Spotřeba cigaret Česko řadí mezi země východní Evropy

Jana Černá
23. 11. 2012 6:30
Česko je jednou z osmi zemí se spotřebou cigaret vyšší než 2000 kusů na osobu za rok
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Česká republika se umístila mezi osmi zeměmi světa, kde průměrná spotřeba cigaret na osobu a rok převyšuje dva tisíce kusů.

Tabulku vede Srbsko, na špici mu sekundují další státy jihovýchodní a východní Evropy.

Podle společného výzkumu Světové nadace pro plíce a Americké onkologické společnosti skončila Česká republika v žebříčku 71 zemí celkově osmá, uzavírající skupinu největších kuřáků. Nově vydaná statistika vychází z údajů za rok 2009. 

Oficiálně nejvyšší konzumace cigaret činí 2861 kusů na osobu a rok. Srbsko těsně dohání druhé Bulharsko, třetí se umístili Řekové.

V porovnání se zbytkem jihovýchodní Evropy se relativně dobře umístilo Rumunsko s 1404 cigaretami na osobu za rok. V zemi platí od roku 1997 přísné protikuřácké zákony.

Rusko, kde stejně jako v České republice kouří téměř třetina obyvatel, je čtvrté s 2786 cigaretami na osobu. Na pátém místě skončila Ukrajina.

Foto: Jan Langer

Kromě Česka vychází roční dvoutisícový průměr už jen na Bosnu a Hercegovinu s Běloruskem.

Výsledek 2125 cigaret na osobu za rok tak Českou republiku v celosvětovém srovnání řadí výrazně východněji než jejího středoevropského souseda - Německo. Tam je spotřeba cigaret méně než poloviční, a to 1045 za rok.

Lépe než Česko se umístily i Rakousko s 1650 cigaretami a Polsko s 1586 kusy, na Slovensku se výzkum nekonal.

Podle průzkumu veřejného mínění Eurobarometr z jara letošního roku přitom kouří v Česku jen lehce nadprůměrný počet lidí. Průměrný podíl v EU činí 28 procent, v České republice je o jedno procento kuřáků více.

 

Právě se děje

Další zprávy