Costa Concordia bude vyproštěna nejpozději v září

ČTK ČTK
12. 1. 2013 16:35
Vyproštění vraku bude náročné a mohlo by mít i negativní důsledky na životní prostředí
Costa Concordia.
Costa Concordia. | Foto: Reuters

Giglio - Vrak italské luxusní lodi Costa Concordia, která ztroskotala právě před rokem u pobřeží jižního Toskánska, bude vyproštěn nejpozději v září. V sobotu to oznámil na tiskové konferenci šéf italské civilní ochrany Franco Gabrielli.

"Podle programu bude vrak definitivně vyproštěn v září," řekl Gabrielli. 

Při nehodě před rokem zahynulo 32 lidí. Na palubě výletní lodi bylo 4200 pasažérů a členů posádky.

Původně italské úřady počítaly s tím, že loď vyzvednou začátkem letošního roku. Gabrielli nyní uvedl, že náklady na záchrannou operaci se zvýší z původně odhadovaných 300 milionů eur na 400 milionů.

Podle Gabrielliho je vyproštění ohromného vraku o váze 112 000 tun "zcela výjimečnou operací, která nemá precedens" a musí vzít v úvahu "důsledky pro životní prostředí a pro obyvatele".

Snahy o uvolnění vraku byly již několikrát odloženy. Gabrielli řekl, že bylo rozhodnuto vrak nerozřezávat na místě havárie kvůli riziku znečištění moře.

Vody kolem ostrova Giglio jsou součástí přírodní rezervace a jsou oblíbeným cílem potápěčů. Kvůli havárii již loni poklesl v oblasti turistický ruch o 28 procent.

Záchranáři loni odčerpali z vraku 2100 tun paliva. Ale vedoucí skupiny dozírající na ekologickou situaci kolem Concordie Maria Sargentiniová dnes řekla, že v lodi stále zůstávají odpady, zbytky paliva a tuny shnilých potravin. 

Kapitán lodi Francesco Schettino byl obviněn z mnohonásobného zabití z nedbalosti. Schettino, který v říjnu v rámci předběžného líčení poprvé osobně vypovídal před soudem v toskánském Grossetu, obvinění odmítl.


 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Několik stovek lidí demonstrovalo v Praze a v Brně za klima

Několik stovek lidí v pátek v pražských a brněnských ulicích demonstruje, aby před blížícími se volbami upozornili na klimatickou krizi. Protest v Praze demonstranti zahájili na Malostranském náměstí symbolicky za minutu dvanáct pokřikem "Teď nebo nikdy", po projevech se vydali na pochod centrem města. Podle aktivistů totiž politici stále nedělají dost pro ochranu klimatu.

Ulicemi Brna prošly další asi dvě stovky studentů. Organizátoři a další řečníci nejprve upozornili na dopady změn klimatu. "Z těchto voleb musí vzejít vláda, které nebude lhostejný boj za klimatickou spravedlnost," řekl Ctibor Prokop, student tišnovského gymnázia a mluvčí hnutí Fridays for Future.

Protesty jsou součástí celosvětové akce ekologického hnutí Fridays for Future, jehož členové zformulovali klimatické požadavky, podle nichž by lidé měli vybírat budoucí českou vládu. Je mezi nimi například udržení oteplení planety pod 1,5 stupně Celsia, přechod od preferování hrubého domácího produktu ke zjišťování stavu přírody a klimatu nebo ochrana klimatu jako priorita příští vlády. Politické strany pak podle těchto kritérií oznámkovali, nejlépe podle aktivistů dopadli Piráti se starosty a Strana zelených.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie hledá svědky středečního loupežného přepadení u stanice metra Hloubětín

Pražští kriminalisté hledají svědky, kteří by jim mohli objasnit loupežné přepadení staršího muže ve středu před půlnoci u stanice metra Hloubětín. Podezřelého již zadrželi a v případě odsouzení mu hrozí za loupež až 12 let za vězení, uvedl v pátek policejní mluvčí Richard Hrdina. Co napadenému útočník ukradl, s ohledem na vyšetřování případu nechtěl mluvčí specifikovat.

Útočník napadl muže ve středu kolem 23:30 a způsobil mu těžkou újmu na zdraví, uvedl Hrdina a doplnil, že pachatele v červené bundě zachytila kamera, když se pohyboval po vestibulu metra a obtěžoval cestující.

Policie záznam kamery zveřejnila na svém webu a jsou na něm zachyceni i dva muži, kteří byli s podezřelým na nástupišti a mohli by policistům poskytnout informace k případu. Podle mluvčího se ale mají obrátit na linku 158 nebo kteroukoli policejní služebnu všichni, kteří se v době činu pohybovali v okolí stanice metra Hloubětín a podezřelého viděli.

Zdroj: ČTK
Další zprávy