Ekologie na druhou? Norské Oslo topí a svítí odpadem

Petr Jemelka Petr Jemelka
29. 9. 2013 18:32
Obří spalovna zásobuje celou metropoli, ekologové ale nadšení z takové recyklace nesdílejí
Klemetsrud plant.
Klemetsrud plant. | Foto: Reuters

Oslo - Norové našli způsob, jak se šetrně zbavit směsného odpadu a ještě na tom vydělat. Při teplotě 850 stupňů Celsia spalují odpad a získávají z něj energii.

Princip je jednoduchý. Při spalování se v elektrárně zahřívá pára, ta pohání turbíny, které pak vyrábějí elektřinu.

Různé druhy kovů, jež neshoří, se recyklují a zbylé teplo je navíc použito k ohřevu vody, kterou pak Norové rozvádějí do obytných domů a škol po celém Oslu.

Zplodiny životnímu prostředí neškodí, protože před vypuštěním do vzduchu prochází zvláštními katalyzátory.

Klemetsrud plant poblíž norské metropole je vlastně obří elektrárnou, spalovnou a teplárnou v jednom. Svážejí tam smetí z celého Norska, a dokonce i z Velké Británie.

"Čtyři tuny odpadu ukrývají stejně energie jako tuna topného oleje, přičemž půl tuny oleje vystačí na půlroční vytápění jednoho rodinného domu. Přeprava odpadu je navíc nenáročná," vysvětlil reportérovi BBC ředitel spalovny Klemetsrud Pal Mikkelsen.

Obávat se o ubývající zásoby uhlí a jiných fosilních paliv prý není z hlediska krytí spotřeby elektřiny potřeba. Mikkelsenovo nadšení ale ekologové úplně nesdílejí. Využíváním odpadu si prý lidé na sebe pletou bič.

"Našim cílem by mělo být snižovat množství vyprodukovaného odpadu. Použít znovu, co se dá, recyklovat a až čtvrtou možností je odpad spálit a použít uvolněnou energii. My jsme si ale ve Švédsku a Norsku vybudovali spalovny takové kapacity, že jsme se stali závislými na odpadu," zlobí se šéf organizace Earth Norway Lars Haltbrekken.

Zastánci popisované technologie namítají, že spalovny v Evropě jsou schopny spálit jen asi pět procent vyprodukovaného odpadu. Oslo navíc věří, že se mu díky získávání energie z odpadků podaří snížit emisi oxidu uhličitého o dvacet procent, což by udělalo z města - jehož bohatství pochází z ropy - "nejzelenější" město na světě.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy