Jak země zvládají pandemii? Tyto příklady ukazují, zda jsou účinné testy a karanténa

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
13. 3. 2020 6:42
Když na jedenáctimilionové město Wu-chan, odkud se začala nákaza novým typem koronaviru šířit, uvalila čínská vláda 23. ledna karanténu, bylo nakažených 620 lidí. V současnosti je v mnoha evropských zemích počet infikovaných mnohem vyšší. Každá má ale jinou strategii na zvládání epidemie. V mnoha ohledech se Evropa může učit od Asie, kde mají to nejhorší za sebou.
Severní Itálie s 16 miliony obyvatel je kvůli šíření nového koronaviru v karanténě.
Severní Itálie s 16 miliony obyvatel je kvůli šíření nového koronaviru v karanténě. | Foto: Reuters

Itálie

Itálie je nejhůře zasaženou zemí v Evropě - nakažených je už přes 12 tisíc. V posledních dnech zavádí podobnou strategii jako Jižní Korea. Testuje každého, u něhož je podezření, že mohl přijít do styku s člověkem nakaženým koronavirem. 

Navíc jako jediná evropská země přistoupila k rozsáhlé karanténě podobně jako Čína. Na severu Itálie se v izolaci ocitlo na 16 milionů lidí. 

V celé zemi se také zavřely všechny obchody, vyjma těch s potravinami a lékáren. Dočasně se zavírají i bary, restaurace a kadeřnictví. Firmy mají nařízeno zastavit provoz všech oddělení, která nejsou klíčová pro výrobu.

Itálie sice nezrušila vlakové a letecké spoje se zahraničím, řada zemí nicméně sama tato spojení omezila nebo úplně zakázala.

 

Právě se děje

Další zprávy