Kuriozity na silnici: Němci smějí řídit nazí, ale musí se obout. V Rusku pokutují špinavá auta

Petr Koděra Petr Koděra
31. 12. 2015 18:57
Po silnicích se na světě jezdí vpravo jako v Česku, anebo vlevo jako v Británii nebo v Japonsku. To je jednoduché a všichni to vědí. Že ale v různých zemích existují v pravidlech silničního provozu nejroztodivnější kuriozity, ví málokdo. Projděte si ty nejbizarnější zajímavosti, které připravil Tým silniční bezpečnosti v čele s Romanem Budským, bývalým šéfem oddělení BESIP na ministerstvu dopravy.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Praha - V Rusku může dostat řidič pokutu za to, že jede se špinavým autem. A je jedno, zda je znečištěné zvnějšku, nebo uvnitř - posoudí to vždy policista. V Gruzii zase nesmí nikdo plivat z osobního auta či autobusu a zákaz neplatí pro řidiče kamionů. A v Německu můžete řídit nazí. Tamní zákony považují kabinu vozidla za soukromý prostor. Musíte splnit jedinou podmínku: být obutí. Jinak pojišťovna neuhradí škodu při případné dopravní nehodě.

Země z různých koutů světa zakotvily do svých pravidel silničního provozu roztodivné zvláštnosti, které nyní shrnul český Tým silniční bezpečnosti vedený Romanem Budským, bývalým šéfem oddělení BESIP na ministerstvu dopravy.

"Ve světě se můžeme setkat s mnoha zvláštními pravidly silničního provozu. Přesto zkušenost ukazuje, že i v zemích pro nás exotických se dá jezdit, často dokonce bezpečněji než u nás," tvrdí Roman Budský.

Česká specialita: sada náhradních žárovek

Pro cizince zase může být podle Budského neobvyklé jedno ze speciálně českých nařízení: že tuzemský motorista musí povinně vozit s sebou sadu žárovek. "Co připadá normální nám, je kuriózní pro ostatní. A naopak," dodal Budský.

A jaké další zajímavosti se dají ve světě objevit? Například různé hranice pro získání řidičského průkazu. Obecně platí, že za volant osobního automobilu mohou usedat osoby od osmnácti let. Na Aljašce ovšem může řídit každý již od čtrnácti. Naproti tomu v africkém Nigeru jsou přísnější, tam lze za volant usednout nejdříve ve třiadvaceti.

Co se na silnici nesmí

V Alabamě je zakázáno řídit se zakrytýma očima. V ostatních částech USA jsou smířlivější, uvedený způsob je "jen" považován za nebezpečný. V Kalifornii je zakázáno používat silnici jako postel. Rovněž tak je zakázáno vyskakovat z vozidla jedoucího rychlostí vyšší než 65 mil v hodině. V Severní Karolíně platí zákaz průjezdu přes hřbitovy a v Connecticutu zákaz střílení velryb z vozidla.

V Nevadě nesmíte na silnici na velbloudu. A ve Washingtonu bude pokutován každý, kdo do provozu vyjede na ošklivém koni. Na Floridě pak nesmíte upoutat k parkovacím hodinám kozu, slona či aligátora, pokud nebyl uhrazen parkovací poplatek.

V Japonsku může každý dospělý požívat ve vozidle alkohol, ovšem jen do okamžiku, kdy začne jevit známky podnapilosti. Navíc zde každý, kdo usedne do vozidla řízeného opilým řidičem, bude potrestán stejně přísně jako ovíněný motorista.

V Německu smějí na dálnici zastavit jen policejní, hasičská či sanitní vozidla. Ostatním je to přísně zakázáno. A to platí i pro nouzové stání, pokud vám dojde palivo. I za to policie vyměří pokutu, protože to považuje za nedbalost řidiče.

