Konec uhlí kvůli klimatu se odkládá: Polsko má obavy, Rusko jde proti proudu

Martin Novák Martin Novák
12. 11. 2021 19:14
Možný konec uhlí je velkým tématem celosvětové klimatické konference v Glasgow. Na summitu se 40 zemí zavázalo urychlit odklon od uhlí ve prospěch čistých zdrojů energie. Jak se někteří hlavní producenti a spotřebitelé vyrovnávají s tlakem na požadavky na zastavení těžby? Nabízíme pohled do Polska, Ruska, na Ukrajinu, do Číny, Austrálie a Spojených států. A také pro srovnání situaci Česka.
Pochod za klima při konání klimatické konference COP26 v Glasgow.
Pochod za klima při konání klimatické konference COP26 v Glasgow. | Foto: Jana Václavíková

Uhlí na summitu v Glasgow

Konec těžby uhlí je jedním z důležitých témat klimatického summitu v Glasgow, který v těchto dnech vrcholí. 

Ve středu britská vláda, pořadatel konference, oznámila, že konec uhlí je už na dosah ruky. I velcí znečišťovatelé, jako jsou Polsko, Chile, Maroko nebo Vietnam, se zavázali k postupnému ukončení výroby elektřiny z uhlí a k zastavení stavby nových uhelných elektráren, upozornil server al-Džazíra. Signatáři slíbili, že vyřadí své uhelné elektrárny z provozu do roku 2030 v případě velkých ekonomik a do roku 2040 v případě chudších zemí. 

Dohodu podle britské stanice BBC podepsalo čtyřicet zemí a desítky mezinárodních organizací a bank. Nicméně hlavní znečišťovatelé jako Čína, Spojené státy, Austrálie nebo Indie se zatím k dohodě nepřipojili.

Vyjednavači téměř 200 zemí z celého světa v Glasgow také jednají o výzvě k ukončení veškerého používání uhlí a úplnému zrušení dotací na fosilní paliva. Podle agentury AP ale proti bezpodmínečným požadavkům protestují některé země vyvážející fosilní paliva.

 

Právě se děje

Další zprávy