Macron řekl, že postupně bude ukončovat systém, kdy Alžírsko nebo Maroko posílají do Francie imámy, aby kázali v tamních mešitách. Ročně takto přijede asi 300 kazatelů. Letos jich má takový počet přicestovat naposledy, řekl Macron. Jeho vláda požádala organizaci, která zastřešuje muslimy ve Francii, aby našla způsob, jak školit imámy na francouzském území, a zajistila, aby mluvili francouzsky a nešířili radikální myšlenky.
Macron, na kterého neustále útočí šéfka krajní pravice Marine Le Penová kvůli integraci francouzských muslimů, také oznámil, že francouzské žáky už nebudou vyučovat učitelé placení cizími vládami. Paříž má dohody s devíti zeměmi, na jejichž základě mohou jejich vlády vysílat do francouzských škol učitele, aby učili jazyky žáky s kořeny v jejich zemích. Jde třeba o Alžírsko, Maroko, Tunisko nebo Turecko. Macron řekl, že na tom, že tato praxe skončí, se dohodl se všemi těmito státy kromě Turecka.
"Nedovolím, aby nějaká země, (…) rozdmýchávala separatismus," cituje Reuters Macrona. "Nemůžete mít turecké zákony na francouzském území, tak to nejde," prohlásil šéf Elysejského paláce.
Francie v uplynulých letech zažila několik velkých útoků ze strany islamistů. Při atentátech v pařížské koncertní síni Bataclan a na dalších místech francouzské metropole v listopadu 2015 zahynulo 130 lidí. Šlo o nejkrvavější útoky ve Francii od konce druhé světové války.