V blízkosti Mekky je úsek dálnice, kam je povolen vjezd jen muslimům. Ostatní musejí zvolit náhradní trasu. Ve Spojených arabských emirátech mají velbloudi vždy přednost.

Co všechno se (ne)smí dělat v autě

V Kalifornii platí pro ženy zákaz řídit automobil v župánku. Ve státě Kentucky smějí ženy řídit oblečené jen v plavkách. Ovšem jen za předpokladu, že u sebe mají střelnou zbraň na sebeobranu. Druhým respektovaným řešením je, že je doprovázejí dva policisté.

V New Yorku trestají každého, kdo se bude svlékat ve vozidle. Na Kypru začali v poslední době přísně trestat řidiče, kteří jedí a pijí, zatímco řídí. Zákaz se týká i pití obyčejné čisté vody. A také jsou trestáni šoféři, kteří při jízdě bezdůvodně sundají ruku z volantu.

A v americkém státě Idaho musí policejní hlídka před tím, než někomu přeruší romantické hrátky ve vozidle, použít alespoň po dobu tří minut sirénu. Anebo blikat majáky.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Výbuch plynu zničil rodinný dům v Tursku u Prahy. Tři lidé jsou zranění

V Tursku u Prahy vybuchl v rodinném domě plyn. Na místě jsou zatím tři zranění, jeden z toho těžce, další středně těžce. Nejméně jeden člověk je zavalený, dům je částečně zdemolován. Hasiči povolali speciální vyhledávácí tým, řekly ČTK mluvčí záchranné služby Petra Effenbergerová a hasičů Vladimíra Kereková.

Záchranáři mají na místě čtyři pozemní posádky, na místo letí také vrtulník. Hasiči na místo povolali speciální vyhledávací tým a sací bagr, který bude pomáhat s odstraňováním trosek domu.

před 1 hodinou

Ronaldo je na covid stále pozitivní, proti Messimu nenastoupí

Pětinásobný nejlepší fotbalista světa Cristiano Ronaldo chybí kvůli nákaze koronavirem v nominaci Juventusu na večerní zápas Ligy mistrů proti Barceloně. Na jeho očekávané souboje s hvězdou Katalánců Lionelem Messim tak tentokrát nedojde.

Pětatřicetiletý Ronaldo byl pozitivně testován na koronavirus před dvěma týdny v portugalské reprezentaci. Od té doby je v karanténě a nemá příznaky covidu-19, k návratu na trávník ale potřebuje negativní výsledek testu. Ten podle úterní informace televizní stanice Sky Sport Italia nepřinesly ani nejnovější odběry.

Hráč na sociálních sítích uvedl, že se cítí zdravotně zcela v pořádku, a přidal ostrou kritiku věrohodnosti PCR testů. Kvůli nákaze Ronaldo vynechal zatím tři zápasy Juventusu a turínský tým bez něj vyhrál pouze jednou.

před 1 hodinou

Strany v Libereckém kraji dnes podepsaly koaliční smlouvu.

Zástupci vítězných Starostů pro Liberecký kraj, Pirátů a ODS dnes v Oblastní galerii v Liberci podepsali koaliční smlouvu pro Liberecký kraj. Klíčovým úkolem pro nejbližší období je zvládnutí koronavirové krize, řekl po podpisu smlouvy novinářům lídr Starostů a současný hejtman Martin Půta. Koalice má 32 hlasů ze 45 v krajském zastupitelstvu. Ustavující zasedání, které zvolí nové vedení kraje, se uskuteční v úterý 3. listopadu.

"Dohodli jsme se na spolupráci, která bude navazovat na práci v minulých osmi letech a zároveň má ambice věnovat se výzvám, které před Libereckým krajem stojí. Shodli jsme se na tom, že koncem března příštího roku projednáme úpravu programového prohlášení. To už bychom měli znát dopady pandemie koronaviru do rozpočtu kraje," doplnil hejtman.

Starostové v Libereckém kraji vyhráli volby potřetí v řadě.

Další zprávy