Foto z Blízkého východu: Papež František na horké půdě

Foto z Blízkého východu: Papež František na horké půdě
Papež František v uprchlickém táboře na Západním břehu Jordánu.
V Betlémě papeže vítal prezident palestinské samosprávy Mahmúd Abbás.
"Papa Francesco" v papamobilu.
Foto: Reuters
Podívejte se, jak proběhla návštěva hlavy katolické církve na palestinském území a v Izraeli.

Jeruzalém - Západní břeh Jordánu, Betlém, Zeď nářků. Papež František zavítal na Blízký východ.

Hlava katolické církve se během návštěvy neklidných oblastí mimo jiné sešla s představiteli jiných náboženství a vyzvala křesťany, muslimy a židy k toleranci.

I zde jeho návštěva vyvolala obrovský zájem.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Po sto dnech od puče jsou Barmánci znovu v ulicích. Stovky už při demonstracích přišly o život

Po 100 dnech od puče, který sesadil civilní vládu, tisíce Barmánců znovu vyšly do ulic demonstrovat proti vojenské juntě. V několika barmských městech se uskutečnily demonstrace, blesková shromáždění či protestní jízdy, uvedla agentura Reuters. Vojenská junta v posledních třech měsících proti demonstracím nasadila bezpečnostní složky. Při represích zemřely stovky lidí.

Armáda se chopila moci 1. února a znemožnila první zasedání parlamentu zvoleného v podzimních volbách. Ty podle vojáků doprovázely rozsáhlé nesrovnalosti, což ale volební komise odmítla. Armáda zatkla představitele civilní vlády, a to včetně vůdkyně a nositelky Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij. Politička čelí šesti obviněním a hrozí jí až 14 let vězení.

Po státním převratu vypukly Barmě protesty, při kterých lidé odmítali návrat vojáků k moci. Armáda vládla zemi několik desetiletí a umožnila vznik civilní vlády teprve v roce 2015. Proti demonstracím a stávkám násilně zasáhly bezpečnostní síly. Podle Asociace na pomoc politickým vězňům (AAPP) při represi zemřelo 781 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy