"Nizozemci jsou v klidu." Jedna z nejvíce postižených zemí koronavirus podcenila

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
16. 3. 2020 7:06
První pacient nakažený novým typem koronaviru se v Nizozemsku objevil 27. února. Když nizozemská vláda minulý čtvrtek přikázala zrušit všechny akce nad sto lidí, bylo v zemi už 500 nakažených a pět mrtvých. V pondělí to bylo více než 1100. Jedna z nejhůře zasažených zemí v Evropě přesto spíše než šíření epidemie brání šíření paniky.
Zavřené Rijksmuseum v Amsterdamu.
Zavřené Rijksmuseum v Amsterdamu. | Foto: Reuters

Nizozemsko patří k těm hůře postiženým evropským zemím. V neděli úřady hlásily přes 1100 nemocných a 20 mrtvých. Dlouho se ale k šíření epidemie stavělo o dost vlažněji než ostatní.

Na začátku března propukla epidemie v Itálii a miliony lidí se dostaly do izolace. Čeští turisté vracející se z lyžování v Itálii už museli povinně do karantény, zatímco Nizozemci vracející se z Číny, Íránu a Itálie - tedy vůbec nejrizikovějších zemí - stále mohli chodit do práce, pokud neměli příznaky.

V té době přitom celý svět věděl, že inkubační doba koronaviru trvá až dva týdny a infikovaný člověk je po celou dobu nakažlivý, i když sám netrpí žádnými příznaky. Nizozemské úřady ale šířily jiné informace: pokud nejste nemocní, nepředstavujete pro své okolí žádné riziko.

"Působilo to zvláštně. Nás cizince to trošku znepokojilo," popsala serveru Aktuálně.cz přístup země Češka Hedvika Hajek, která v Nizozemsku žije. Pracuje v neziskové organizaci v mezinárodním kolektivu a informace o koronaviru sleduje v nizozemských, českých i dalších médiích.

"Holanďané jsou v klidu, je to trochu jejich povahou. Děti chodí do škol, lidé pracují a věří, že je to jen další z virů. Je to jejich typický přístup. Myslím, že si opravdu dlouho nedělali starosti," dodává k situaci v Nizozemsku.

Zábavná scénka

Teprve minulý týden vyzval nizozemský premiér Mark Rutte obyvatele s dýchacími problémy, aby zůstali doma, a nakázal všem, kteří si to mohou dovolit, aby pracovali z domova. Ostatním na tiskové konferenci poradil, aby si přestali na pozdrav podávat ruku.

Vzápětí se obrátil na ředitele nizozemského úřadu pro kontrolu šíření infekčních nemocí Jaapa van Dissela a sám mu rukou potřásl. Pak se rozesmál a začal se omlouvat.

Na první pohled to divákům u televizních obrazovek mohlo připadat jako zábavná scénka. Takto odlehčená atmosféra na tiskové konferenci se nedá srovnat s tím, co vídají například čeští diváci. V Česku je přitom nakažených šestkrát méně, jsou zavřené hranice a lidé, kteří se vrátili ze zasažených oblastí, musí do karantény. 

Nizozemsko teprve od pondělí uzavřelo školy, restaurace a sportoviště.

Zastavit paniku, ne virus

Hedvika Hajek také popisuje, že když byla týden před onou tiskovou konferencí v nemocnici na rutinním odběru krve, viděla varovné cedule. Radily lidem, aby se v rámci ochrany před koronavirem vyhýbali kontaktu s ostatními. "Nechápu, proč tyhle informace vláda oficiálně vyhlásila až po takové době," dodává. 

"Média hlavně ujišťují, že se nemáme čeho bát. Vláda nás ujišťuje, že má všechno pod kontrolou a nemusíme mít strach. Ale těžko říct," říká žena, která má zbytek rodiny v Česku.

