Maďarsko už není demokracie, Orbán změnil tvář země, říká novinář "vypnutého" rádia

Dominika Perlínová Dominika Perlínová
7. 3. 2021 7:01
V polovině února přestalo v Maďarsku vysílat jedno z posledních nezávislých rádií. Tamní vláda neprodloužila Klubrádiu licenční smlouvu na používání frekvencí. Rozhodnutí vyvolalo vlny kritiky i ze strany EU. "Myslím, že Maďarsko už nemůžeme moc nazývat demokracií," tvrdí v rozhovoru pro Aktuálně.cz Mihály Hardy, zástupce šéfredaktora Klubrádia.
Redakce Klubrádia.
Redakce Klubrádia. | Foto: Mihály Hardy

Proč se maďarská vláda zaměřila právě na Klubrádió? 

Klubrádió začalo ve svojí současné podobě vysílat v roce 2001. O devět let později, když se k moci dostala vláda Viktora Orbána, začaly problémy. V té době jsme měli několik regionálních stanic. Ale jak jim postupně končila platnost licencí na rozhlasové frekvence, už jim je úřady neprodloužily nebo se tak zvedly ceny, že jsme si to nemohli dovolit, a stanice postupně zanikaly. Až konečně v roce 2013 se z Klubrádia stalo jen budapešťské rádio.

Ani to ale nebylo jednoduché, museli jsme vyhrát celkem osm soudních procesů. Národní úřad pro média a informace, který je složen výhradně z lidí vybraných vládní stranou Fidesz, chtěl Klubrádió zabít od samého počátku. Tehdy se jim to ale nepovedlo a soud rozhodl, že s námi podepíší smlouvu o rozhlasové frekvenci na sedm let, která se pak měla prodloužit.

To se ale nestalo. Proč?

Úřad pro média si musel najít nějaký jiný způsob, jak nás potlačit. Původní licence vypršela 14. února 2021. Už loni v září ale úřad prohlásil, že nám ji neprodlouží. My jsme se obrátili na soud a ten rozhodl, že na to má právo. Oni se totiž odvolali na byrokratickou drobnost a tvrdí, že jsme závažně porušili mediální zákon.

Ve skutečnosti jsme v roce 2017 dvakrát pozdě odevzdali přehled, kolik maďarské a zahraniční hudby jsme hráli. To je excelová tabulka, kterou musíme odevzdávat každý týden, takže 52x za rok. Tehdy jsme za to museli zaplatit malou pokutu. Osobně to považuji za opravdu velmi nepatrné porušení mediálního zákona. Nikdy jsme si nemysleli, že by nám kvůli tomu zakázali vysílat.

Zástupce šéfredaktora Klubrádia Mihály Hardy.
Zástupce šéfredaktora Klubrádia Mihály Hardy. | Foto: Mihály Hardy

Takže se maďarské vládě nelíbilo, že jste vůči nim byli kritičtí?

Samozřejmě. Ale být kritický je přece práce každého rádia. Rádi o nás mluví jako o levicovém liberálním rádiu, protože se jim to tak ideologicky hodí. My se považujeme za normální rozhlas. Samozřejmě jsme dávali prostor opozičním politikům, aby mohli sdílet svoje názory, a to se vládě nelíbilo. Byli jsme jediná a poslední rozhlasová stanice, kde měla opozice svůj hlas.

V Maďarsku vláda dala dohromady obrovský mediální konglomerát, možná bych spíš měl říct propagandistickou bublinu - v ní je malá skulinka, kudy se dostane pravda ven, a tou je Klubrádió. Proto nás neměli rádi, chtěli, aby všechno pokrývaly vládní stanice.

Opravdu to je tak, že v Maďarsku už prostě neexistují žádná svobodná média? Že všechno už pokrývají jen vládní média?

Ne úplně všechno. Řekl bych, že tak 90 procent médií kontroluje vláda nebo oligarchové, kteří jsou jí blízcí. A je velmi jednoduché to dokázat. V roce 2018 vláda založila Středoevropskou tiskovou a mediální nadaci a skoro všechna média, tedy více než 470 jednotlivých deníků, magazínů, regionálních novin a rozhlasových i televizních stanic se tam přidalo. Klubrádió bylo jediné rádio, které tam nepatřilo. Z televizních stanic není součástí jen komerční televize RTL Klub, která se na politiku skoro nezaměřuje.

