Kapitán Costy chce znovu na moře, výpověď žene k soudu

ČTK Petr Jemelka ČTK, Petr Jemelka
5. 12. 2012 20:35
Francesco Schettino necítí vinu za smrt 32 lidí, naopak žádá odškodnění
Ke ztrátě zaměstnání může soud přidat 15 let žaláře.
Ke ztrátě zaměstnání může soud přidat 15 let žaláře. | Foto: Reuters

Janov - Francesco Schettino, propuštěný kapitán výletní lodi Costa Concordia, trvá na tom, že nemůže za její lednové ztroskotání u italského ostrova Giglio.

Tím, že za smrt 32 lidí nenese ani částečnou vinu, si je tak jistý, že zažaloval rejdařskou společnost Costa Crociere. K červencovému propuštění pro zanedbání služebních povinností totiž podle něj nebyl důvod.

Po soudu, který začal ve středu v Janově, proto Schettino žádá, aby výpověď označil za neplatnou, přinutil rejdaře vzít jej zpět a přiznal mu náhradu ušlé mzdy.

Costa Concordia havarovala 13. ledna. Na palubě bylo 4200 lidí. Podle vyšetřovatelů nehodu zavinil právě Schettino, když připlul příliš blízko k pobřeží, aby "pozdravil" obyvatele toskánského Giglia.

Lednové neštěstí v obrazech:

Vyšetřování tragédie stále pokračuje. Kromě toho, že dvaapadesátiletý, nyní již bývalý kapitán nehodu zavinil, mu prokuratura vytýká i to, že loď opustil mezi prvními a ani poté se nepodílel na její evakuaci.

V případě, že bude shledán vinným, mu hrozí až patnáct let vězení. Spolu s kapitánem plavidla je obviněno dalších osm zaměstnanců společnosti Costa Crociere.

 

Právě se děje

před 56 minutami

Spolupracovnice Navalného Sobolová zastavila svoji předvolební kampaň

Spolupracovnice ruského opozičního představitele Alexeje Navalného Ljubov Sobolová oznámila na facebooku, že zastavuje svoji kampaň před zářijovými volbami do Státní dumy. K tomu rozhodnutí ji podle jejích slov dovedly obavy o bezpečnost svých podporovatelů v situaci, kdy vláda pronásleduje své oponenty, i skutečnost, že jí jako spolupracovnici organizace, která byla prohlášena za extremistickou, kandidovat zakazuje zákon.

Zdroj: ČTK
Další zprávy