Orbán přihrává kšefty svému otci. Média u nás straní vládě, říká maďarský novinář

Martin Novák Martin Novák
9. 12. 2020 6:16
Maďarsko spolu s Polskem blokuje schválení rozpočtu Evropské unie. Nesouhlasí s tím, že Brusel podmiňuje schválení mimořádné koronavirové pomoci členským zemím ve výši 1,8 bilionu eur dodržováním zásad právního státu.
Maďarský premiér Viktor Orbán.
Maďarský premiér Viktor Orbán. | Foto: Reuters

Vláda premiéra Viktora Orbána čelí výtkám, že justice není nezávislá, rozdělování peněz z evropských fondů je neprůhledné a že omezuje nezávislá nebo kritická média.

Novinář nezávislého maďarského on-line deníku Direkt36.hu András Pethö v rozhovoru pro Aktuálně.cz říká, že mediální trh v zemi je pokřivený. "Zadávání reklam do médií je pod kontrolou vlády," upozorňuje reportér, který vystoupil na konferenci Prague Mediapoint.

V jednom z posledních článků na vašem webu popisujete, jak se daří podnikání Győzőho Orbána, otce premiéra Viktora Orbána. Souhlasíte s tvrzením, že Orbánovi příbuzní a přátelé se těší výhodám, které jim pomáhají v byznysu?

Publikujeme jen to, co stoprocentně víme. A je jasné, že Orbánův otec má většinový podíl v těžební společnosti Dolomit Ltd. a jeho firma dodává stavební materiál na projekty, které jsou státními zakázkami. Jeho podnikání se finančně daří mnohem více než ostatním konkurentům v oboru. Vydělal miliardy forintů.

Pokud tedy chce někdo úspěšně podnikat v Maďarsku, musí být Orbánův příbuzný nebo kamarád?

Ne, takto bych to úplně neřekl. Maďarsko stále má i úspěšné podnikatele a byznysmeny, kteří nemají vazby na vládu. Ale vidíme jasný trend - hlavně v průmyslu a stavebnictví jsou ve státních zakázkách preferováni ti, kteří jsou blízcí premiérovi.

Orbán a jeho strana Fidesz vládnou nepřetržitě od roku 2010. Čím si vysvětlujete, že je stále tak populární? 

Nejsem politický analytik, takže nevím, zda moje odpověď je relevantní. Ale myslím si, že Orbánova politika prostě stále konvenuje velkému množství lidí a měl i štěstí, že v posledních deseti letech maďarská ekonomika trvale rostla. To je částečně zásluha vlády, ale zároveň ekonomika rostla v celé Evropské unii a Maďarsko také hodně čerpá evropské dotace.

Jste jako nezávislé médium pod nějakým tlakem?

Přece jenom nejsme tam, kde jsou například Rusko nebo Turecko. Nezaznamenali jsme ani žádný případ - naštěstí -, jako byla vražda slovenského novináře Jána Kuciaka. To byl pro nás obrovský šok. V Maďarsku jako novináři nežijeme s pocitem fyzického ohrožení.

Nikdo vám nevyhrožuje?

Ne, ani nikomu z mých kolegů. Ale tím nechci bagatelizovat problémy, které v Maďarsku existují. Prostředí pro nezávislou novinařinu je stále horší a horší. Náš web Direkt36.hu jsme založili před šesti lety, protože to byla pro mne a mé kolegy jediná možnost, jak pracovat svobodně jako novináři. Pracoval jsem dříve ve velkém on-line deníku, kde jsme se potýkali s cenzurou a byli jsme tlačeni k tomu, abychom některé kauzy a informace nezveřejňovali. Když jsme tomu kladli odpor, museli jsme odejít.

