Priština - Kosovo tři měsíce po parlamentních volbách zřejmě konečně vybředne z politické a institucionální krize. Koalice PAN vedená středopravou Demokratickou stranou Kosova (PDK), která vyhrála červnové volby, v pondělí podepsala dohodu o vytvoření vlády s menší stranou Aliance nové Kosovo (AKR).
PAN získala po volbách ve 120členném zákonodárném sboru 39 křesel, a k vytvoření vládní koalice proto potřebovala získat partnery, což se jí kromě zástupců národnostních menšin doposud nedařilo. Koalici s více než 60 poslanci ale nebyla schopna zajistit ani žádná jiná politická formace.
Patová situace paralyzovala i parlament, protože ten se nedokázal ustavit. Strany nebyly s to zvolit předsedu zákonodárného sboru. Po ustavení sněmovny totiž musí být ve lhůtě 15 dnů schválen premiér, jinak by Kosovo čekaly další volby.
Zásadní změna nastala až v pondělí, když Aliance nové Kosovo opustila koalici s Demokratickým svazem Kosova (LDK) bývalého premiéra Isy Mustafy. Šéf AKR Behgjet Pacolli tento krok zdůvodnil snahou překonat ochromení institucí a neochotou Mustafy dohodnout se na vytvoření koalice s nacionalistickým hnutím Sebeurčení (Vetevendosje, VV), které ve volbách skončilo druhé.
Kandidátem PDK na post premiéra je jeden z bývalých vůdců kosovskoalbánských povstalců Ramush Haradinaj, kterého Srbsko považuje za válečného zločince. Pacolli by podle kosovských médií měl být za přestoupení na stranu koalice PAN "odměněn" křeslem ministra zahraničí.