Konečně zlom? Na unikající ropu se povedlo nasadit zvon

Radim Klekner Radim Klekner
4. 6. 2010 14:28
Opatření je dočasné, umožní ale odčerpávat část unikající ropy
Zvon nasazený na ústí vrtu je jen "dočasným řešením"
Zvon nasazený na ústí vrtu je jen "dočasným řešením" | Foto: Reuters

Venice, Louisiana - Po několikatýdenní marné snaze zastavit ropu unikající z havarovaného vrtu v Mexickém zálivu hlásí koncern British Petroleum první částečný úspěch.

Expertům BP se podařilo nasadit na ústí vrtu speciální zvon, který únik suroviny omezí a umožní její přečerpávání do tankerů. Vzhledem k tomu, že předchozí pokusy snížit množství ropy, jež ze stoupacího potrubí tryská do moře, skončily fiaskem, je ale zatím vedení koncernu v odhadech dalšího vývoje velmi opatrné.

"Až za nějaký čas budeme schopni potvrdit, zda se tato metoda osvědčila a stejně tak i to, do jaké míry se podařilo únik ropy omezit," sdílí skepsi vedení koncernu kontradmirál Thad Allen z lousianské Pobřežní hlídky.

Ten zároveň potvrdil, že se jedná o dočasné opatření znamenající jen "částečnou sanaci" havárie. Ekologické katastrofě v dané oblasti tak podle všeho mohou zabránit jen odlehčovací vrty, které sníží tlak v ústí havarovaného vrtu. A umožní do něj vpravit směs bahna a speciální emulze, která vrt uzavře. Podle BP potrvá ale dva až tři měsíce, než budou tyto vrtné práce dokončeny.

Ropa se může dostat i do Atlantiku

Do vod Mexického zálivu v současnosti uniká 19 tisíc barelů (tři miliony litrů) ropy denně. Odhaduje se, že od 20. dubna, kdy došlo k explozi vrtné plošiny Deepwater horizon, se do moře dostalo nejméně tři sta tisíc barelů suroviny.

Původní odhady hovořily o jednom tisíci barelů, po dvou týdnech od havárie ale BP zvýšil toto množství na pět tisíc barelů a to přibližně před týdnem znovu korigoval na téměř čtyřnásobek.

Prohlédněte si snímky z dosavadní podmořské bitvy s ropou

Nejhůře je ze všech amerických států ležících u Mexického zálivu postižena Louisiana. Ropná skvrna se ale nyní dostala do vzdálenosti pouhých deseti kilometrů od Floridy.

Národní centrum pro výzkum atmosféry (NCAR) se ovšem obává, že vítr a mořské proudy mohou ropu již počátkem léta zahnat kolem Floridy směrem na sever k východnímu pobřeží USA, a to až na úroveň Severní Karoliny.

Operace s přesností na centimetry

Odlehčovací vrty se nyní dostaly do hloubky přibližně 3600 metrů pod hladinou moře a tedy do poloviny vzdálenosti k havarovanému vrtu.

Experti BP je začali nejdříve hloubit svisle a postupně je ke dnu vrtu, který chtějí následně ucpat, odklánějí. Jedná se o velmi náročnou operaci, protože se musí trefit do ocelové trubky ve výstroji vrtu o průměru 18 cm.

Při podobné operaci uskutečněné před třiceti lety u mexického pobřeží v případě havarovaného vrtu Ixtoc 1 se podařilo unikající ropu zastavit až po třech měsících od injektáže speciální směsi. Ke dnu dalšího havarovaného vrtu se loni u Austrálie dostaly týmy expertů až na pátý pokus.

Louisianu dnes navštíví prezident Obama, který zrušil plánovanou desetidenní cestu do Austrálie a dalších zemí západního Pacifiku. Šéf Bílého domu čelí před listopadovými volbami do Kongresu narůstajícímu tlaku ze strany republikánů, kteří mu vyčítají, že se o největší únik ropy v dějinách těžby u pobřeží USA málo zajímá.

Ministerstvo spravedlnosti Spojených států zahájilo mezitím vyšetřování s cílem zjistit přesně příčiny exploze vrtné plošiny. Federální vláda již také zaslala britskému koncernu v souvislosti se zaplacením prací spojených s čištěním pobřeží první účet znějící na 69 milionů dolarů.

Odhaduje se, že havárie může BP příjít až na pět miliard USD.

 

 

Právě se děje

Další zprávy