Německá stanice Deutsche Welle prohlásila, že začne vysílat v maďarštině. Je situace v Maďarsku opravdu tak vážná, že se lidé musí spoléhat na pravdivé informace ze zahraničí?

Ano i ne. Pořád tu máme malé jednotky, které přežívají, ale to je všechno. Zahraniční vysílání má v Maďarsku legitimní místo, protože vláda kontroluje všechno a jen velmi vyfiltrované nebo vládou úplně kontrolované zprávy se dostanou k lidem. Vláda má obrovský monopol, který nikde jinde v Evropě nemá obdobu. Středoevropská tisková a mediální nadace je podle premiéra Viktora Orbána otázkou národního významu, takže na ni neplatí například zákony o monopolu. Je to naprosto šílené. Lidé nemají přístup ke svobodným informacím.

Navíc vláda naprosto zamíchala i s nabídkou reklamy. Všechny státní podniky a vládou kontrolované agentury přestaly inzerovat v nezávislých médiích. Příjmy Klubrádia se během šesti měsíců propadly na 10 procent toho, co bývaly. A dokonce i soukromé společnosti jako Audi, Mercedes-Benz, Johnson & Johnson nebo Tesco přestaly v našem rádiu inzerovat. Jenom ze strachu z toho, že by se jim vláda pomstila, mohla by na ně třeba poslat audit nebo nějakou kontrolu. Protože všechny údajně nezávislé úřady kontroluje vláda.

Je Maďarsko podle vás stále ještě demokracie?

To je těžké. V den parlamentních voleb celý počítačový systém volební komise na dvě hodiny zkolaboval. Můžete tomu věřit? Můžete věřit tomu, že volby byly spravedlivé? Myslím, že Maďarsko už nemůžeme moc nazývat demokracií. Troufám si tvrdit, že kdyby se k Evropské unii chtělo připojit teď, už by ho nepřijala.

Zbývá vám ještě něco, co můžete dělat?

Naše vysílání jsme přesunuli na internet. A naši posluchači nás následovali. Už před několika měsíci jsme začali velkou kampaň, abychom je naučili, jak si nás najít ve smartphonech, na iPadech, na počítači a tak dále. A hodně lidí nás sleduje dál, protože se jim líbí, co děláme. Navíc - a to je velmi důležité - Klubrádió financují naši posluchači. V roce 2011, kdy nám začaly klesat příjmy z inzerce, jsme spustili crowdfunding. Naši posluchači nám dávají malé nebo větší příspěvky. Za tu dobu už jsme získali více než čtyři miliony eur (více než 100 milionů korun). 

Co budete dělat do budoucna? Podle průzkumu serveru Politico má vládní strana Fidesz stále velkou podporu, více než 45 procent…

Ano, ale bojí se, protože se opoziční strany spojily a dohromady teď mají stejně velkou podporu u voličů jako Fidesz. Kvůli změnám volebního zákona, které vláda prosadila, se musely spojit úplně všechny strany zprava doleva. Ale právě kvůli těm změnám strana, která ve volbách získá třeba 44 procent hlasů voličů, dostane v parlamentu dvě třetiny všech křesel. Což je naprosto nespravedlivé. Fidesz prostě úplně změnil tvář země.

Ale jak už jste sám zmiňoval, Viktor Orbán změnil ústavu a do všech kontrolních úřadů dosadil své lidi, kteří jsou teď v podstatě neodvolatelní…

Ano, to byl jejich plán, že je nebude možné odstranit. A všechny nezávislé úřady okupují Orbánovi lidi. Navíc za sebou mají neuvěřitelně velkou ekonomickou sílu. Oficiálně premiérovi skoro nic nepatří, má jeden malý bankovní účet. Ale jeho přátelé a rodina jsou teď nejbohatší lidé v Maďarsku.

Může tohle opozice nějak změnit, kdyby se dostala k moci?

Budou mít obrovské problémy. Pokud prostě nezačnou úplně od začátku jako v roce 1989. Ale lidé teď mají dost věcí, které si mohou kupovat, mají dost jídla, není tu hlad…

Nikdy nevíte, co bude ta poslední kapka. V Polsku šli lidé do ulic kvůli mnohem menším věcem. Ale oni si stále pamatují rok 1981, válečný stav a boj za svobodu. Maďarské povstání z roku 1956 si už většina lidí nepamatuje. Vy v Česku jste měli sametovou revoluci a lidé si teď víc váží svobody, kterou mají. V Maďarsku je tomu bohužel jinak.