Jarní prázdniny trávila s dětmi v Krkonoších. U babičky pak nechala svého čtyřletého syna ještě na další týden. Minulý pátek, než začala platit cestovní omezení, se pro něj na otočku vrátila. "Vím, že Holanďané spoustu věcí neřeší. Neběží s kašlem hned k doktorovi. Mám dvě děti a vím, že místní děti chodí do školy i s neštovicemi. Přesto mě tenhle přístup zarazil," dodává.

Na začátku března se začaly ozývat hlasy v parlamentu, které nizozemskou vládu obviňovaly z toho, že se víc snaží zabránit šíření paniky než samotného viru. Sedmnáctimilionové Nizozemsko provedlo ke konci minulého týdne jen tisíc testů. Úřady testují na koronavirus pouze ty, kdo mají příznaky a vážné podezření na nákazu. Vláda se tím podle Hedviky Hajek nijak netají, v médiích se otevřeně mluví o tom, že s testy se šetří. 

Odborníci však od propuknutí epidemie upozorňují, že jediný způsob, jak zastavit šíření nákazy, je najít a izolovat všechny infikované. Testování a kontrola nakažených lidí je strategie, díky níž dokázaly nárůst pacientů zpomalit ty nejhůře zasažené země, jako je například Jižní Korea.

Video: Rozhovor s prezidentem České lékařské komory

Lékaři nutně potřebují ochranné pomůcky, epidemie musí začínat pomalu. Ke každému pacientovi s kašlem musíme přistupovat, jako kdyby byl nakažený. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Trump příkazem usiluje o snížení právní ochrany sociálních sítí

Americký prezident Donald Trump dnes nařídil přezkoumat zákon, který chrání sociální sítě před převzetím zodpovědnosti za obsah zveřejněný jejich uživateli. Exekutivní příkaz podepsal v reakci na krok společnosti Twitter, která označila několik jeho zpráv za nepřesné. Podle názorů odborníků nemá jeho pokus valnou šanci na úspěch, napsaly světové agentury.

Trump příkazem útočí na ustanovení zákona z roku 1996, které dává společnostem Facebook, Twitter, Youtube a Google de facto imunitu vůči žalobám spojeným s veřejným obsahem, neboť jim udílí status pouhé platformy. Cílem prezidentova příkazu je změnit způsob, jakým je zákon využíván. Regulačním úřadům chce umožnit, aby se mohly vyjádřit k tomu, jak jednotlivé společnosti spravují obsah na sítích.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Odložený klimatický summit bude v listopadu 2021 v Glasgowě

Příští klimatický summit se uskuteční v první polovině listopadu 2021 ve skotském městě Glasgow. Na twitteru o tom dnes informoval britský ministr Alok Sharma, který má organizaci akce na starosti. Vrcholná schůzka se měla v Glasgowě uskutečnit už letos na podzim, kvůli pandemii byla ale v dubnu odložena.

Klimatický summit (COP26) se bude konat od 1. do 12. listopadu. Naposledy se představitelé zemí světa na vrcholné klimatické schůzce setkali loni v prosinci v Madridu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Letadlo z Karáčí před pádem třikrát narazilo do ranveje

Pilot pákistánského letadla, které se minulý týden zřítilo v Karáčí, při prvním pokusu o přistání kontrolní věži neoznámil, že mu nejde vysunout podvozek. Třikrát pak narazil do ranveje, než stroj zvedl a při druhém pokusu přistát havaroval. Podrobnosti z posledních chvil před neštěstím ve čtvrtek zveřejnila pákistánská vláda.

Airbus A-320, který letěl do Karáčí z Láhauru, se zřítil minulý pátek jen zhruba 1,5 kilometru od ranveje. Při nehodě zemřelo 97 lidí; dva pasažéři neštěstí přežili.

