Oběti sexuálních útoků kněží žádají papeže o pomoc

ČTK ČTK
10. 5. 2014 7:33
Sedmnáct obětí sexuálního obtěžování si v dopise stěžovalo na nedostatečnou pozornost, kterou případům zneužívání věnuje italská církev i sám Vatikán.
Papež František.
Papež František. | Foto: Reuters

Řím - Skupina italských obětí sexuálního obtěžování vyzvala v pátek papeže Františka ke zjednání spravedlnosti a k ustavení komise, která by případy zneužívání duchovními římskokatolické církve vyšetřila.

Sedmnáct obětí sexuálních útoků si v dopise stěžovalo na nedostatečnou pozornost, kterou případům zneužívání věnuje italská církev i sám Vatikán.

Polovina signatářů dopisu byla v minulosti studenty školy pro nedoslýchavé ve Veroně, kde se údajně přes dvacet duchovních zapojilo do sexuálních útoků na chovance.

Dopis odeslaly oběti zneužívání místopředsedovi vatikánské vlády Angelovi Becciuovi s žádostí, aby text předal papeži. Úřad hlavy římskokatolické církve zatím žádost nekomentoval.

V Itálii byla nedávno zveřejněna jména 150 kněží, které údajně po roce 2000 italské soudy odsoudily za sexuální útoky. Italská biskupská konference ale na podobné případy reaguje jen váhavě. Směrnice o ochraně dětí doporučené Vatikánem dostali italští duchovní teprve letos.

Vatikán za posledních deset let kvůli sexuálnímu obtěžování dětí zbavil úřadu 848 kněží a dalších 2572 potrestal menšími tresty. První takovou ucelenou statistiku vůbec minulé úterý před jedním z výborů OSN v Ženevě představil vyslanec Vatikánu při OSN arcibiskup Silvano Tomasi. Oznámil, že od roku 2004 bylo Vatikánu hlášeno více než 3400 věrohodných případů zneužívání. Jenom loni to bylo 401 případů.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Těžká nehoda nákladního vlaku u německého Freiburgu uzavřela trať do Basileje

Poblíž Freiburgu na jihozápadě Německa dnes havaroval nákladní vlak. Při nehodě zahynul strojvůdce a několik lidí bylo lehce zraněno. Trať mezi Freiburgem a švýcarskou Basilejí byla uzavřena, informovala dnes večer společnost Deutsche Bahn. Lokomotiva a několik vagonů vykolejilo v obci Auggen. Trať má zůstat uzavřena několik hodin a v úseku byla zřízena náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčí policie ve Freiburgu vlak převážel několik nákladních vozů. Jejich řidiči jeli v osobním vagonu za lokomotivou. Šlo o deset osob a jejich zranění jsou lehká, uvedla mluvčí.

Příčina nehody je zatím nejasná. Podle serveru deníku Badische Zeitung došlo ke střetu vlaku s několikatunovým betonovým dílem. Vlak částečně vykolejil a byl vážně poničen.

Havárie by mohla souviset s nedalekými stavebními pracemi. Betonový blok, s nímž se lokomotiva srazila, pochází podle serveru z mostu, který je nyní rozebírán.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy