Konečně se dostáváme k jádru věci, zní z Bruselu. Velká Británie a EU zahájily jednání o brexitu

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
17. 7. 2017 17:12
V Bruselu v pondělí začalo další jednání o brexitu. Týmy, které vedou Michel Barnier za Brusel a David Davis za Velkou Británii, budou celý týden hledat pokrok především v klíčových otázkách, kterými jsou zachování práv občanů po odchodu Británie z bloku na jaře 2019, migrace, britské finanční závazky vůči unii a také hranice mezi Severním Irskem a Irskou republikou.
Britský ministr pro brexit David Davis a vyjednavač za Brusel Michel Barnier.
Britský ministr pro brexit David Davis a vyjednavač za Brusel Michel Barnier. | Foto: Reuters

Brusel - Vyjednavači Evropské unie a Velké Británie v pondělí v Bruselu zahájili týden dalších jednání o podmínkách brexitu, která vedou Michel Barnier za Brusel a David Davis za Londýn.

Mají před sebou těžký úkol. Tento týden musí udělat pokrok v těch nejklíčovějších otázkách: v první řadě zachování práv občanů EU v Británii.

Podle Michela Barniera se tak vyjednavači konečně "dostanou k jádru věci", cituje francouzského politika BBC.

Také jeho protějšek - ministr pro brexit David Davis - se podle britské stanice nechal slyšet, že do Bruselu odletěl právě s tímto cílem. Vyřešit nejistotu, která visí nad občany EU žijícími v Británii a zároveň nad Brity žijícími v některé ze zemí zbývající sedmadvacítky, je podle něj nyní nejdůležitější.

Ostatně také Evropská unie tento bod považuje za prioritu. Bez posunu v této otázce nehodlá přistoupit k otázkám vzájemných obchodních vztahů.

Rok po britském referendu, které o rozchodu rozhodlo, podle britských médií stále není jasný plán premiérky Theresy Mayové na oddělení od EU. Nejtěžší úkoly mají podle komentátorů vyjednavači nyní před sebou.

Další důležitou věcí, kterou budou muset obě strany vyřešit prioritně, jsou britské finanční závazky vůči unii. 

Během čtyř následujících dnů plných zasedání budou obě strany dále řešit otázky migrace a volného pohybu osob, hranic mezi britským Severním Irskem a unijní Irskou republikou a výše britských závazků vůči unijnímu rozpočtu.

Další kola jednání jsou naplánována na 18. září a 9. října. Do podzimu musí být dosaženo shody, aby obě strany smlouvu o brexitu ratifikovaly do března 2019, kdy má Británie EU oficiálně opustit.

 

Právě se děje

Další zprávy