Kouření poškozuje mozek a psychiku, ukázaly testy

Petr Jemelka Petr Jemelka
26. 11. 2012 16:09
Kouření zřejmě oslabuje paměť, úsudek a schopnost učení
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Londýn - Kouření neškodí jen tělu, ale i mysli.

Doposud se přitom předpokládalo, že nikotin jako takový škodlivý není a na mozek může mít dokonce pozitivní účinky. Lékaři zkoumají možnost jeho využití při léčbě Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby i dalších degenerativních onemocnění mozku.

Výzkumníci z Královské univerzity v Londýně ale sledovali dlouhodobý vliv kouření na 8800 pacientů starších 50 let a krom zvýšeného krevního tlaku či nadváhy jim diagnostikovali i změny na mozku.

Závěry studie publikované v odborném magazínu Age a Aging naznačují, že by si lidé holdující tabáku měli uvědomit, že jejich zlozvyk neničí jen tělesnou schránku, ale také paměť a schopnosti učení i úvahy.

Kromě fyzických testů podstoupili vyšetřovaní pacienti řadu psychologický testů. Ty spočívaly například ve schopnosti zapamatovávání si řady jmen, nových slov nebo zvířat. Stejným testům pak byli dobrovolníci podrobeni po čtyřech a osmi letech.

Ani takové varování mnohé kuřáky neodradí:

Výsledky ukázaly, že vyšší krevní tlak a riziko mrtvice způsobené kouřením přímo souvisí s poklesem kognitivních schopností. Tento vliv byl navíc s přibývajícími roky výraznější.

Kouření může souviset i se stařeckou demencí

Skoncujte s kouřením dřív, než bude pozdě, varují lékaři.
Skoncujte s kouřením dřív, než bude pozdě, varují lékaři. | Foto: Aktuálně.cz

"Identifikovali jsme řadu faktorů, jež kognitivní schopnosti prokazatelně snižují, a všech se lze vyvarovat. Lidé si musí uvědomit, že změna životního stylu může zabránit duševnímu úpadku," cituje BBC jednoho z autorů výzkumu Alexe Dregana.

Do jaké míry může poškození mozku způsobené kouřením ovlivnit každodenní život stárnoucích, lékaři zatím nevědí. Tuší ale, že popsané změny mohou vést až k demenci. Mechanismus, kterým vdechovaní cigaretového kouře mozku škodí, také není znám.

"Výzkum už opakovaně prokázal souvislost kouření a vysokého krevního tlaku se snížením duševního výkonu a demencí. Tato studie přidala již předloženým důkazům na váze," vysvětluje Simon Ridley z britského Výzkumného centra Alzheimerovy choroby.

 

Právě se děje

Další zprávy