Korupce pokouší všechny, omluvil se papež za duchovní

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
17. 6. 2014 14:38
"Jediným východiskem z této zkaženosti, jedinou cestou k překonání pokušení a hříchu korupce, je služba," uvedl papež František.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Řím - Papež František se omluvil za korupci, které se podle něj dopustili někteří katoličtí duchovní, a to včetně prelátů.

"Když v novinách čteme, že ta či ona osoba je zkorumpovaná, a to včetně některých prelátů, ... pak jako křesťané musíme za ně žádat o prominutí," řekl podle italské agentury ANSA papež.

Při pondělní mši podle Rádia Vatikán upozornil, že zkaženost mocných je nakonec placena chudými, kteří se kvůli chamtivosti druhých ocitají bez toho, co potřebují a na co mají právo.

Kouzelná zbohatnutí

Foto: Reuters

"V tisku často čteme, jak skončil u soudu politik, který kouzelně zbohatl, jak skončil před soudem šéf podniku, který pohádkově zbohatl, tedy vykořisťováním svých zaměstnanců. Mluví se hodně o prelátovi, který se příliš obohatil, opustil svoje pastorační povinnosti, aby pečoval o svoji moc. Tak je to se zkorumpovanými politiky, podnikateli i církevními hodnostáři. Jsou takoví všude," citovala vatikánská rozhlasová stanice z papežova kázání.

"Všichni jsme pokoušeni korupcí"

"A je třeba si říci pravdu: korupce je hřích, který je na dosah a jehož se dopouští ten, kdo má ekonomickou, politickou či církevní pravomoc nad druhými. Všichni jsme pokoušeni korupcí. Tento hřích je na dosah, protože kdo má nějakou pravomoc, cítí se mocný, cítí se skoro Bohem," doplnil papež.

Důsledkem ekonomické a politické korupce je podle Františka kupříkladu nedostatek léků v nemocnicích a děti bez možnosti se vzdělávat.

"Avšak jediným východiskem z této zkaženosti, jedinou cestou k překonání pokušení a hříchu korupce, je služba. Korupce totiž vychází z domýšlivosti a pýchy, zatímco služba pokořuje. A skromná dobročinná láska pomáhá druhým," prohlásil František.

Papež také odsoudil finanční trhy, které podle něj vládnou nad osudem lidí a neslouží jejich zájmům, a všechny ty, kdo prosperují pomocí finančních spekulací. "Spekulace kolem cen potravin je skandál, který má vážné dopady na přístup nejchudších lidí k jídlu," prohlásil František na pondělním kolokviu o "odpovědném investování".

 

Právě se děje

Další zprávy