Našli dinosaura. Do Česka ho nepřivezou

Vendula Křížová
1. 8. 2006 16:02
Praha/Mongolsko - Paleontologická expedice se vrátila z průzkumné výpravy. V mongolské poušti nalezla kostry dinosaurů. Uvnitř: FOTO DINOSAUŘÍCH VAJEC
Foto: Aktuálně.cz

"Tam jdete a jako v lese nacházíte houby, tak jsme zakopávali o stovky kostí. Bylo to fantastické," popsal vedoucí expedice Boris Hlaváček.

 

Členové paleontologické Expedice Gobi 06-09 během měsíčního pobytu v mongolské poušti objevili kosterní pozůstatky několika dinosaurů a stovky jednotlivých kostí. Nálezy nechali na místě a zaznamenali jejich polohu.

 

Původním cílem expedice, která potrvá až do roku 2009, bylo získat kostru celého dinosaura pro Chlupáčovo muzeum historie Země, jež vzniká na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy.

 

Nakonec Česko svého dinosaura mít nebude."Z amerických muzeí, Polska i Ruska se teď vracejí všechny kosti do mongolského Ulánbátaru, kde vznikne muzeum," vysvětlil Hlaváček. Češi mají příslib, že budou moci převézt část koster do Prahy a vyrobit si přesné kopie. Originály pak vrátí.

 

Češi navázali v Mongolsku spolupráci s univerzitou v Ulánbátaru. Ústní dohody sepíšou do smlouvy, vypracují projekt a zhruba v polovině srpna je pošlou do Ulánbátaru ke schválení. "Během září by měla být podepsána smlouva," řekl paleontololog a člen výpravy Martin Košťák.

 

Členové expedice se v údolí Nemegt na jihu Mongolska potýkali s extrémním počasím. Přes den stoupala teplota až na 50 stupňů Celsia.

 

Expedice prozkoumala území zhruba 900 kilometrů čtverečních.

Oblast zvaná Nemegt v mongolské poušti Gobi je známá tím, že zde vlivem eroze ze země postupně doslova vylézají kosterní ostatky vyhynulých dinosaurů a dají se zde nalézt i dinosauří vejce.

Většina z nich se vlivem času po prvním doteku ihned rozpadá.

Grant? Ne, tento výzkum platí soukromé firmy

Přesto nebo možná právě proto, že jde o dosud největší vědeckou "výpravu do pravěku", je celá expedice placena ze soukromých zdrojů. "Je to expedice velmi specifická právě tím, že takzvaně nedojíme státní peníze," říká jeden z členů expedice Martin Mazoch. Celkové náklady na čtyřletý výzkum odhadují účastníci na dvanáct milionů.

Po Mongolsku cestovala šestice mužů.

Takhle vypadá zkamenělé dinosauří vejce.
Takhle vypadá zkamenělé dinosauří vejce. | Foto: Tomáš Netočný

Expedice má díky vzajemným vztahům exkluzivní podmínky

Přestože o výzkum v gobijské oblasti projevuje zájem mnoho zahraničních vědeckých kolektivů, česká expedice dostala vzhledem k historicky dobrým vztahům s Mongolskem právo vybrat si jako první, kde bude provádět svůj výzkum.

"V naprosto unikátní oblasti Nemegt jsme tak jedinou paleontologickou expedicí," říká Martin Mazuch, jeden z účastníků expedice.

Jakkoliv je vyhledávání pravěkých kosterních pozůstaků, často velmi kvalitně zachovaných, lákavou činností, v letošním roce členové expedice stihli "pouze" vytipovat místa, kde v přítích třech letech bude výzkum probíhat.

Během měsíční expedice se seznámíli s terénem a dojednali spolupráci s mongolskou stranou.

"Kromě samotných vykopávek chceme také poznat prostředí, ve kterém dinosauři žili. Nejen z kostí, ale i z hornin budeme schopni zrekonstruovat klimatické podmínky, vegetaci a možná i potravní vztahy mezi dinosaury a také jejich evoluci," říká Martin Košťák z Přírodovědecké fakulty.

Pohoří rudé barvy v jižní Gobi v Mongolsku ukrývá paleontologické poklady. Pod horninou leží miliony let staré ostatky dinosaurů.
Pohoří rudé barvy v jižní Gobi v Mongolsku ukrývá paleontologické poklady. Pod horninou leží miliony let staré ostatky dinosaurů. | Foto: Tomáš Netočný

Češi jeli do míst, kam se místní bojí

Poušť Gobi, ač na ní nespadne mnoho srážek a řadí se mezi nejsušší místa na světě, není plná písečných dun. Jedná se spíše o vyprahlé stepi, suchá horská pohoří a pánve. Rostou v ní ale i odolné rostliny a vyskytují se lesy.

Pro práci v extrémním podnebí gobijské pouště jsou vhodné pouze letní měsíce, kdy zde teplota dosahuje dvaceti stupňů, častěji ale i horkých čtyřiceti stupňů nad nulou. V zimním období teploměr naopak klesá a na minus čtyřicet.

Místní lidé, kteří prostředí velmi dobře znají se často bojí v oblasti Nemegt přebývat déle než pár hodin, zůstávat nechtějí ani přes noc. Ostatky dávno vyhynulých zvířat je děsí a nechtějí si pohněvat svá božstva.

 

Právě se děje

Další zprávy