San José - V nedělních prezidentských volbách v Kostarice zvítězil bývalý centristický ministr Carlos Alvarado nad konzervativním kandidátem, protestantským zpěvákem Fabriciem Alvaradem. Po sečtení výsledků z více než 95 procent volebních obvodů patřilo 38letému exministrovi práce 60,7 procent hlasů a jeho soupeř již před svými stoupenci uznal porážku.
Agentura Reuters podotýká, že po francouzském prezidentovi Emmanuelu Macronovi a novozélandské premiérce Jacindě Ardernové se Carlos Alvarado stává další hlavou státu zvolenou do úřadu před oslavením 40. narozenin.
Souboj konzervativního pastora z nového politického hnutí Restauración Nacional (Národní obnova) a politicky zkušenějšího kandidáta vládnoucí centristické Strany občanské akce (PAC) tak nakonec vyzněl jasněji, než se očekávalo. V prvním kole zvítězil 43letý Fabricio Alvarado a některé průzkumy mu i před druhým kolem přisuzovaly těsné vítězství. "Jeho (Carlosovo) přesvědčivé vítězství o 20 bodů skýtá naději progresivním politikům ve zbytku Latinské Ameriky usilujícím o potlačení odporu vedeného evangelíky v reakci na širší přijímání práv sexuálních menšin," napsal Reuters.
Předvolební kampaň výrazně formoval spor o sňatky osob stejného pohlaví a pozdější vítěz voleb se jako jediný z uchazečů o úřad hlavy státu veřejně vyslovil pro jejich zavedení. V lednu k legalizaci sňatků osob stejného pohlaví Kostariku vyzvala justice. Agentura AFP poznamenala, že oba kandidáti nedělního druhého kola mají stejné příjmení, oba bývali novináři a rádi zpívají. "Ale tam podobnost končí," dodává.
O pět let starší politický nováček proti sňatkům homosexuálních párů ostře vystupoval a jeho protikandidát se podle Reuters za svůj postoj setkával v konzervativní Kostarice s výraznou kritikou. Průzkum provedený v závěrečných dnech kampaně ukázal, že sedm z deseti Kostaričanů se sňatky homosexuálů nesouhlasí.
Ani to nakonec exministrovi odcházející vlády nezabránilo v úspěchu. Vysokoškolské vzdělání získal nový prezident jak doma v Kostarice, tak v Británii, kde studoval politologii. Kromě toho, že dříve pracoval jako novinář, má na kontě také knihu povídek a dva romány. AFP jej popisuje jako milovníka progresivního rocku ovlivněného hudbou kapely Pink Floyd, ale také tvorbou Ernesta Hemingwaye.
"Tyto volby nám jakožto státu umožnily podívat se do zrcadla. V tom zrcadle jsme viděli stát, který je různorodý, ve kterém jsou různé pohledy, ve kterém existuje nerovnost, který musí pracovat na tom, aby poskytoval příležitosti určitým částem země. Naším úkolem musí být sjednotit stát," řekl po ohlášení výsledků nově zvolený prezident.
Kostarika má silnou tradici politické stability a poražený kandidát s uznáním porážky a gratulací vítězi příliš dlouho neotálel. "Volby jsme nevyhráli, ale můžeme tento výsledek přijmout se zdviženou hlavou," řekl Fabricio Alvarado předtím, než poděkoval "na prvním místě Bohu".
Ačkoli zpravodajský server BBC označil volby za "souboj o jediném tématu", během kampaně se debatovalo nejen o právech sexuálních menšin. Dalšími tématy byly například obavy z rostoucího schodku státního rozpočtu, anebo ohledně stoupajícího počtu vražd, jenž minulý rok dosáhl rekordní výše.
Kostarika, která bývá vnímána jako "Švýcarsko Střední Ameriky", se těší větší stabilitě než většina ostatních zemí v tomto politicky neklidném regionu. V zemi žije kolem 3,3 milionu lidí.