Vyplynulo to z volebních výsledků, které byly uveřejněny ve středu večer.
Krok k nastolení míru?
Nová ústava je považována také za klíčový krok k nastolení míru v této zemi. Podle mezinárodní nevládní organizace International Rescue Committee (ICR) je konflikt v Kongu humanitární krizí s největším počtem obětí na světě za posledních 60 let. V několika válkách zde zemřely odhadem až čtyři miliony lidí.
PŘEČTĚTE SI: V Kongu denně umírá přes tisíc lidí
Ústava zaručuje větší autonomii pro provincie bohaté na nerostné suroviny a snižuje minimální věk pro kandidáty na hlavu státu ze 35 na 30 let. O funkci tak může usilovat i současný třiatřicetiletý prezident Joseph Kabila, který státu vládne od vraždy svého otce Laurenta Kabily v roce 2001.
Drtivá většina pro novou ústavu
Pro novou ústavu hlasovalo podle šéfa volební komise 84 procent z 15 milionů oprávněných voličů, proti bylo 16 procent. Hlasování se uskutečnilo 18. prosince.
Při bojích v Kongu zahynulo 40 povstalců ČTĚTE ZDE
Obyvatelé Konga takto masově nehlasovali od roku 1970, kdy byl ovšem jediným kandidátem diktátor Sese Seko Mobutu. Ten vládl až do roku 1997, kdy se k moci dostal Laurent Kabila. Parlamentní a prezidentské volby by se měly konat v březnu. #reklama