Toronto - Kosti nejdelšího dinosaura, který kdy chodil po Zemi, našel kurátor kanadského muzea v Torontu poházené ve skladu. Pro pětadvacetimetrového obra nebylo v sálech muzea místo.
Nyní se vše mění. Kanadské královské muzeum ve středu slavnostně představilo novinářům celou pečlivě zrekonstruovanou kostru. Veřejnost si ji bude moci prohlédnout od soboty.
Obří Barosaurus žil asi před 150 miliony let. Vážil 10 až 20 tun a jeho délka mohla dosáhnout až kolem 27 metrů, což ho řadí mezi největší známé dinosaury.
Pátrá se po obrovi
"Tento exemplář má speciální místo v mém srdci. Cesta k jeho nalezení byla jako detektivní příběh," prohlásil na tiskové konferenci kurátor výstavy David Evans.
Je to opravdu výjimečný den. Viděl jsem tohoto dinosaura, když mi bylo čtyři, pět let, a nyní stojím za jeho znovuzrozením, dodává Evans.
A nadšení bylo patrné i na řediteli muzea Williamu Thorsellovi. "Uvidíte každý jeho zub, každou kost. Je to výtvor umění stejně jako přírody," prohlásil.
Vzácný kus ležel ve skladu
Vzácný druh dinosaura objevil úplnou náhodou při pátrání ve Spojených státech. Přečetl jsem si starý článek o exemplářích muzea v Torontu. "Spadla mi brada. Chtěl jsem se okamžitě vrátit zpět a zjistit, co máme ve skladech," popisuje Evans své zjištění.
Barosaurus, jehož přejmenovali na Gorda podle kurátora Gordona Edmunda, který exemplář v roce 1962 do muzea přivezl, vážil až 15 tun a měřil 25 metrů.
Protože v době, kdy se Edmundovi podařilo exemplář pro torontské muzeum získat, nebyly prostory muzea dostatečně velké pro vystavení obřího dinosaura, zůstaly jeho kosti uloženy ve skladech.
ČTĚTE: