Koňský penis, napsal Brit o tradiční klobáse v Kyrgyzstánu. Hrozí mu pět let vězení za urážku

ČTK ČTK
3. 1. 2016 15:48
Z podněcování k rasové nesnášenlivosti obvinily justiční orgány v Kyrgyzstánu Brita, který na svém Facebooku uvedl, že specialitou místních obyvatel je koňský penis. Kvůli tomu pak vstoupili do stávky zaměstnanci zdejšího zlatého dolu.
Foto: Aktuálně.cz

Biškek - Pětileté vězení hrozí v Kyrgyzstánu Britovi, který byl v této převážně muslimské zemi ve střední Asii zatčen za to, že urazil místní tradiční jídlo. Informovala o tom dnes agentura AFP.

O kyrgyzské speciální klobáse napsal britský zaměstnanec tamního zlatého dolu ve vzkazu na facebooku, že specialitou místních obyvatel je "koňský penis".

Zachycená zpráva pohoršila kyrgyzské zaměstnance dolu, kteří kvůli tomu vstoupili do stávky. Do práce se vrátili až dnes po zatčení Brita Michaela Mcfeata. Místní justice Brita obvinila z podněcování rasové nesnášenlivosti. Za to mu podle zákonů této bývalé sovětské republiky hrozí tři až pět let žaláře.

Michael Mcfeat vzkaz již smazal a na facebooku se omluvil všem kolegům ze zlatého dolu, který představuje deset procent ekonomiky země. Ujistil přitom, že rozhodně neměl v úmyslu někoho urazit.

Klobása, kterou si kyrgyzští zaměstnanci dávali u příležitosti svátků na konci roku, je vyrobena z koňského masa, které je v zemi velmi ceněné. Jídla z koňského masa jsou zvlášť vyhledávaná poté, co se po pádu bývalého Sovětského svazu oživili v zemi nomádské tradice.

 

Právě se děje

před 9 hodinami

Colorado hlásí druhý případ hokejisty nakaženého koronavirem

V kádru hokejistů Colorada Avalanche se objevil druhý případ hráče nakaženého novým typem koronaviru. Klub jméno nezveřejnil, pouze oznámil, že hráč je v domácí izolaci. V NHL se ví dohromady o čtyřech případech, další dva pocházejí z týmu Ottawy.

Klub z Denveru v prohlášení uvedl, že všichni, kdo přišli s hráčem do blízkého kontaktu, byli informováni a zůstávají v karanténě, kterou dříve nařídilo vedení ligy. Žádný další hokejista ani člen realizačního týmu podle klubu nevykazuje příznaky nemoci COVID-19.

Ve čtvrtek vedení Colorada, v němž působí i brankář Pavel Francouz a útočník Martin Kaut, oznámilo první případ nákazy. Nejmenovaný hráč se podle klubu už zcela zotavil.

NHL je přerušená od 12. března, do konce základní části v té době zbývaly zhruba tři týdny. Nyní jsou v karanténě všichni hráči NHL zatím do 6. dubna. Ve Spojených státech amerických počet nakažených koronavirem už přesáhl 100.000 a jsou nejvíce zasaženou zemí na světě.

Další zprávy