Kontakty po mnoha letech. USA a Kuba spolu promluvily

Martin Novák Martin Novák
2. 4. 2010 9:33
Diplomaté jednali v New Yorku a dohodli se na spolupráci při pomoci Haiti
Protest opoziční skupiny Ženy v bílém v Havaně. Hnutí bojuje za propuštění politických vězňů.
Protest opoziční skupiny Ženy v bílém v Havaně. Hnutí bojuje za propuštění politických vězňů. | Foto: Reuters

New York - Vlády Spojených států a Kuby spolu po mnoha letech mlčení a vzájemného obcházení mluví.

Ve středu se sešli kubánský ministr zahraničí Bruno Rodriguez a Cheryl Millsová, šéfka kanceláře Hillary Clintonové.

Schůzka se uskutečnila během rozhovorů v Organizaci spojených národů (OSN) o pomoci Haiti. Kubánská strana potvrdila, že zástupci obou zemí se skutečně sešli k bilaterálnímu jednání.

"Doufáme, že v budoucnosti budou takové schůzky možné," oznámila v oficiálním prohlášení kubánská vláda.

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí řekl, že v otázce pomoci Haiti se zástupci USA i Kuby shodli, ale jinak rozdíly mezi oběma státy zůstávají.

Foto: Aktuálně.cz

V únoru jednal v Havaně o problému imigrantů a běženců mezi USA a Kubou zaměstnanec latinskoamerického odboru ministerstva zahraničí USA Craig Kelly jako první americký diplomat po mnoha letech.

Poslední kontakt mezi oběma státy na vysoké úrovni spadá až do roku 1990.

Před útokem mezinárodní koalice vedené Spojenými státy na Irák, který tehdy okupoval Kuvajt, se tehdejší americký ministr zahraničí James Baker snažil pro rezoluci získat co největší podporu v Radě bezpečnosti OSN.

Nestálým členem byla zrovna Kuba, a tak se Baker sešel s šéfem kubánské diplomacie Isidorem Malmiercou. Rozhovor však nevedl k dohodě a Kuba byla jedním ze dvou států, který v Radě bezpečnosti hlasoval proti útoku na Irák.

Po odchodu Fidela Castra do důchodu stojí v čele Kuby jeho bratr Raúl.
Po odchodu Fidela Castra do důchodu stojí v čele Kuby jeho bratr Raúl. | Foto: Reuters

Washington už pět desetiletí uplatňuje vůči režimu na Kubě hospodářské embargo. Obama naznačil, že by ho mohl zmírnit. Zjednodušil cestování Američanů kubánského původu na ostrov a také poštovní spojení mezi oběma státy.

Nedávno však Havanu tvrdě zkritizoval za pokračující pronásledování a věznění disidentů. Režim rozzlobil tím, že odpověděl na e-mail přední kubánské disidentce Yoani Sanchezové.

V prosinci byl na ostrově zatčen americký občan Alan Gross a obviněn ze špionáže. Přijel nainstalovat internet pro příslušníky místní židovské komunity a v pase měl turistické vízum.

 

Právě se děje

Další zprávy