Kapitán Costy chce znovu na moře, výpověď žene k soudu

Francesco Schettino necítí vinu za smrt 32 lidí, naopak žádá odškodnění
Ke ztrátě zaměstnání může soud přidat 15 let žaláře.
Ke ztrátě zaměstnání může soud přidat 15 let žaláře. | Foto: Reuters

Janov - Francesco Schettino, propuštěný kapitán výletní lodi Costa Concordia, trvá na tom, že nemůže za její lednové ztroskotání u italského ostrova Giglio.

Tím, že za smrt 32 lidí nenese ani částečnou vinu, si je tak jistý, že zažaloval rejdařskou společnost Costa Crociere. K červencovému propuštění pro zanedbání služebních povinností totiž podle něj nebyl důvod.

Po soudu, který začal ve středu v Janově, proto Schettino žádá, aby výpověď označil za neplatnou, přinutil rejdaře vzít jej zpět a přiznal mu náhradu ušlé mzdy.

Costa Concordia havarovala 13. ledna. Na palubě bylo 4200 lidí. Podle vyšetřovatelů nehodu zavinil právě Schettino, když připlul příliš blízko k pobřeží, aby "pozdravil" obyvatele toskánského Giglia.

Lednové neštěstí v obrazech:

Vyšetřování tragédie stále pokračuje. Kromě toho, že dvaapadesátiletý, nyní již bývalý kapitán nehodu zavinil, mu prokuratura vytýká i to, že loď opustil mezi prvními a ani poté se nepodílel na její evakuaci.

V případě, že bude shledán vinným, mu hrozí až patnáct let vězení. Spolu s kapitánem plavidla je obviněno dalších osm zaměstnanců společnosti Costa Crociere.

 

Právě se děje

Další zprávy