Pilot se poprvé pokusil přistát na letišti v pákistánském velkoměstě, neoznámil však nefunkční podvozek. Třikrát se při tomto pokusu dotkl motory ranveje. "Nebyl ve správné výšce … Kontrolní věž mu řekla, nejste ve vyžadované výšce, snižte svou výšku," uvedl pákistánský ministr pro civilní letectví, podle kterého pilot na toto odpověděl, že "to zvládne".

Pilot pak sdělil kontrolní věži několik vteřin před pádem, že ani jeden z motorů nefunguje a že má problém udržet výšku. Očekává se proto, že vyšetřovatelé zkontrolují, zda motory byly při nárazech poškozeny. Ve spodní části motoru se nachází klíčové komponenty, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Česko odpovědělo EU na výtku k voucherům, podle ministerstva jsou v pořádku

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) v termínu odeslalo Evropské komisi odpověď na vytýkací dopis k voucherům za zájezdy zrušené kvůli koronavirové krizi. Podle odpovědi jsou poukazy v pořádku. Komise Česku vytýká uzákonění možnosti pro cestovní kanceláře, vydávat za zrušené cesty vouchery na zájezdy místo hotovosti. V odpovědi ministerstvo předložilo právní argumenty, které podle úřadu svědčí o souladu české legislativy s právem Evropské unie, sdělil mluvčí MMR Vilém Frček.

Ministerstvo podle něj v dopise mimo jiné dokládá, že česká legislativa zranitelným spotřebitelům zachovává veškerá dosavadní práva, která mají u zájezdů zaručena. "Ostatním spotřebitelům tato práva neodepírá, pouze v zájmu naplnění účelu směrnice EU i za koronavirové situace odkládá možnost jejich vymáhání za předpokladu, že by spotřebitelé nevyužili alternativní nabídku voucherů namísto okamžité kompenzace za zrušení zájezdu z důvodu vyšší moci," uvedl Frček.

Česko umožnilo cestovním kancelářím místo hotovosti za zaplacené zálohy na zrušené zájezdy s plánovaným odjezdem od 20. února do 31. srpna vydávat klientům poukazy. Podle komise mají ale lidé právo na vrácení peněz.

Nárok na vrácení hotovosti budou mít čeští klienti, kteří poukaz nevyužijí do 31. srpna příštího roku k úhradě jiné cesty. Odmítnout mohou poukaz lidé ve věku nad 65 let, zdravotně postižení, nezaměstnaní, rodiče na mateřské nebo rodičovské dovolené, samoživitelky a samoživitelé či lidé, kteří nemohou kvůli koronaviru pracovat. Peníze mohou rovnou požadovat také školy v případě školních zájezdů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Agentura Fitch zhoršila úvěrový rating vlastníka Komerční banky

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings ve čtvrtek zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské bankovní společnosti Société Générale, která v Česku vlastní Komerční banku. Rating dlouhodobých závazků francouzského podniku snížila o jeden stupeň na úroveň A-. Tato ratingová známka se nachází na dolní hranici pásma vyšší střední kvality a stále signalizuje nízké riziko nesplácení závazků.

Zhoršení ratingu podle agentury odráží mimo jiné předpokládaný negativní vliv koronavirové krize na ziskovost společnosti Société Générale. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že jeho další snížení Fitch prozatím nepředpokládá.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu.

Société Générale koncem dubna oznámila, že se v letošním prvním čtvrtletí propadla do ztráty 326 milionů eur (8,8 miliardy Kč) po zisku 686 milionů eur před rokem. Firma kvůli koronavirové krizi ztrojnásobila rezervy na ztrátové úvěry a její výnosy klesly. Société Générale vlastní podíl 60,4 procenta v Komerční bance, která patří mezi největší banky v České republice.

Agentura Fitch upozornila, že hospodářské výsledky Société Générale byly v prvním čtvrtletí ovlivněny zhoršujícími se ekonomickými podmínkami a vrtkavostí na finančních trzích. Předpověděla, že provozní výsledky banky letos zůstanou pod tlakem a v příštím roce oživí pouze částečně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy