Vatikán kvůli zneužívání za deset let propustil 848 kněží

ČTK ČTK
6. 5. 2014 21:40
Výbor OSN v Ženevě vyslýchá zástupce Vatikánu kvůli podezření, že Vatikán svým přístupem k obětem zneužívání porušuje konvenci proti mučení.
Dalších 2575 kněží bylo odsouzeno k doživotnímu pokání a modlení nebo jim byly uloženy jiné tresty. (Ilustrační foto.)
Dalších 2575 kněží bylo odsouzeno k doživotnímu pokání a modlení nebo jim byly uloženy jiné tresty. (Ilustrační foto.) | Foto: Reuters

Ženeva - Vatikán za posledních deset let kvůli znásilňování a sexuálnímu obtěžování dětí zbavil úřadu 848 kněží a dalších 2572 potrestal menšími tresty. První takovou ucelenou statistiku vůbec v úterý před jedním z výborů OSN v Ženevě představil vyslanec Vatikánu při OSN arcibiskup Silvano Tomasi, informovala agentura AP.

Výbor OSN proti mučení v Ženevě od pondělí vyslýchá zástupce Vatikánu kvůli podezření, že Vatikán svým přístupem k obětem zneužívání porušuje konvenci proti mučení, k níž se připojil v roce 2002. OSN se tak na Vatikán letos zaměřuje už podruhé, v únoru ho výbor pro práva dítěte ostře kritizoval rovněž v souvislosti s kauzami pedofilních duchovních.

Tomasi dnes zveřejnil statistiku vypovídající o tom, jak Vatikán globálně reagoval na případy sexuálního zneužívání. Přitom nic nenamítal proti přesvědčení výboru, že sexuální násilí proti dětem lze klasifikovat jako mučení.

Tomasi oznámil, že od roku 2004 bylo Vatikánu nahlášeno více než 3400 věrohodných případů zneužívání. Jenom loni to bylo 401 případů. Za posledních deset let bylo 848 kněží potrestáno zbavením úřadu nebo pozastavením činnosti.

Dalších 2575 kněží bylo odsouzeno k doživotnímu pokání a modlení nebo jim byly uloženy jiné tresty. Mírnější tresty jsou přitom často uplatňovány u starších duchovních. Tomasi ujistil, že provinilci jsou vystaveni také kázeňským postihům a bývají přeloženi na místa, kde se nedostávají do styku s dětmi.

Papežský úřad loni uvedl, že v důsledku případů sexuálního zneužívání změnil požadavky kladené na kandidáty kněžství, aktualizoval církevní právo a vyzval biskupskou konferenci, aby stanovila směrnice pro boj s těmito zločiny.

Na počátku tisíciletí se v Irsku, ve Spojených státech a dalších zemích začalo mluvit o případech tisíců dětí, které se staly oběťmi sexuálního zneužívání duchovními v 60., 70. a 80. letech. Vysocí preláti současně začali čelit nařčením, že chránili viníky překládáním do jiných farností, aby uchránili pověst církve.

Ačkoli současný papež František se za zneužívání kněžími omluvil a inicioval vznik nové mezinárodní komise na ochranu dětí v církevních institucích, skandál církví otřásá dodnes.

 

Právě se děje

Další zprávy