Konec utrpení, porouchaná výletní loď zakotvila v USA

ČTK ČTK
15. 2. 2013 10:09
Pohon výletní lodě Carnival Triumph v neděli poškodil požár, na palubě bylo 4200 lidí

Mobile - Poškozená výletní loď Carnival Triumph s více než 4200 lidmi na palubě, která v neděli uvázla v Mexickém zálivu, připlula ve čtvrtek večer místního času do amerického přístavu Mobile ve státě Alabama.

Vylodění pasažérů, kterých je na lodi zhruba 3200, potrvá několik hodin. Na palubě je dalších více než 1000 členů posádky, informovala agentura DPA.

Pohonný systém více než 270 metrů dlouhého plavidla poškodil nedělní požár ve strojovně, do amerického přístavu ho proto musely odtáhnout vlečné lodě.

Záchranná operace ale nebyla bezproblémová, vlečné lano se ve čtvrtek přetrhlo, což znamenalo zpoždění oproti původním plánům.

Na palubě podle cestujících panovaly otřesné podmínky, docházela zde voda a potraviny a splašky se rozlévaly z přeplněných toalet. Lidé kvůli zápachu museli spát na chodbách nebo na otevřené palubě.

Loď Carnival Triumph provozuje společnost Carnival Cruise Lines, vlajková loď britsko-americké firmy Carnival Corporation, největšího rejdařství světa.

Jednou z dceřiných společností Carnival Corporation je i italská společnost Costa Crociere. Ta provozovala loď Costa Concordia, jež havarovala loni u západoitalského pobřeží. Zahynulo tehdy 32 lidí.

Americký Národní úřad pro bezpečnost v dopravě uvedl, že zahájil vyšetřování požáru. Záležitost je prý však především věcí bahamských úřadů, protože loď plula pod bahamskou vlajkou.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Biker Cink získal čtvrtý domácí titul v cross country

Biker Ondřej Cink dokázal v Peci pod Sněžkou obhájit titul domácího šampiona v olympijské disciplíně cross country. Druhý byl při neúčasti Jaroslava Kulhavého, jenž spolu s Cinkem nepustil nikoho jiného na trůn již od roku 2013, Jan Škarnitzl. Bronz získal maratonský specialista Martin Stošek.

Devětadvacetiletý Cink potvrdil - stejně jako v předcházejícím závodě žen Jitka Čábelická - roli hlavního favorita. Celkem vyhrál republikový šampionát už počtvrté v kariéře. Oba úspěšní obhájci měli také před odložením olympijských her v Tokiu na příští rok nejblíže k tomu, aby reprezentovali pod pěti kruhy.

Dvojnásobný olympijský medailista a vítěz z her v Londýně 2012 Jaroslav Kulhavý dnes nestartoval. V pátek měl při tréninku nepříjemný pád a podstoupil i kontrolní rentgenové vyšetření v nemocnici.

Další zprávy