Nakažené spalničkami podle Janssena hlásí 23 z celkových 26 provincií Konga. Nemoc se přitom dál šíří kvůli nízké proočkovanosti obyvatelstva a nedostatečným hygienickým návykům. V řadě oblastí také působí ozbrojené skupiny, které nutí mnoho lidí opouštět své domovy a které ztěžují lékařům práci.
"Epidemie jako tato se jen tak neobjeví; je to také důsledek dlouhých roků zanedbávání (ze strany vlády)," prohlásil Janssen. "A tohle je výsledek: Epidemie masivních proporcí, které je věnována jen velice malá pozornost," dodal.
Organizace MSF přišla s plánem, jak s nemocí v zemi bojovat. Rozpočet odhadla na 8,9 milionu dolarů (206,6 milionu korun). Zatím se však podařilo získat pouze 2,5 milionu dolarů (58 milionů korun). Lékaři bez hranic jsou také podle Janssena jedinou humanitární organizací, která proti spalničkám v Kongu zasahuje.
Na boj s ebolou, které na východě Konga podlehlo už přes 1900 lidí a kterou Světová zdravotnická organizace (WHO) v polovině července označila za mimořádnou událost světového dosahu, se přitom podle šéfa mise MSF podařilo získat už stovky milionů dolarů. Věnuje se mu také řada světových organizací.