Video: Europoslanec Jozsef Szájer porušil lockdown na ilegální gay party

Europoslanec Jozsef Szájer porušil lockdown na ilegální gay party | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

V noci na pátek se bude v Česku tvořit ledovka, varují meteorologové

V noci na pátek se bude zřejmě na většině území Česka tvořit ledovka. Vyplývá to z výstrahy, kterou zveřejnil Český hydrometeorologický ústav. Výstrahu původně vyhlásil pro jižní polovinu Čech a následně rozšířil na další regiony.

Meteorologové varují, že slabé sněžení nebo mrholení může kvůli nízkým teplotám povrchu silnic namrzat a ojediněle může vznikat slabá ledovka. Vyhlásil proto od dnešního večera až do pátečních 09:00 výstrahu před tvorbou ledovky. Platí téměř pro celé Česko, s výjimkou Jihomoravského a Zlínského kraje a východních částí Olomouckého a Moravskoslezského kraje.

Kvůli možné ledovce doporučují meteorologové řidičům, aby sledovali dopravní zpravodajství, jezdili velmi opatrně a počítali s delší dobou jízdy. Chodci si zase musí dávat pozor na kluzké chodníky, a starší a méně pohybliví lidé by proto měli raději omezit vycházení ven.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nadal po vyšetření kyčle potvrdil minimálně šestitýdenní pauzu

Španělský tenista Rafael Nadal po vyšetření zraněného kyčelního svalu potvrdil, že nebude moci hrát šest až osm týdnů. Zranění si grandslamový rekordman přivodil v minulém týdnu během utkání 2. kola Australian Open s Američanem Mackenziem McDonaldem. I kvůli zdravotním problémům podlehl nejvýše nasazený hráč ve třech setech a přišel o šanci obhájit v Melbourne titul.

"Dnes jsem podstoupil vyšetření na klinice v Barceloně. Potvrdilo nález z Melbourne i dobu léčení. Další kontrola mě čeká za tři týdny," uvedl šestatřicetiletý rodák z Mallorky na twitteru. Se zdravotními problémy se Nadal potýká od druhé poloviny loňského roku a prohrál sedm z posledních deseti zápasů.

Vítěz 22 grandslamových turnajů by se tak měl vrátit na kurty nejdříve v březnu, kdy jsou na programu podniky Masters v Indian Wells a Miami. Turnaje na jeho oblíbené antuce pak začnou v dubnu. Čeká ho také pokles v žebříčku ATP, v němž mu nyní patří druhé místo.

Na Australian Open zaznamenal Nadal druhý nejhorší výsledek v kariéře. Hůř skončil jen v roce 2016, kdy vypadl v prvním kole s krajanem Fernandem Verdascem.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pardubice porazily i počtvrté v sezoně Plzeň a vedou už o 12 bodů

Hokejisté Pardubic zdolali v předehrávce 42. kola extraligy Plzeň 4:3 a porazili tak Indiány i počtvrté v sezoně. Východočeši otočili během druhé části stav z 1:2 na 4:2 a připsali si sedmou výhru za sebou, aniž by během úspěšné série ztratili jediný bod. Vítězný gól dal obránce Jan Košťálek. Dynamo tak vede tabulku už s dvanáctibodovým náskokem na druhé Vítkovice.

Duelu předcházel ceremoniál, při kterém bylo slavnostně vyvěšeno číslo 37, s nímž hrál za Pardubice útočník Petr Sýkora. Východočeský klub navždy vyřadil toto číslo ze své sady.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

David Drábek končí jako kmenový režisér Městských divadel pražských

Uvedl tu vlastní hry i muzikál s Tomášem Klusem. Režisér David Drábek koncem února opustí post kmenového režiséra Městských divadel pražských. Informoval o tom server Idnes.cz. "Byl jsem v týdnu před Vánoci odejit," uvedl umělec na Facebooku. Scénu zahrnující ABC, Rokoko a Komedii bude dle ředitele Daniela Přibyla dál profilovat především současný umělecký šéf Michal Dočekal.

Dvaapadesátiletý autor téměř čtyř desítek divadelních her Drábek patří k nejoblíbenějším porevolučním dramatikům. Proslulá je třeba jeho hra Koule, inspirovaná "životem a dílem" atletky Heleny Fibingerové. Byl stálým režisérem Divadla Minor a uměleckým šéfem královéhradeckého Klicperova divadla.

