Objeven největší dinosaurus na světě

rst, ČTK
18. 4. 2006 8:22
Buenos Aires - Argentinští a kanadští vědci objevili v Argentině pozůstatky možná největšího masožravého dinosaura všech dob.
Gigantosaurus už není největším masožravým dinosaurem na světě. Objev v Argentině to potvrdil.
Gigantosaurus už není největším masožravým dinosaurem na světě. Objev v Argentině to potvrdil. | Foto: The Academy of Natural Sciences, Philadelphia

Mapusaurus roseae dorůstal údajně délky až 12,5 metru, a byl tedy ještě větší než Tyrannosaurs rex a Giganotosaurus, řekl v pondělí agentuře DPA argentinský badatel Rodolfo Coria z paleontologického muzea v patagonském městě Plaza Huincul.

Za zvláště zajímavou označil Coria skutečnost, že na jednom místě byly nalezeny stovky kostí tohoto dinosaura, což naznačuje, že žil ve skupinách. Dosud se přitom vycházelo z toho, že masožraví dinosauři jako Tyrannosaurus rex byli osamělí lovci.

Nejvýznamnější objev posledních let

"Získali jsme zcela nové poznatky o sociálním chování těchto největších masožravců, kteří kdysi dávno obývali Zemi," prohlásil v tisku "dinosauří nadšenec" a sponzor vykopávek Don Lessem. Objev nového druhu je jedním z nejvýznamnějších za poslední roky, z nichž většina se stala v Patagonii.

Zkamenělé kosterní pozůstatky obrovitého dinosaura-lovce byly nalezeny už v roce 1995 zhruba 25 kilometrů jižně od Plaza Huincul, upřesnil kanadský vědec Philip Currie z univerzity v Albertě. V dané oblasti narazili vědci na stovky zkamenělých ostatků Mapusaura.

"Po čtyřech letech práce jsme si byli jisti, že máme co do činění s novým druhem," uvedl Currie v tiskovém prohlášení.

Žil před 100 miliony let

Vybaven zuby ostrými jako břitvy byl prý Mapusaurus roseae pravděpodobně schopen lovit i největšího známého dinosaura všech dob, až 40 metrů dlouhého a až 100 tun vážícího býložravého Argentinosaura. Oba tyto druhy žily před zhruba 100 miliony let.

Mapusaurus měl nejdelší holenní kost, jaká byla kdy nalezena u masožravých dinosaurů. Hlavu měl posazenou hlouběji a měl ji trochu lehčí než jeho starší "bratranec" Gigantosaurus. Dospělý exemplář tohoto dvojnožce s pahýlovitými předními končetinami vážil podle vědců zhruba šest tun a dosahoval výšky čtyř metrů. Rychlost jeho běhu prý nepřekračovala 20 kilometrů v hodině.

Za své jméno vděčí Mapusaurus slovu "země" v jazyce indiánského kmene Mapuche žijícího v západní Patagonii. Roseae je odvozeno od načervenalého zbarvení pískovce, v němž byly zkamenělé ostatky dinosaura objeveny.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Čeští ekologové se mohou odvolat proti rozšíření dolu Turów, čas mají do 17. března

Do Česka oficiálně dorazil z Polska překlad souhlasu k rozšíření polského dolu Turów, takže se proti němu nyní mohou čeští ekologové odvolat. V tiskové zprávě to oznámilo ministerstvo životního prostředí. Na odvolání mají ekologické organizace čas do 17. března. Samo ministerstvo už dříve vydalo k rozšíření hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice nesouhlasné stanovisko. Proti rozšíření se staví i Liberecký kraj a dotčené české obce. Česko se obává, že rozšíření může mít negativní dopad na zásobování části Liberecka pitnou vodou.

V lednu vydalo polské Regionální ředitelství pro ochranu životního prostředí ve Vratislavi rozhodnutí v procesu EIA (vyhodnocení vlivů na životní prostředí), kterým souhlasilo se záměrem na rozšíření dolu Turów i přes námitky české strany. Zároveň vydalo stanovisko o okamžité vykonavatelnosti rozhodnutí.

"Ministerstvo životního prostředí rozhodnutí polského úřadu zveřejnilo v plném znění a v českém jazyce na svých stránkách. Česká veřejnost má podle polského práva možnost se proti rozhodnutí polského úřadu odvolat výhradně prostřednictvím ekologických organizací," sdělila mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.

před 1 hodinou

Syrský prezident Asad: Boje v Sýrii budou pokračovat až do osvobození celé země

Současná ofenziva syrské a ruské armády proti povstalcům na severu Sýrie nesignalizuje konec syrského konfliktu. Řekl to syrský prezident Bašár Asad. Boje podle něj budou pokračovat. Syrské armádě se s pomocí Ruska podařilo o víkendu získat další města v okolí někdejšího průmyslového centra země Aleppa. Tento týden má být obnovený provoz na tamním letišti, které bylo zavřené od roku 2012.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Varům bude chybět zraněný kapitán Skuhravý

Hokejisté extraligových Karlových Varů se budou muset v závěru základní části obejít bez pomoci kapitána Václava Skuhravého. Jedenačtyřicetiletý útočník utrpěl v nedělním zápase na ledě Sparty blíže nespecifikované zranění v dolní části těla a bude mimo hru dva až tři týdny. Energie o tom informovala na svém klubovém webu.

Skuhravý odehrál na Spartě dvě třetiny, ve třetí části už stál na střídačce jen v civilu a pomáhal trenérům. Západočeši v O2 areně prohráli 3:6.

Odchovanec Kladna odehrál v této sezoně za Karlovy Vary 40 zápasů, vstřelil čtyři branky a přidal 17 asistencí. Energie je šest kol před koncem základní části soutěže sedmá a bojuje o 6. místo a přímý postup do čtvrtfinále play off. Na jedenácté Vítkovice má k dobru 12 bodů, takže by ve vyřazovací části neměla chybět.

Zdroj: ČTK
Další zprávy