Jak uvádí slovenský deník SME s odkazem na tamní agenturu SITA, fakt, že Korčok nikdy nespolupracoval s StB, potvrzují exministrovy prověrky na "přísně tajné" i prověrka NATO.
Korčok to uvedl ve svém prohlášení v reakci na video, které zveřejnil právník a multimilionář Zoroslav Kollár. Ve videu tvrdí, že obdržel "několik zpráv", že Korčok spolupracoval s StB.
"Již několik dní se na internetu šíří velmi amatérské hoaxy o tom, že jsem byl estébák. Byly tak primitivní, že na ně ani nemělo smysl reagovat. O víkendu to však dostalo nový rozměr a během několika minut údajné dokumenty, které mám vysvětlit, unikly všemi dezinformačními kanály na sítích," uvedl kariérní diplomat a nynější prezidentský kandidát Korčok.
Dodal, že považuje za nechutné, že byl do celé věci zatažen jeho dědeček. "Chtěl bych jen upozornit, že pán v údajném dokumentu má jiné křestní jméno a datum narození než můj dědeček," zdůraznil Korčok.
Podle kandidáta na slovenského prezidenta, který má po šéfovi tamní sněmovny Peteru Pellegrinim největší šance na vítězství, odpovídají skutečnosti pouze dvě věci.
"Že jsem se 'velmi pozitivně vyjadřoval o způsobu života v kapitalistické cizině' a že jsem, jak jsem xkrát veřejně řekl, uvažoval o emigraci. Ano, ve spisu se píše, že jsem domů přivezl neproclené tenisky, protože to bylo naprosto nedostatkové zboží - kvůli režimu Gustáva Husáka, který je oblíbencem nynější koalice," prohlásil Korčok s odkazem na vládu premiéra Roberta Fica (Směr-SD). V koalici je také Pellegriniho strana Hlas-SD.
Kollár ve videu tvrdí, že zprávy měl původně za pomluvy, ale pak změnil názor. Podle svých slov narazil na informace, že Korčokův dědeček byl spolupracovníkem StB. Následně získal několik dokumentů, které podle něj "vykazují všechny znaky pravosti".
"Velmi stručný závěr je, že z dokumentů vyplývá, že pan Korčok měl při svých zahraničních cestách smlouvy s příslušníky StB a minimálně jednou jim poskytl informace. Nebo dokonce na někoho donášel," prohlásil Kollár.
Konkrétně podle něj Korčok několikrát vycestoval do zahraničí s týmem volejbalistů a měl je hlídat, aby neemigrovali. Dodal, že v dokumentech se objevilo i jméno Korčokova dědečka. "Takže jsem ochoten věřit, že příběh a dokumenty jsou pravdivé a pravé," dodal Kollár.
Ústav paměti národa v této souvislosti na své sociální síti zdůraznil, že Kollárem zmíněné dokumenty jsou falešné.
"Zveřejněné dokumenty obsahují chybný formát jmen, nesprávné hodnosti a podpisy skutečných důstojníků StB a také jména fiktivních příslušníků StB. Jeden z dokumentů odkazuje na neexistující svazek tajného spolupracovníka s krycím jménem 'Smečař'. Dokumenty nemají čísla stránek, takzvanou paginaci," zdůraznil ústav. Uvedl, že by takto mohl uvést i další nedostatky, ale nechce dávat padělatelům návod.
"Ostatně, pozornému oku čtenáře neunikne, že dokument z října 1985 hovoří o absolvovaných zápasech volejbalového oddílu v sezoně 1986/1987 a také o jeho účasti v Evropské volejbalové lize v sezoně 1986/1987," dodala instituce.
Favoritem březnových prezidentských voleb je podle průzkumů Pellegrini, jehož náskok před Korčokem se ale v poslední době ztenčil. O funkci hlavy státu se chce kromě Pellegriniho a Korčoka ucházet několik dalších zájemců, lhůta pro podání kandidátní listiny skončí v úterý.