Oběti sexuálních útoků kněží žádají papeže o pomoc

ČTK ČTK
10. 5. 2014 7:33
Sedmnáct obětí sexuálního obtěžování si v dopise stěžovalo na nedostatečnou pozornost, kterou případům zneužívání věnuje italská církev i sám Vatikán.
Papež František.
Papež František. | Foto: Reuters

Řím - Skupina italských obětí sexuálního obtěžování vyzvala v pátek papeže Františka ke zjednání spravedlnosti a k ustavení komise, která by případy zneužívání duchovními římskokatolické církve vyšetřila.

Sedmnáct obětí sexuálních útoků si v dopise stěžovalo na nedostatečnou pozornost, kterou případům zneužívání věnuje italská církev i sám Vatikán.

Polovina signatářů dopisu byla v minulosti studenty školy pro nedoslýchavé ve Veroně, kde se údajně přes dvacet duchovních zapojilo do sexuálních útoků na chovance.

Dopis odeslaly oběti zneužívání místopředsedovi vatikánské vlády Angelovi Becciuovi s žádostí, aby text předal papeži. Úřad hlavy římskokatolické církve zatím žádost nekomentoval.

V Itálii byla nedávno zveřejněna jména 150 kněží, které údajně po roce 2000 italské soudy odsoudily za sexuální útoky. Italská biskupská konference ale na podobné případy reaguje jen váhavě. Směrnice o ochraně dětí doporučené Vatikánem dostali italští duchovní teprve letos.

Vatikán za posledních deset let kvůli sexuálnímu obtěžování dětí zbavil úřadu 848 kněží a dalších 2572 potrestal menšími tresty. První takovou ucelenou statistiku vůbec minulé úterý před jedním z výborů OSN v Ženevě představil vyslanec Vatikánu při OSN arcibiskup Silvano Tomasi. Oznámil, že od roku 2004 bylo Vatikánu hlášeno více než 3400 věrohodných případů zneužívání. Jenom loni to bylo 401 případů.

 

Právě se děje

Další zprávy