Brusel - Velká Británie a Evropská unie společně pokročily v jednání o brexitu. Alespoň v tématech, ve kterých má Londýn jasno.
Novinářům to ve čtvrtek řekl Michel Barnier, který se za Brusel od pondělku účastnil vyjednávání s britským ministrem pro brexit Davidem Davisem.
Svůj postoj v otázkách práv občanů EU žijících ve Spojeném království po brexitu, si podle něj Londýn ještě musí lépe ujasnit.
Materiály vyjasňující britský postoj v klíčových sporných otázkách požaduje Barnier do příštího kola rozhovorů, které se uskuteční na konci srpna.
Spor o garanci práv unijních občanů v Británii označil Barnier už v pondělí za "fundamentální". Obě strany se ale liší také v pohledu na budoucí práva rodinných příslušníků.
EU chce, aby právní jistoty dávala občanům Unie už samotná smlouva o britském odchodu, Londýn chce tyto věci zakotvit do britského práva. Podle Barniera to není politická, ale právní otázka, protože každý odkaz na evropské právo implikuje dohled unijního soudu. Podle Barniera tak bude třeba v příštích diskusích najít důvody, proč strany trvají na svých pohledech.
Druhým klíčovým tématem jednání bylo finanční vyrovnání mezi Londýnem a Bruselem. Ani bez pokroku v této otázce se podle Barniera nemohou pohnout rozhovory o dalších tématech.
Vypořádání vzájemných účtů je nezbytné ke spořádanému odchodu Británie z Unie. Barnier připomněl, že už minulý týden britská vláda uznala jak své závazky, tak potřebu je vyrovnat. Na základě takového postoje je podle něj možné začít rychle diskutovat o tom, které závazky to přesně jsou.
Rozsáhlé vyjednávací týmy - podle Davise bylo tento týden v Bruselu 98 britských diplomatů - tlačí čas. Cílem je dosáhnout "výrazného pokroku" v rozhovorech o nyní projednávaných otázkách do podzimu. Teprve v takové chvíli dají státy EU Barnierovi mandát začít rozhovory také o budoucí podobě vzájemných vztahů Unie a Británie. Půjde o složitá jednání o velkém množství oblastí od obchodu přes bezpečnost třeba až po kulturu a školství. Vše by mělo být dohodnuto do podzimu 2018, aby se po příslušném ratifikačním procesu mohla Británie mimo Evropskou unii ocitnout na konci března 2019.