Našli stroj času. Nová ulice z 50. let léčí Alzheimera

Petr Jemelka Petr Jemelka
18. 9. 2012 13:48
Vedení pečovatelského ústavu v Bristolu vybudovalo kopii ulice, včetně baru a kavárny
Foto: repro Daily Mail

Bristol - Terapie minulostí. To je nová metoda, kterou zkouší jeden z pečovatelských ústavů v Bristolu.

Pro své klienty trpící Alzheimerovou chorobu, stařeckou demencí a jinými degenerativními chorobami mozku vystavěl přesnou repliku ulice z padesátých let minulého století.

Její součástí jsou dobově zařízené obchody, restaurace a kavárna. Nemocní se díky tomu mohou vrátit do dob svého mládí, což je uklidňuje a v některých případech jim to dokonce pomáhá obnovit kontakt s okolím.

Podle deníku Daily Mail, jenž na unikátní projekt upozornil, architekti nejprve podrobně studovali dobové fotografie, aby dokázali dokonale reprodukovat atmosféru padesátých let. Poté na nejrůznějších internetových aukcích a po bazarech sehnali historické předměty a vybavili jimi interiéry.

Součástí návratu do minulosti je i možnost přečíst si dobové noviny, vypít kávu nebo pivo, pochutnat si na koláčích upečených podle tehdejší receptury nebo se jen tak procházet v dobře známém prostředí. Nechybí ani tradiční telefonní budky, poštovní schránky a reklamy.

Ulici z padesátých let nechal ředitel ústavu Grove Care Christopher Taylor vybudovat mezi dvěma budovami, v nichž žije na 80 pacientů.

"Mohou zajít do hospody nebo třeba na poštu. Je velice důležité, aby jejich vycházky měly nějaký cíl. Tamní prostředí v nich navíc může vyvolat vzpomínky a náš personál si s nimi o nich bude povídat," vysvětlil Taylor Daily Mailu.

Poslední vědecké poznatky totiž ukazují, že konverzace o minulosti pomáhá zpomalovat degenerativní změny části mozku, zodpovědné za schopnost vytvářet a uchovávat vzpomínky.

Například studie Exeterské univerzity z roku 2009 dokázala, že důchodci, kteří pravidelně vzpomínají na válečná léta, vykazují 12procentní zlepšení schopnosti vytvářet nové vzpomínky.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 24 minutami

Bývalý prezident Václav Klaus byl opět hospitalizován. Vrátil se kvůli doléčení předchozích potíží

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Šuráň po deseti letech končí jako prezident svazu minipivovarů, vystřídá ho Voldřich ze Zvíkova

Za nového prezidenta Českomoravského svazu minipivovarů zvolila čtvrteční valná hromada Michala Voldřicha z Pivovarského dvoru Zvíkov. Po deseti letech vystřídá ve vedení Jana Šuráně, který byl v čele svazu od jeho vzniku. Na pozici už znovu nekandidoval, chce ale nadále organizovat hlavní svazové akce, jako je Festival minipivovarů na Pražském hradě a Jarní cenu sládků, která se koná právě na Zvíkově. Pro zvolení Voldřicha bylo všech 64 přítomných členů svazu.

Místopředsedy svazu se stali Radovan Koudelka ze Zámku Zábřeh - Ostrava a Miloš Hrabák z Pivovaru Welzl Zábřeh. "Bylo to hezkých deset let, podařilo se nám svaz založit a vybudovat to, že nás začali vnímat velcí (výrobci), malí i veřejnost," řekl končící prezident Šuráň.

Zdroj: ČTK
Další zprávy