštní vyslankyně OSN pro extrémní chudobu a lidská práva, ale Budapešť novým zákonem jen zvětšuje předsudky vůči bezdomovcům a problém přitom nijak neřeší. "Lidem nelze zákonem nařídit, aby se přestěhovali do útulků," cituje ji agentura AFP.

Míst pro bezdomovce navíc není dost, jde jen o "další lež" vlády Viktora Orbána, tvrdí aktivistka Tessza Udvarhelyiová z organizace "Město patří všem". Právě ona svolala na Facebooku protestní demonstraci, na kterou do hlavního města Maďarska v pondělí přijely stovky lidí.

Před soud do Štrasburku

Tvrdé tresty za nocování venku Maďary popudily už jednou: v prosinci 2011. Parlament totiž podobný zákon schválil už před dvěma lety, tehdy na popud starosty Budapešti Istvána Tarlóse.

Ten tvrdil, že metropole vybudovala několik objektů, kde mohou bezdomovci bydlet, a snaží se jim opatřit i práci, ale přesto mnozí dál přebývají v podchodech, pod mosty, ve stanicích metra či kolem několika budapešťských nádraží.

Žebrák a jeho pes na chodníku ve dnech, kdy teploty v Praze klesly na minus 11 stupňů Celsia. 6. února 2012.
Žebrák a jeho pes na chodníku ve dnech, kdy teploty v Praze klesly na minus 11 stupňů Celsia. 6. února 2012. | Foto: Reuters

Ústavní soud tenkrát kontroverzní legislativu zamítl, změna ústavy však pravomoci ústavního soudu následně omezila. Skupina maďarských neziskových organizací chce proto jít jinou cestou - Maďarsko za zákon zažaluje u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku.

Právě Maďarsko patří k těm zemím EU, které jsou kvůli porušování lidských práv na pranýři vůbec nejčastěji. Podle londýnského institutu Demos je tam demokracie ohrožena nejvíc z celé Unie. Sekunduje mu pouze krizí zmítané Řecko.

 

Právě se děje

Další zprávy