Konec uhlí kvůli klimatu se odkládá: Polsko má obavy, Rusko jde proti proudu

Martin Novák Martin Novák
12. 11. 2021 19:14
Možný konec uhlí je velkým tématem celosvětové klimatické konference v Glasgow. Na summitu se 40 zemí zavázalo urychlit odklon od uhlí ve prospěch čistých zdrojů energie. Jak se někteří hlavní producenti a spotřebitelé vyrovnávají s tlakem na požadavky na zastavení těžby? Nabízíme pohled do Polska, Ruska, na Ukrajinu, do Číny, Austrálie a Spojených států. A také pro srovnání situaci Česka.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Shutterstock

Austrálie

Austrálie se těžby, spotřeby ani vývozu uhlí nechce vzdát. Nepřipojila se k závazku na jeho rychlé ukončení v Glasgow a nechce si také stanovit časový plán na uhlíkovou neutralitu. Vláda nadále počítá s vývozem uhlí do Asie, kde předpokládá i v příštích letech poptávku.

Těžba uhlí nyní zaměstnává v Austrálii zhruba 40 tisíc lidí. Britská televizní a rozhlasová stanice BBC k tomu ironicky poznamenává, že to je zhruba polovina počtu pracovníků, kterou má v zemi síť restaurací rychlého občerstvení McDonald's.

Z uhlí Austrálie vyrábí polovinu své elektřiny a podle informací francouzského deníku Le Monde vláda v Canbeře plánuje nikoliv zavírání starých, ale naopak otevírání nových dolů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Šéf polského agrárního hnutí a novinář prý byli špehováni programem Pegasus

Šéf polského konzervativního agrárního hnutí AgroUnia Michal Kolodziejczak a novinář Tomasz Szwejgiert, který napsal knihu o ministrovi vnitra ve vládě národně-konzervativního Práva a spravedlnosti, jsou dalšími oběťmi špehování za pomoci izraelského počítačového programu Pegasus. Dnes o tom podle agentury AP informovala kanadská analytická skupina Citizen Lab.

Už v uplynulých týdnech vyšlo najevo, že izraelský program Pegasus, který napadá mobilní telefony a je podle svého výrobce primárně určen pro odhalování teroristů a zločinců, byl v Polsku použit proti třem lidem. Jde o právníka, prokurátorku a senátora - všichni jsou kritiky Práva a spravedlnosti. AP uvádí, že šlo o první potvrzené případy, kdy nástroj využívaný represivními režimy byl nasazen v Evropské unii. Zjištění vedlo ke zřízení vyšetřovací komise v polském Senátu ovládaném opozicí; tato komise však nemá žádné pravomoci.

před 3 hodinami

Odvolací soud v New Yorku zamítl odvolání a potvrdil doživotní trest mexickému narkobaronu Joaquínu Guzmánovi, který je známý pod přezdívkou El Chapo

V roce 2019 Guzmán dostal doživotí v jednom z největších procesů s nelegálními obchodníky s drogami v USA za pašování omamných látek a řadu násilných činů. Soud smetl ze stolu všechny argumenty Guzmánovy obhajoby, uvedla agentura AFP.

Další zprávy