Mediální trh v Maďarsku je pokřivený. Zadávání reklam do médií je pod kontrolou vlády a je těžké sehnat investory do nezávislých médií. Nechce se jim do toho, protože mají obavy z reakce vlády. Například velmi čtený a přitom nezávislý internetový deník Index.hu se dostal loni pod tlak. Redaktoři odešli a založili nový projekt, Index.hu nyní mají pod kontrolou lidé blízcí premiérovi. A je vidět, jak se hned změnilo zpravodajství.

Nakolik je veřejnoprávní televize nestranná nebo naopak provládní?

Veřejnoprávní televize je ve zpravodajství velmi provládní. Sleduje vládní agendu, stejně jako veřejnoprávní rozhlas a státní tisková agentura MTI. O tom svědčí například i úniky mailové komunikace těchto médií, které zveřejnila rozhlasová stanice Rádio Svobodná Evropa. Ukazují, že MTI i veřejnoprávní televize se řídí přáním vlády, co a jak mají zpravodajsky pokrývat.

Vypadá to, že mezi vládními a nezávislými novináři je už dost velký příkop…

V Maďarsku jsme vždy měli média nějak politicky zaměřená. Levicová, pravicová. Ale vždy fungovala takříkajíc v jednom vesmíru. Tohle už neplatí. Dnes jako by opoziční a provládní média existovala v paralelních světech. Z médií se stala politická zbraň, a když čtete nebo vidíte ta, která podporují vládu, tak sama přebírají rétoriku a styl vládních politiků.

Video: Vlivný maďarský europoslanec za Fidesz porušil karanténní opatření. Účastnil se gay party

Europoslanec Jozsef Szájer porušil lockdown na ilegální gay party | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Spojené státy chtějí do roku 2030 snížit emise o více než polovinu oproti roku 2005

Spojené státy se zavázaly do roku 2030 snížit své emise skleníkových plynů o 50 až 52 procent oproti úrovni z roku 2005. Podle agentury Reuters to ve čtvrtek řekl novinářům činitel administrativy prezidenta Joea Bidena. Šéf Bílého domu hostí dvoudenní virtuální summit světových lídrů zaměřený na boj s klimatickými změnami. Smyslem nově stanoveného cíle je podle americké vlády přimět další velké producenty skleníkových plynu ke zvýšení vlastních ambicí.

Biden se od ledna, kdy se ujal úřadu, snaží znovu postavit USA do čela celosvětového boje s klimatickými změnami po prezidentství jeho předchůdce Donalda Trumpa, který USA stáhl z pařížské klimatické dohody, která měla zajistit snižování emisí.

Nový cíl je podle Reuters význačným milníkem v Bidenově širší snaze dovést USA k takzvané uhlíkové neutralitě do roku 2050. Prezident přitom počítá s tím, že jeho plán přinese Američanům miliony nových a dobře placených pracovních pozic. Opoziční republikáni naopak tvrdí, že americké hospodářství poškodí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ruská armáda zahájila rozsáhlé vojenské cvičení na Krymu

Ruská armáda ve čtvrtek zahájila rozsáhlé vojenské cvičení na Krymu a v Černém moři. Účastní se ho přes 10 tisíc vojáků, k dispozici mají více než 1200 kusů zbraní a vojenské techniky a desítky válečných lodí, informují ruské tiskové agentury s odvoláním na ministerstvo obrany. Podle agentury AP tím Moskva ukazuje sílu v době rostoucího napětí mezi Ruskem a Ukrajinou. Rusko anektovalo ukrajinský poloostrov Krym v roce 2014, kvůli čemuž Západ na Moskvu uvalil sankce. Kyjev a Západ v poslední době s obavami sledují posilování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou.

Do cvičení se podle ruského ministerstva obrany zapojily různé složky armády, mimo jiné také výsadkové vojsko či jednotky protivzdušné obrany. Na manévry dorazil rovněž ruský ministr obrany Sergej Šojgu, který na ně dohlíží. Kvůli cvičení Rusko již dříve uzavřelo část námořního a nyní také vzdušného prostoru v Černém moři kolem Krymu. Proti tomu protestovala Ukrajina i Spojené státy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy