Jak země zvládají pandemii? Tyto příklady ukazují, zda jsou účinné testy a karanténa

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
13. 3. 2020 6:42
Když na jedenáctimilionové město Wu-chan, odkud se začala nákaza novým typem koronaviru šířit, uvalila čínská vláda 23. ledna karanténu, bylo nakažených 620 lidí. V současnosti je v mnoha evropských zemích počet infikovaných mnohem vyšší. Každá má ale jinou strategii na zvládání epidemie. V mnoha ohledech se Evropa může učit od Asie, kde mají to nejhorší za sebou.
Severní Itálie s 16 miliony obyvatel je kvůli šíření nového koronaviru v karanténě.
Severní Itálie s 16 miliony obyvatel je kvůli šíření nového koronaviru v karanténě. | Foto: Reuters

Itálie

Itálie je nejhůře zasaženou zemí v Evropě - nakažených je už přes 12 tisíc. V posledních dnech zavádí podobnou strategii jako Jižní Korea. Testuje každého, u něhož je podezření, že mohl přijít do styku s člověkem nakaženým koronavirem. 

Navíc jako jediná evropská země přistoupila k rozsáhlé karanténě podobně jako Čína. Na severu Itálie se v izolaci ocitlo na 16 milionů lidí. 

V celé zemi se také zavřely všechny obchody, vyjma těch s potravinami a lékáren. Dočasně se zavírají i bary, restaurace a kadeřnictví. Firmy mají nařízeno zastavit provoz všech oddělení, která nejsou klíčová pro výrobu.

Itálie sice nezrušila vlakové a letecké spoje se zahraničím, řada zemí nicméně sama tato spojení omezila nebo úplně zakázala.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Smartwings po téměř dvou letech vrátily do provozu Boeing 737 MAX

Smartwings dnes po téměř dvou letech znovu vypravily v běžném provozu letadlo Boeing 737 MAX 8. Před dnešním letem do Malagy dopravce letadlo podle požadavků upravil a ve středu s ním úspěšně provedl ověřovací let. Do léta chce letecká společnost postupně nasadit i zbylých šest těchto letounů, informovaly dnes Smartwings.

Letadla Boeing 737 MAX byla celosvětově odstavena od března 2019 kvůli dvěma nehodám, při nichž zahynulo 346 lidí. V závěru letošního ledna jejich provoz povolila Evropská agentura pro bezpečnost letectví (EASA).

"Naší absolutní prioritou je bezpečnost našich cestujících a posádky. Žádný stroj nepodstoupil takové prověrky bezpečnosti v historii letectví jako letoun Boeing 737 MAX. Věříme, že důvěra v tento letoun se velmi rychle obnoví," uvedl člen představenstva a generální ředitel Smartwings Roman Vik.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Londýn oznámil další sankce vůči barmským armádním činitelům

Británie dnes oznámila, že přidává na sankční seznam další barmské vojenské představitele kvůli jejich zapojení do převratu, který tento měsíc vedl ke svržení zvoleného barmského vedení. Britský ministr zahraničí Dominic Raab uvedl, že na seznamu se k 19 barmským vysoce postaveným armádním činitelům přidává šest dalších jmen. Informovaly o tom agentura AP a Reuters.

Na černé listině se ocitl také generál Min Aun Hlain, který se po svržení vlády postavil do čela státu. Opatření přijaté Londýnem má zamezit osobám na seznamu v cestách do Británie a znemožnit britským podnikům či institucím, aby obchodovaly se společnostmi vlastněnými těmito barmskými vojenskými představiteli.

Británie oznámila, že ukončuje programy pomoci, v rámci nichž byly prostředky posílány barmské vládě. Dodala ale, že pomoc se i nadále dostane k "nejchudším a nejzranitelnějším v zemi".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Koronavirový příspěvek podnikatelům se zdvojnásobí na 1000 korun, schválil Senát

Příspěvek podnikatelům a společníkům malých firem, jejichž činnost omezila vládní opatření proti epidemii koronaviru, se zdvojnásobí na 1000 korun denně. Pracovníkům na dohodu zůstane denní příspěvek 500 korun. Příspěvek už nebude navázán na nouzový stav. Na podporu dosáhnou ti, jejichž tržby se snížily minimálně o 50 procent. Ve čtvrtek to schválil Senát. Novelu nyní dostane k podpisu prezident. Bonus bude podle předlohy vyplácen za únor a březen. Vláda ale zákonem získá mandát zavést další bonusová období, která odpovídají vždy jednomu dalšímu kalendářnímu měsíci, a to nejdéle do konce roku 2021.

Zdroj: ČTK
Další zprávy