Konec psů na elektronickém vodítku. Francouzi už nemusejí číst e-maily mimo pracovní dobu

Martin Novák Martin Novák
2. 1. 2017 17:37
Pracovní elektronická komunikace v době volna vede ke zvyšování stresu, vyčerpání či rodinným problémům. Francouzská vláda v novém zákoníku práce chce, aby firmy odesílání e-mailů po pracovní době omezily. Sankce a pokuty ale zatím nikomu nehrozí.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Paříž – Někteří Francouzi mají od 1. ledna nárok neodpovídat na pracovní e-maily mimo pracovní dobu, případně je nemusí vůbec číst. Zákon je součástí reforem, které loni prosadila vláda.

Změna zákoníku práce se týká firem s více než padesáti zaměstnanci. Jejich vedení se má s pracovníky dohodnout na konkrétních podmínkách, za jakých je – nebo naopak není – nutné kvůli pracovním povinnostem během volna sledovat telefony a jiná zařízení.

Zákon navržený ministryní práce Myriam El Khomriovou reaguje na tvrzení, že stále více lidí si sledováním elektronické komunikace prodlužuje pracovní dobu, aniž za to dostane zaplaceno.

V odůvodnění ministerstva práce se uvádí, že přepracovanost spojená s elektronickou komunikací mimo pracovní dobu vede k nespavosti a rodinným problémům. Tento trend také způsobuje vyšší stresovou zátěž a může vést i k takzvanému syndromu vyhoření.

Za nedodržování zákona zatím nicméně nejsou stanoveny žádné pokuty.

"Je to odpověď na to, že mnoho zaměstnanců i po odchodu z pracoviště neopouští práci. Zůstávají jako psi na elektronickém vodítku," říká poslanec francouzského parlamentu Benoit Hamon, člen Socialistické strany a bývalý ministr školství.

Mimo práci pracuje třetina Francouzů

Francouzský průzkum v říjnu ukázal, že více než třetina Francouzů používá denně mobil či počítač z pracovních důvodů mimo pracovní dobu. A šedesát procent oslovených si přálo, aby bylo možné zákonem takovou povinnost omezit.

"Očekáváme, že firmy to pochopí jako ochranné opatření pro své zaměstnance. Ale zároveň lidé nesmějí ztratit flexibilitu, kterou jim dávají přístroje," uvádí Xavier Zunigo z výzkumného centra Aristat, které se zabývá kromě jiného vytvářením pracovních míst.

V minulosti už omezily povinnost sledovat e-maily některé německé firmy. Volkswagen v roce 2012 blokovala pracovní poštu mimo pracovní hodiny zaměstnancům v mobilních telefonech BlackBerry. Automobilka Daimler v roce 2014 nabídla zaměstnancům, že jim bude mazat e-maily, došlé během dovolené.

Ve Francii je průkopníkem podobného přístupu telekomunikační společnost Orange. Právě rozhodnutí jejího vedení neposílat pracovní e-maily mimo pracovní dobu inspirovalo ministryni El Khomriovou.

Neschopnost odpočívat

"Mazání rozdílu mezi soukromým a pracovním životem prostřednictvím neustálého připojení na elektronická zařízení je velkým rizikem. Ti, kteří najdou správné rozdělení na soukromý a pracovní život, jsou v práci úspěšnější," řekl člen vedení Orange Bruno Mettling rozhlasové stanici Europe 1.

Podle Linh Le z firmy Elia Consulting si zaměstnavatelé uvědomují rizika toho, že lidé čelí fyzickým a psychickým problémům, způsobeným neschopností odpočívat.

"Doma může být pracovištěm kuchyně, koupelna nebo ložnice. Přepínáme z pracovních e-mailů na WhatsApp a Facebook a pak znovu k pracovním věcem. Na tom samém zařízení. Jste doma a zároveň nejste doma. Je to nebezpečné pro vztahy," tvrdí Linh Le.

Návrh omezit elektronickou komunikaci mimo pracovní dobu byl jedním z mála, kvůli kterému loni odbory ve Francii neprotestovaly. Naopak jim vadila reforma, která umožňuje firmám snadnější propouštění a stanovuje maximální výši odstupného pro propuštěného zaměstnance. Přes velké protestní demonstrace vláda změny prosadila.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Snadnou kvalifikaci skokanů zvládl Koudelka i Polášek

V sobotním závodě Světového poháru skokanů na lyžích v Titisee-Neustadtu se představí Roman Koudelka i Viktor Polášek. Dnešní snadnou kvalifikaci, ze které postupovalo 50 z 51 skokanů, nezvládl pouze korejský reprezentant Sou Čche.

Koudelka předvedl výkon 129,5 metru a obsadil 26. místo, Poláškovi skok dlouhý 121,5 metru vynesl 40. příčku. První místo obsadil Rjoju Kobajaši z Japonska (137,5 m), zatímco sedmatřicetiletý veterán Sou Čche skočil pouhých sto metrů a jako jediný do závodu nepostoupil.

Zdroj: ČTK
před 12 minutami

Na Brněnsku shořela průmyslová hala, škoda dosáhne možná až desítek milionů

Interiér průmyslové haly shořel dnes v Holasicích na Brněnsku. Požár dostali hasiči pod kontrolu za tři a půl hodiny, do večera ale halu rozebírali, aby zlikvidovali skrytá ohniska. Rozebírání bude pokračovat, vyšetřování může trvat i několik dnů. Nikdo nebyl zraněn, škoda bude v milionech, možná v desítkách milionů korun, řekl dnes ČTK mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška.

Hasiči se o požáru dozvěděli v 6:15 a v 9:47 jej dostali pod kontrolu. V objektu zhruba 20 krát 40 metrů byla dřevovýroba a lakovna. "Shořel kompletně celý interiér, střední část stropu se propadla," řekl mluvčí.

Aktualizováno před 47 minutami

Při íránském raketovém útoku minulý týden bylo zraněno 11 amerických vojáků

Jedenáct amerických vojáků utrpělo zranění při íránském raketovém útoku z minulého týdne na základny v Iráku, na kterých Američané působí. Oznámilo to ve čtvrtek velení amerických ozbrojených sil. Původně USA tvrdily, že nikdo nebyl zraněn. Pentagon dnes následně v reakci na kritiku podle agentury Reuters zdůraznil, že se nesnažil bilanci zraněných tajit či tuto informaci zlehčovat, ale že vyhodnocování zdravotního stavu vojáků trvalo delší dobu.

Agentura AFP poznamenala, že americký prezident Donald Trump v televizním vystoupení po íránském útoku tvrdil, že žádný Američan nebyl zraněn.

Íránci vypálili rakety v odvetě za předchozí zabití íránského generála Kásema Solejmáního, kterého americké rakety na Trumpův rozkaz usmrtily u letiště v Bagdádu.

Mluvčí Pentagonu Jonathan Hoffman původní hlášení o žádných zraněných hájil a prohlásil, že aktualizovaná bilance byla zveřejněna jen několik hodin poté, co se o ní dozvěděl ministr obrany Mark Esper.

"Představa, že snahou bylo nezdůrazňovat informace o zraněných z důvodu nějaké beztvaré politické agendy neobstojí proti tomu, co vláda oznámila," řekl Hoffman s tím, že vládní činitelé jasně tvrdili, že Teherán se raketovým útokem pokusil americké vojáky zabít. Hoffman také dodal, že diagnóza zranění, jako je otřes mozku, trvá déle a že také požadavky na takové hlášení jsou odlišné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy