Budapešť - Čtvrtstoletí od pádu komunismu ve střední Evropě si v pondělí v Budapešti připomenou prezidenti zemí visegrádské skupiny spolu s německým kolegou Joachimem Gauckem.
Příležitostí bude 25. výročí veřejného pohřbu vůdce protikomunistického povstání v roce 1956 Imreho Nagye. První společnou vzpomínkovou akcí visegrádských prezidentů byly počátkem června oslavy čtvrtstoletí svobody a demokracie v Polsku, další oslavy se mají uskutečnit v říjnu v Lipsku a v listopadu v Praze a Bratislavě.
Nagy se jako reformní politik v roce 1956 postavil na stranu protikomunistických povstalců a vyhlásil neutralitu Maďarska. Povstání krvavě potlačily sovětské tanky a sám Nagy byl v roce 1958 popraven. Jeho veřejný pohřeb 16. června 1989 se pro Maďary stal jedním ze symbolů reforem, které vedly k pádu komunismu.
"Organizátoři vyzvali občany, aby se při pietním aktu zdrželi politických manifestací a provokativních vystoupení; přesto však někteří řečníci útočili proti přítomnosti sovětských jednotek v zemi, proti SSSR, MSDS a socialismu vůbec," praví se v dobové zprávě ČTK z června 1989.
Orbán vyzval k odchodu Sovětů a likvidaci komunismu
Kulisou veřejného Nagyova pohřbu bylo budapešťské Náměstí hrdinů, kde bylo na katafalcích vystaveno pět rakví s tělesnými ostatky popravného premiéra a jeho nejbližších spolupracovníků. Šestá rakev byla symbolem památky všech těch, kteří zahynuli během povstání.
Pohřbu, který trval jedenáct hodin, se zúčastnilo přes čtvrt milionu lidí. Jedním z řečníků byl tehdy i nynější premiér Viktor Orbán, který jako vysokoškolský student v projevu vyzval k odchodu sovětských vojsk a k likvidaci komunismu. Tři týdny po veřejném pohřbu byl Imre Nagy úředně rehabilitován.
Sérii vzpomínkových akcí na konec socialistické éry ve střední Evropě odstartovala před dvěma týdny Varšava, kde ovšem oslavy 25. výročí pádu komunismu zcela zastínily diskuse o ukrajinské krizi a přítomnost amerického prezidenta Baracka Obamy.
Ukrajinské téma bude nepochybně i předmětem budapešťských debat prezidentů Jánose Ádera, Miloše Zemana, Andreje Kisky, Bronislawa Komorowského a Joachima Gaucka. Pro Kisku bude budapešťský summit v prezidentské funkci zahraniční premiérou.
Další podobná akce bude následovat 9. října, kdy si prezidenti v Lipsku připomenou výročí masové protestní demonstrace, proti níž vůbec poprvé nezasáhla policie tehdejší NDR. V listopadu sérii uzavřou pražské a bratislavské oslavy 25. výročí konce komunistického režimu v Československu.