O postupujícím vývoji superzbraně v průmyslovém centru v Tchaj-jüanu v Číně zkraje nového roku informovaly hongkongské noviny South China Morning Post. Podle nich jednou z nejnáročnějších výzev pro vědce a inženýry bylo vymyslet, jak dosáhnout zajištění nepřetržitých dodávek munice.
K vyřešení tohoto problému vývojáři vymysleli rotační výměnný zásobník podobný kontejneru naplněný jednorázovými hlavněmi a napěchovaný municí. Po jejím vyčerpání lze prý hlavně jednoduše vyhodit spolu s celým kontejnerem.
China’s ‘metal storm’ weapon can fire millions of rounds per minute: project scientists.
— Extrema Ratio (@ExtremaRatio4) January 4, 2025
A machine gun capable of firing bullets at a faster rate than the world has ever seen is being developed by Chinese scientists.https://t.co/Zj05cnQLbu
"Metoda je navržena tak, aby zlepšila rychlost nabíjení, zamezila opotřebení a ztrátě přesnosti hlavně při opakovaném nabíjení a umožnila vícenásobné údery, nepřetržité operace a rychlé protiútoky," řekl pro South China Morning Post vedoucí vývojářského týmu Lu Sü-tchao z North University of China.
Dalším klíčovým požadavkem, aby zbraň správně fungovala, je zajištění rychlosti spouště. Vědci proto přišli s bezkontaktní elektronickou spouští sestávající z cívek. Funguje tak, že zahřívá a taví slitinový drát zapuštěný do dané střely a vytváří vysokoenergetický kovový proud, který vznítí výbušninu a umožní tím výstřel. "S nebývalou účinností má tato elektronická spoušť dobu výstřelu pouze 17,5 mikrosekundy," informuje list Bangkok Post.
Podle odhadů by tak díky svým vlastnostem kulomet v budoucnu, pokud se jej podaří úspěšně zařadit do armádní výzbroje, což není jisté, mohl zneškodňovat i hypersonické střely a výrazně tak vylepšit vojenské schopnosti Pekingu v kontrastu se Západem. Jak již bylo zmíněno, nejpokročilejší systém armády USA podobného typu zvaný Phalanx dokáže vypálit jen 75 ran za sekundu.
Zajímavostí je, že právě Američané v minulosti pracovali na vývoji kulometu rovněž s obrovskou kadencí. Stalo se tak poté, co v 90. letech australský vynálezce Mike O'Dwyer navrhl experimentální zbraň s 36 hlavněmi schopnou vypálit až milion nábojů za minutu.
Americké ministerstvo obrany dle specializovaného webu The Defense Post poté o vynález projevilo zájem a nabídlo O'Dwyerovi spolupráci na uvedení zbraně do provozu. Kvůli technickým potížím byl však projekt nakonec zrušen a společnost O'Dwyer's Metal Storm Inc. později vyhlásila bankrot. O'Dwyera se přitom prý na svou stranu snažili přetáhnout i Číňané.