"Nizozemci jsou v klidu." Jedna z nejvíce postižených zemí koronavirus podcenila

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
16. 3. 2020 7:06
První pacient nakažený novým typem koronaviru se v Nizozemsku objevil 27. února. Když nizozemská vláda minulý čtvrtek přikázala zrušit všechny akce nad sto lidí, bylo v zemi už 500 nakažených a pět mrtvých. V pondělí to bylo více než 1100. Jedna z nejhůře zasažených zemí v Evropě přesto spíše než šíření epidemie brání šíření paniky.
Zavřené Rijksmuseum v Amsterdamu.
Zavřené Rijksmuseum v Amsterdamu. | Foto: Reuters

Nizozemsko patří k těm hůře postiženým evropským zemím. V neděli úřady hlásily přes 1100 nemocných a 20 mrtvých. Dlouho se ale k šíření epidemie stavělo o dost vlažněji než ostatní.

Na začátku března propukla epidemie v Itálii a miliony lidí se dostaly do izolace. Čeští turisté vracející se z lyžování v Itálii už museli povinně do karantény, zatímco Nizozemci vracející se z Číny, Íránu a Itálie - tedy vůbec nejrizikovějších zemí - stále mohli chodit do práce, pokud neměli příznaky.

V té době přitom celý svět věděl, že inkubační doba koronaviru trvá až dva týdny a infikovaný člověk je po celou dobu nakažlivý, i když sám netrpí žádnými příznaky. Nizozemské úřady ale šířily jiné informace: pokud nejste nemocní, nepředstavujete pro své okolí žádné riziko.

"Působilo to zvláštně. Nás cizince to trošku znepokojilo," popsala serveru Aktuálně.cz přístup země Češka Hedvika Hajek, která v Nizozemsku žije. Pracuje v neziskové organizaci v mezinárodním kolektivu a informace o koronaviru sleduje v nizozemských, českých i dalších médiích.

"Holanďané jsou v klidu, je to trochu jejich povahou. Děti chodí do škol, lidé pracují a věří, že je to jen další z virů. Je to jejich typický přístup. Myslím, že si opravdu dlouho nedělali starosti," dodává k situaci v Nizozemsku.

Zábavná scénka

Teprve minulý týden vyzval nizozemský premiér Mark Rutte obyvatele s dýchacími problémy, aby zůstali doma, a nakázal všem, kteří si to mohou dovolit, aby pracovali z domova. Ostatním na tiskové konferenci poradil, aby si přestali na pozdrav podávat ruku.

Vzápětí se obrátil na ředitele nizozemského úřadu pro kontrolu šíření infekčních nemocí Jaapa van Dissela a sám mu rukou potřásl. Pak se rozesmál a začal se omlouvat.

Na první pohled to divákům u televizních obrazovek mohlo připadat jako zábavná scénka. Takto odlehčená atmosféra na tiskové konferenci se nedá srovnat s tím, co vídají například čeští diváci. V Česku je přitom nakažených šestkrát méně, jsou zavřené hranice a lidé, kteří se vrátili ze zasažených oblastí, musí do karantény. 

Nizozemsko teprve od pondělí uzavřelo školy, restaurace a sportoviště.

Zastavit paniku, ne virus

Hedvika Hajek také popisuje, že když byla týden před onou tiskovou konferencí v nemocnici na rutinním odběru krve, viděla varovné cedule. Radily lidem, aby se v rámci ochrany před koronavirem vyhýbali kontaktu s ostatními. "Nechápu, proč tyhle informace vláda oficiálně vyhlásila až po takové době," dodává. 

"Média hlavně ujišťují, že se nemáme čeho bát. Vláda nás ujišťuje, že má všechno pod kontrolou a nemusíme mít strach. Ale těžko říct," říká žena, která má zbytek rodiny v Česku.

Jarní prázdniny trávila s dětmi v Krkonoších. U babičky pak nechala svého čtyřletého syna ještě na další týden. Minulý pátek, než začala platit cestovní omezení, se pro něj na otočku vrátila. "Vím, že Holanďané spoustu věcí neřeší. Neběží s kašlem hned k doktorovi. Mám dvě děti a vím, že místní děti chodí do školy i s neštovicemi. Přesto mě tenhle přístup zarazil," dodává.

Na začátku března se začaly ozývat hlasy v parlamentu, které nizozemskou vládu obviňovaly z toho, že se víc snaží zabránit šíření paniky než samotného viru. Sedmnáctimilionové Nizozemsko provedlo ke konci minulého týdne jen tisíc testů. Úřady testují na koronavirus pouze ty, kdo mají příznaky a vážné podezření na nákazu. Vláda se tím podle Hedviky Hajek nijak netají, v médiích se otevřeně mluví o tom, že s testy se šetří. 

Odborníci však od propuknutí epidemie upozorňují, že jediný způsob, jak zastavit šíření nákazy, je najít a izolovat všechny infikované. Testování a kontrola nakažených lidí je strategie, díky níž dokázaly nárůst pacientů zpomalit ty nejhůře zasažené země, jako je například Jižní Korea.

Video: Rozhovor s prezidentem České lékařské komory

Lékaři nutně potřebují ochranné pomůcky, epidemie musí začínat pomalu. Ke každému pacientovi s kašlem musíme přistupovat, jako kdyby byl nakažený. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 19 minutami

U Jasenné na Zlínsku se stala smrtelná autonehoda, silnice je uzavřená

U Jasenné na Zlínsku se v neděli ráno stala smrtelná dopravní nehoda. Silnice mezi obcemi Jasenná a Liptál na Vsetínsku je uzavřená, policisté v obou obcích odklánějí dopravu, sdělila zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková. Nehoda se stala na hlavním tahu ze Zlína na Vsetín.

"Řidič osobního vozidla při jízdě od Vsetína do Vizovic čelně narazil do stromu a s vozidlem skončil na střeše. Vozidlo začalo po havárii hořet. Veškeré okolnosti této tragické dopravní nehody na místě prověřují dopravní policisté ve spolupráci s kriminalisty," uvedla Kozumplíková. Silnice by podle ní měla zřejmě být uzavřená celé dopoledne.

před 51 minutami

Smlouvu o zákazu jaderných zbraní podepsalo potřebných padesát zemí

Smlouvu o nešíření jaderných zbraní (TPNW) už podepsalo 50 zemí. Poté, se k ní v sobotu připojil Honduras, tak dokument může za 90 dní, tedy 22. ledna, vstoupit v platnost, oznámila v noci na neděli OSN. Jaderné mocnosti však dokument odmítají, upozorňuje agentura AP.

Generální tajemník OSN António Guterres řekl, že vstoupením smlouvy v platnost vyvrcholí světové hnutí, které upozorňuje na "katastrofální důsledky jakéhokoli používání jaderných zbraní proti lidem" a že dokument je "holdem přeživším jaderných výbuchů a zkoušek, z nichž mnozí se o tuto smlouvu zasazovali".

Zdroj: ČTK
Další zprávy