Zprávu o vylodění běženců oznámil italský ministr vnitra Matteo Salvini. Ten dosud odmítal běžence vpustit na pevninu a naléhal na země EU, aby Itálii, která se v posledních letech potýká s masovou vlnou migrace, s běženci pomohly.
V sobotu navečer jako první nabídla Albánie, která je kandidátem na vstup do EU, že převezme 20 migrantů. Poté nabídlo převzít 20 až 25 běženců z lodě Diciotti Irsko.
Italská média také informovala, že prokurátor ze sicilského města Agrigento Luigi Patronaggio zahájil formální vyšetřování Salviniho kvůli zadržování migrantů na lodi Diciotti. Podezírá ho z "únosu, nezákonného zadržování osob a zneužití pravomoci". Salvini to pro agenturu ANSA komentoval slovy, že je "ostuda", když je zahájeno vyšetřování proti ministrovi, který se snaží chránit hranice země.
Prokurátor zahájil vyšetřování v kauze lodi Diciotti už ve středu, ale tehdy proti neznámému pachateli.
Salviniho postup v případě lodě Diciotti mnozí kritizovali. V sobotu se shromáždilo na 200 demonstrantů v přístavu, kde loď kotví, a manifestovalo za jejich propuštění z lodi.
Itálie se v posledních letech potýká s masovým přílivem migrantů z Afriky přes Středomoří a nová italská vláda se mu snaží zamezit. Už v červnu oznámil Salvini, že nebude v italských přístavech přijímat lodě zahraničních nevládních organizací, protože podle něj nahrávají pašerákům.