Peres a Abbás se s Františkem společně pomodlí ve Vatikánu

ČTK ČTK
Aktualizováno 25. 5. 2014 17:05
Papež pozval politiky během návštěvy Betléma. Oba přijali, s papežem se mají sejít v červnu.
Papež František s palestinským vůdcem Mahmúdem Abbásem při příjezdu do Betléma.
Papež František s palestinským vůdcem Mahmúdem Abbásem při příjezdu do Betléma. | Foto: Reuters

Jeruzalém - Papež František v Betlémě vyzval k nalezení trvalého míru mezi Izraelem a Palestinci.

Současnou situaci označil za nepřijatelnou. Učinil to při společném vystoupení s palestinským vůdcem Mahmúdem Abbásem, jehož pozval - stejně jako izraelského prezidenta Šimona Perese - ke společné modlitbě do Vatikánu.

Oba pozvání přijali a mají se s papežem sejít v červnu. Papež do Betléma přiletěl z Jordánska, kde v sobotu zahájil třídenní blízkovýchodní cestu. Z Betléma se v podvečer přemístil do Izraele.

Na letišti v Tel Avivu vyjádřil František "hluboký smutek" nad sobotním útokem v židovském muzeu v Bruselu, při němž byl zabit izraelský manželský pár a Francouzka. Na světě "nesmí být místo pro antisemitismus", zdůraznil papež. Belgické úřady ale zatím antisemitský podtext útoku nepotvrdily.

Papež také zopakoval své přesvědčení, že v konfliktu mezi Izraelem a Palestinci není žádné jiné cesty, než je "cesta dialogu, usmíření a míru". Tou je nutné "se stále znovu vydávat, odvážně a neúnavně", zdůraznil František.

Ačkoli Vatikán kladl důraz na náboženský charakter papežovy návštěvy, politickým tématům se František nevyhnul. Jordánsko ocenil za jeho pomoc lidem prchajícím před boji v Sýrii a žádal Ammán, aby pomohl najít řešení syrského konfliktu.

Palestinci jeho cestu od počátku interpretují z politického hlediska. Už to, že František letěl z Ammánu přímo do Betléma, nikoli přes Izrael jako jeho předchůdci, je podle nich známkou uznání jejich nezávislosti. Vatikán Abbáse v programu označoval jako palestinského prezidenta a papež hovořil o dobrých vztazích Vatikánu se "státem Palestina".

Papeže Františka vítá dav při jeho návštěvě Betléma.
Papeže Františka vítá dav při jeho návštěvě Betléma. | Foto: Reuters

"Je třeba jednou a provždy znásobit úsilí a vytvořit podmínky pro trvalý mír založený na spravedlnosti, uznání práv jednotlivců a zajištění vzájemné bezpečnosti," sdělil papež stojící u řečnického pultu vedle Abbáse.

Ve čteném proslovu František žádal, aby všichni našli "odvahu k velkorysosti a tvořivosti a ukončili dlouhý a nepřijatelný konflikt, jež způsobil tolik těžko hojitelných ran". Izraelsko-palestinské mírové rozhovory byly sice obnoveny loni, ale letos skončily neúspěchem.

Abbás na rozdíl od papeže volil konfrontační tón, když nařkl Izrael, že se snaží vyhnat křesťany a muslimy z východního Jeruzaléma. Informovali jsme "o systematických snahách Izraele změnit vzhled a charakter východního Jeruzaléma a vyhnat z něj palestinské obyvatelstvo, křesťany a muslimy," řekl.

Papež po setkání nastoupil do otevřeného automobilu a zdravil se v ulicích Betléma s lidmi, mezi nimiž byli také zahraniční turisté. Neplánovaně se zastavil u bariéry, jež odděluje západní břeh Jordánu od území Izraele a která probíhá v těsné blízkosti Betléma. Vystoupil z auta a několik minut se zdržel pod jednou z izraelských strážních věží.

Papež sloužil mši pro 8000 lidí

Na náměstí Jesliček pak sloužil před 8000 lidmi mši, v jejímž závěru pozval Abbáse a Perese, aby se přijeli za ním do Vatikánu pomodlit za mír. "Zde, na místě zrození prince míru, nabízím svůj dům jako místo pro toto setkání k modlitbě," řekl papež.

Abbás i Peres pozvání přijali a mají Vatikán navštívit v červnu. Mše se sloužila z pódia, za nímž byla velká freska s tématem narození Krista. Ležícího malého Ježíše na ní zakrýval muslimský šátek kufíja.

Papeže má v Betlémě také oběd s palestinskými rodinami a soukromou návštěvu baziliky Narození Páně postavené nad místem Kristova narození. Odpoledne je papež očekáván na letišti v Tel Avivu, kde začne jeho izraelský program.

Příslušníci izraelské krajní pravice pořádají několik týdnů akce proti papežově návštěvě. V neděli jich policie 26 zatkla, protože proti Františkovi protestovali v Jeruzalémě.

V noci se shromáždilo u Davidova hrobu asi 150 lidí a začali házet kamení a lahve na policisty, z nichž dva zranili. Hrob se nachází pod údajným místem poslední Kristovy večeře, kde má papež na závěr svého pobytu v Izraeli v neděli sloužit mši.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Ruští lékaři vyzvali Navalného, aby ukončil hladovku, než bude pozdě

Ruští lékaři, kteří poskytovali péči opozičnímu představiteli Alexeji Navalnému, když byl na svobodě, politického aktivistu nyní vyzvali, aby v zájmu zachování svého zdraví ukončil protestní hladovku. Vyjádřili obavy o jeho život a úřady vyzvali, aby umožnily jeho převoz z vězeňské do civilní nemocnice v Moskvě.

Ruská ombudsmanka Taťjana Moskalkovová dnes naopak uvedla, že lékařská péče, které se Navalnému ve vězeňském zařízení ve Vladimirské oblasti dostává, odpovídá mezinárodním standardům, napsala agentura Interfax.

Vězněný Navalnyj drží hladovku již 23 dní. Chce její pomocí docílit, aby k němu byli puštěni kromě vězeňských zdravotníků také lékaři zvenčí.

"Pokud bude hladovka pokračovat, dokonce i po velmi krátkou dobu, bohužel brzy jednoduše nebudeme mít koho léčit. Naším hlavním úkolem je ochránit život a zdraví našeho pacienta," napsali lékaři. Jejich výzvu zveřejnil ruský opoziční zpravodajský portál Mediazona.

K otevřenému dopisu se připojila šéfka ruských lékařských odborů a Navalného lékařka Anastasija Vasiljevová. "Opravdu doufáme, že Alexej zítra (v pátek) hladovku ukončí," sdělila Vasiljevová agentuře Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy