Kongo: Křehké příměří trvá, vznikl humanitární koridor

Zdeněk Mihalco, Dominik Jandl
1. 11. 2008 7:39
Na východě země vypukla humanitární katastrofa
Tisíce lidí jsou na útěku
Tisíce lidí jsou na útěku | Foto: Reuters

Goma - Humanitární situace na východě Demokratické republiky Kongo (dříve Zair) se po vypuknutí nových bojů částečně stabilizovala. Na útěku jsou však stále desetitisíce lidí. Červený kříž označil současné dění za humanitární katastrofu.

Částečnou stabilizaci humanitární krize umožnil vznik příměří a vytvoření "humanitárního koridoru" na území ovládaném vojsky rebelujícího generála Laurenta Nkundy.

Do oblasti v sobotu přijeli vyjednat mír ministři zahraničních věcí Francie a Velké Británie Bernard Kouchner a David Miliband. Ti se v sobotu setkali v hlavním městě Kinshase ležícím na západě země s prezidentem Josephem Kabilou.

V neděli se pak mají sejít s prezidentem sousední Rwandy Paulem Kagamem. Ačkoli Kabila Rwandu obvinil z podpory rebelů, oba prezidenti již avizovali svolání regionálního summitu k řešení konfliktu.

Kouchner a Miliband volají po naplnění mírových dohod z roku 1993, ukončení bojů a odzbrojení.

Podle informací OSN byly vypleněny uprchlické tábory, kde se skrývalo 50 tisíc lidí. Lidé byli vyhnáni, poté docházelo k rabování a vypalování táborů.

"V těch táborech bylo 50 tisíc lidí. Nevíme, kde by teď mohli být, máme obavy, že jsou na útěku a prostě zmizeli ve volné přírodě," řekl mluvčí Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) Ron Redmond.

V noci na čtvrtek generál Nkunda ohlásil příměří, které je křehké, ale prozatím trvá.

V hlavním městě oblasti Gomě vypukl v posledních dnech zmatek. Ve městě začíná být nedostatek jídla a pitné vody. Rádio provozované OSN uvedlo, že ve městě v noci na čtvrtek docházelo k rabování i střelbě a vládní vojáci zabili nejméně devět lidí. Nejméně tři ženy byly znásilněny.

Během čtvrtka se nicméně bezpečnost v Gomě podle dostupných zpráv zlepšila. V posledních dnech se vyskytly i případy útoků civilistů na mírové jednotky OSN, kterým se obyvatelstvo podle dostupných zpráv nedaří chránit.

Napětí v Gomě

Vzbouřenci postupně obsadili některé venkovské oblasti, vládní vojáci se stáhli. V úterý povstalci obsadili město Rutshuru, které leží asi 70 kilometrů severně od Gomy. Panují obavy, že zaútočí na více než čtvrtmilionové město Goma, kde působí i řada humanitárních organizací a kde hledají útočiště civilisté z venkova.

Jeden z obyvatelů Gomy Tawite Antony řekl BBC, že ve městě je extrémní napětí a někteří lidé utíkají do sousední Rwandy. „Všichni se bojí válčení. Strachují se, co se bude dít dál," říká. Podle agentury Reuters ve městě nyní hlídkují vládní vojáci i jednotky OSN. Podle některých jiných zdrojů se vládní armáda začala z města stahovat a utíkat začali ve velkém i civilisté.

„Směrem ke Gomě utíkají desetitisíce lidí a další tisíce prchají směrem na sever k městu Kane Byunga," cituje BBC jednoho z pracovníků Mezinárodního dětského fondu (UNICEF). Spousta uprchlíků se údajně ukrývá v chrámech, školách i ve volné přírodě. Některé humanitární organizace musely kvůli špatné bezpečnostní situaci přerušit práci.

V Demokratické republice Kongo působí vůbec největší mírová mise OSN, která má v oblasti asi 17 tisíc členů. Jednotky OSN mají mandát podporovat konžskou armádu a už se zapojily do vojenských akcí.

V Gomě je nyní zhruba 800 příslušníků mírových jednotek a vedení mise OSN v zemi hodlá vyslat do oblasti posily z jiných částí země. Šéf mise Alan Doss požádal členské státy OSN o další dočasné posily do Demokratické republiky Kongo o síle 2000 vojáků.

Kvůli bojům se sešla i Rada bezpečnosti OSN, která vyzvala všechny strany k okamžitému ukončení násilností. Také Generální tajemník OSN Pan Ki-mun vyzval k ukončení násilí, které podle něj vytváří „humanitární katastrofu".

Od srpna uteklo z domovů v oblasti asi 250 tisíc lidí.

Foto: Aktuálně.cz

Dlouhodobý konflikt

V Demokratické republice Kongo probíhala do roku 2003 válka, jejíž následky zapříčinily smrt asi 5,4 milionu lidí. Po podpisu mírové dohody v roce 2003 se situace na většině území stabilizovala, právě na východě země však i nadále docházelo k násilnostem. 

V lednu tohoto roku podepsali vzbouřenci a vláda mírovou dohodu, kterou pozorovatelé označovali za „historickou". V srpnu však propukly další boje. Vůdce jedné z hlavních povstaleckých skupin Laurent Nkunda oznámil, že hodlá „osvobodit všechny obyvatele Konga" a chránit etnickou skupinu Tutsiů před kmenem Hutuů.

Panují obavy z rozšíření bojů a toho, že by se do konfliktu mohla zapojit i armáda sousední Rwandy. Vlády Rwandy a Demokratické republiky Kongo se nyní vzájemně obviňují z přeshraničních útoků. Vláda Demokratické republiky Kongo tvrdí, že Rwanda podporuje Nkundovu povstaleckou skupinu CNDP.

Vývoj konfliktu a další souvislosti:

V posledních týdnech z domovů utekly až statisíce lidí
V posledních týdnech z domovů utekly až statisíce lidí | Foto: Reuters
Rozhovor z Konga: Jsou tu znásilňovány tisíce žen
Dětští vojáci v Kongu
Dětští vojáci v Kongu | Foto: Reuters
Leden: Dohoda v Kongu podepsána. Přichází mír?
Foto: Reuters
Červenec: Uprchlíků v Kongu rychle přibývá. Je jich skoro milion
Jeden z renegátů ze sborů generála Nkunda; Kongo
Jeden z renegátů ze sborů generála Nkunda; Kongo | Foto: Reuters
Září: Na východě Konga to opět jiskří. Hrozí nová válka?
Laurent Nkunda
Laurent Nkunda | Foto: Wikipedia Commons
Říjen: Válka na východě Konga znovu začala, řekl vůdce rebelů
Angola, ilustrační foto
Angola, ilustrační foto | Foto: Reuters
Další články o Africe čtěte v rubrice Aktuálně.cz AFRIKA

 

 

Právě se děje

Další zprávy