Spalničky se šíří Afrikou i Evropou. Očkování vynechá každý rok na 20 milionů dětí

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
26. 4. 2019 6:40
Očkování proti spalničkám se skládá ze dvou dávek. Tu první ale každý rok zmešká 20 milionů dětí na světě. Mezi roky 2010 a 2017 to bylo podle Dětského fondu OSN (UNICEF) dohromady asi 169 milionů dětí. A netýká se to jen chudých zemí, kde je očkování nedostupné. Děti nenechávají očkovat z různých důvodů i rodiče v západních zemích a po světě se začíná šířit nebezpečná nemoc, která měla být už dávno minulostí.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Ve Spojených státech teď zažívají nejhorší rozšíření spalniček od roku 2000, kdy byla tato nemoc v USA oficiálně prohlášena za vymýcenou. V celkem 22 amerických státech je podle stanice CNN nahlášeno 681 případů.

V některých částech New Yorku vyhlásil na začátku dubna starosta města Bill de Blasio dokonce stav nouze. Lidem z určitých čtvrtí, kteří se proti spalničkám nenechají očkovat, hrozí pokuta až 1000 dolarů (22 740 korun).

Očkování proti spalničkám ale podceňuje stále více lidí po celém světě. Dětský fond UNICEF vydal ve středu alarmující zprávu založenou na údajích ze 194 zemí světa. Nejhůře je na tom západoafrická Nigérie, kde injekci s vakcínou nedostaly mezi roky 2010 a 2018 čtyři miliony dětí mladších jednoho roku.

Spalničky se nicméně týkají i bohatých zemí. Podle UNICEF se za stejné období vyhnulo první dávce očkování celkem 2 593 000 dětí v USA, 600 tisíc ve Francii a 527 tisíc dětí ve Velké Británii. Z našich sousedů je na tom nejhůře Německo, kde se během sedmi let vyhnulo očkování 168 tisíc malých dětí.

S druhou dávkou vakcíny je to podle Světové zdravotnické organizace (WHO) ještě horší. Ve dvaceti zemích subsaharské Afriky se vůbec nezavedla. Přes 17 milionů dětí je kvůli tomu v ohrožení.

Spalničky jsou silně infekční onemocnění, které se šíří kapénkami vzduchem, například při kašli. Podle profesorky Beate Kampmannové z Londýnské školy hygieny a tropické medicíny (London School of Hygiene and Tropical Medicine) dokáže jedna osoba se spalničkami nakazit až 90 neočkovaných lidí. "Musíme ochránit děti před touto potenciálně velmi nebezpečnou nemocí, které jde ale zároveň snadno předejít. A to jediným způsobem: očkováním," cituje ji britská stanice BBC.

Smrtelné nebezpečí

Případů onemocnění ve světě přibývá. V prvních třech měsících letošního roku dostalo spalničky 112 163 lidí, což je podle WHO téměř čtyřikrát více než ve stejném období loni. Celkem výskyt spalniček nahlásilo WHO už 170 zemí světa.

Skutečný počet nemocných je ale podle organizace mnohem vyšší. Předpokládá se, že nahlášen je jen každý desátý případ.

Podle WHO je situace nejvážnější v afrických zemích jako Nigérie, Čad a Demokratická republika Kongo. Spalničky se ale také hojně šíří v Kazachstánu, Kyrgyzstánu, Thajsku a na Ukrajině. Zvýšený počet případů spalniček zaznamenala v poslední době i Česká republika. Od Nového roku do začátku dubna v Česku onemocnělo spalničkami 424 lidí.

V roce 2017 zemřelo ve světě na následky spalniček celkem 110 tisíc lidí, především dětí. Na spalničky není lék, léčit se mohou jen příznaky, jako je horečka, kašel a zánět spojivek. Kdo spalničky prodělal, zůstává proti nemoci imunní celoživotně.

Někteří rodiče odmítají nechat své potomky očkovat, protože mají strach z vedlejších účinků. Podle odborníků jsou ale tyto obavy neoprávněné. Žádné důkazy pro to, že by vakcíny mohly způsobit například autismus, podle řady studií neexistují.

V Česku je očkování povinné

V České republice je očkování proti spalničkám povinné a je součástí takzvané MMR vakcíny. Ta obsahuje protilátky také proti zarděnkám a příušnicím.

Takzvaná kolektivní imunita, kdy se nemoc nešíří v populaci, vzniká v případě spalniček při proočkování 95 procent populace dvěma dávkami vakcíny. Česko ji naposledy splnilo v roce 2014.

Video: Lidé se spalniček přestali bát, říká lékařka

Nikdo si neuvědomuje, jak je spalničkový virus nebezpečný, protože nemoc nikdy neviděli, je nakažlivý víc než chřipka, upozorňuje Vilma Marešová. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 17 minutami

Podle Borise Johnsona stojí Írán za útoky na ropná zařízení v Saúdské Arábii

Teherán z útoku, ke kterým došlo 14. září letošního roku, už dříve obvinil americký prezident Donald Trump. K zodpovědnosti se mezitím přihlásila jemenská skupina šíitských povstalců, kteří jsou podporovaní právě Íránem. 

"Budeme pracovat s našimi americkými a evropskými přáteli, abychom zareagovali způsobem, který by deeskaloval napětí v oblasti (Perského, pozn. red.) zálivu," řekl Johnson novinářům na palubě letadla po cestě na klimatický summit OSN v New Yorku.

Teherán jakékoli zapojení do incidentu odmítá a varuje, že případné odvetné údery ze strany Spojených států nebo Saúdské Arábie vyústí v "totální válku".

před 37 minutami

Trump a Johnson chtějí mít do července 2020 uzavřenou obchodní dohodu

Britský premiér Boris Johnson a americký prezident Donald Trump se dohodli, že do července příštího roku uzavřou obchodní dohodu mezi oběma zeměmi, píše britský deník The Sun. Na složitá jednání by tak měli zhruba jen devět měsíců. Fungovat by dohoda začala až po skončení případného přechodného období po vystoupení Spojeného království v Evropské unie. 

Zdroj: Reuters
Další zprávy