V hlavním městě působil od sezony 2018/2019, k jeho nejvýraznějším inscenacím zde patřily autorské Kanibalky: Soumrak samců a Kanibalky 2: Soumrak starců s Vandou Hybnerovou, Revizor od Nikolaje Vasiljeviče Gogola nebo muzikál Elefantazie s Tomášem Klusem. Naposledy koncem listopadu v ABC uvedl vlastní komedii Pupek Paříže coby poctu Georgesi Feydeauovi. Předloni Drábek vydal prozaický debut nazvaný Ochechule.

před 2 hodinami

Zemana vyslýchala BIS, prověřuje jeho obvinění z odposlouchávání

Prezidenta Miloše Zemana ve středu vyslýchali příslušníci inspekce Bezpečnostní informační služby (BIS), kteří se zabývají podezřením na vyzrazení utajovaných informací. S odvoláním na tři zdroje z blízkosti hlavy státu to uvedl web Deník N. Inspektoři podle něj vyslýchali Zemana kvůli jeho prohlášení, že ho před lety navštívil důstojník civilní kontrarozvědky, který mu prozradil, že je nejbližší okolí hlavy státu odposloucháváno. Mluvčí BIS nechtěl zjištění Deníku N komentovat.

O návštěvě důstojníka BIS hovořil prezident předloni v srpnu v rozhovoru pro server Blesk.cz. Ředitele BIS Michala Koudelku obvinil z toho, že před několika lety nařídil odposlechy lidí z jeho nejbližšího okolí včetně ekonomického poradce Martina Nejedlého. "Před několika lety mě jeden vysoký důstojník BIS informoval o tom, že pan Koudelka nařídil odposlouchávání mého nejbližšího okolí, tedy i mě," uvedl prezident.

Zemanovým tvrzením se zabývala sněmovní komise pro kontrolu BIS. Koudelka před poslanci uvedl, že služba své zákonné povinnosti neporušila a za jeho vedení nebyl odposloucháván žádný z nejvyšších ústavních činitelů, řekl po jednání komise její předseda Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). V polovině loňského prosince pak komise uvedla, že nemá žádné indicie o nezákonném postupu BIS.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Spolu, Piráti a STAN v Praze chtějí mít příští týden hotovou koaliční smlouvu

Vyjednávací týmy pražského Spolu, Pirátů a STAN chtějí mít na začátku příštího týdne hotový návrh koaliční smlouvy včetně příloh s programovými body, rozdělením kompetencí a koaličními mechanismy či ustanovením zastupitelských výborů. Dokumenty následně projednají stranické orgány a v případě Pirátů v referendu krajské fórum. Dořešit musí strany ještě kompetence radních. Novinářům to řekli zástupci stran. Vyjednávání o novém vedení hlavního města trvá čtyři měsíce, které uplynuly od komunálních voleb. Volby v Praze vyhrálo Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) před ANO a Piráty.

"Měli bychom být schopni do začátku příštího týdne konsolidovat veškeré dokumenty. Budeme na tom přes víkend intenzivně pracovat. Je zároveň ještě potřeba doladit některé detaily, ale to nám nebrání, abychom dokumenty začali připravovat tak, abychom je v průběhu příštího týdne mohli poslat do našich vnitrostranických struktur k dalšímu schválení," řekl zastupitel Zdeněk Zajíček (ODS).

Mezi dokumenty jsou návrh koaliční smlouvy a její přílohy, a sice programové body nové koalice, mechanismy jejího fungování nebo ustanovení jednotlivých zastupitelských výborů. "Poslední příloha je samozřejmě ta, která bude obsahovat rozdělení kompetencí jednotlivých členů rady," řekl Zajíček. Personální obsazení zatím strany neřešily.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Perušič se Schweinerem zahájili finále v Dauhá výhrou a porážkou

Plážoví volejbalisté Ondřej Perušič a David Schweiner zahájili finálový turnaj Pro Tour v Dauhá i novou sezonu dvěma tie-breaky s rozdílným výsledkem. Nejprve zvítězili nad Italy Paolem Nicolaiem a Samuelem Cottafavou 29:31, 21:18, 15:11, následně prohráli se světovými jedničkami Andersem Molem a Christianem Sörumem z Norska 21:16, 19:21, 10:15.

Další zprávy