Konečně se dostáváme k jádru věci, zní z Bruselu. Velká Británie a EU zahájily jednání o brexitu

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
17. 7. 2017 17:12
V Bruselu v pondělí začalo další jednání o brexitu. Týmy, které vedou Michel Barnier za Brusel a David Davis za Velkou Británii, budou celý týden hledat pokrok především v klíčových otázkách, kterými jsou zachování práv občanů po odchodu Británie z bloku na jaře 2019, migrace, britské finanční závazky vůči unii a také hranice mezi Severním Irskem a Irskou republikou.
Britský ministr pro brexit David Davis a vyjednavač za Brusel Michel Barnier.
Britský ministr pro brexit David Davis a vyjednavač za Brusel Michel Barnier. | Foto: Reuters

Brusel - Vyjednavači Evropské unie a Velké Británie v pondělí v Bruselu zahájili týden dalších jednání o podmínkách brexitu, která vedou Michel Barnier za Brusel a David Davis za Londýn.

Mají před sebou těžký úkol. Tento týden musí udělat pokrok v těch nejklíčovějších otázkách: v první řadě zachování práv občanů EU v Británii.

Podle Michela Barniera se tak vyjednavači konečně "dostanou k jádru věci", cituje francouzského politika BBC.

Také jeho protějšek - ministr pro brexit David Davis - se podle britské stanice nechal slyšet, že do Bruselu odletěl právě s tímto cílem. Vyřešit nejistotu, která visí nad občany EU žijícími v Británii a zároveň nad Brity žijícími v některé ze zemí zbývající sedmadvacítky, je podle něj nyní nejdůležitější.

Ostatně také Evropská unie tento bod považuje za prioritu. Bez posunu v této otázce nehodlá přistoupit k otázkám vzájemných obchodních vztahů.

Rok po britském referendu, které o rozchodu rozhodlo, podle britských médií stále není jasný plán premiérky Theresy Mayové na oddělení od EU. Nejtěžší úkoly mají podle komentátorů vyjednavači nyní před sebou.

Další důležitou věcí, kterou budou muset obě strany vyřešit prioritně, jsou britské finanční závazky vůči unii. 

Během čtyř následujících dnů plných zasedání budou obě strany dále řešit otázky migrace a volného pohybu osob, hranic mezi britským Severním Irskem a unijní Irskou republikou a výše britských závazků vůči unijnímu rozpočtu.

Další kola jednání jsou naplánována na 18. září a 9. října. Do podzimu musí být dosaženo shody, aby obě strany smlouvu o brexitu ratifikovaly do března 2019, kdy má Británie EU oficiálně opustit.

 

Právě se děje

před 51 minutami

Michigan oficiálně potvrdil výsledek prezidentských voleb, Biden ve státě vyhrál s náskokem 154 tisíc hlasů

V americkém státě Michigan v pondělí oficiálně potvrdili výsledek prezidentských voleb. S náskokem 154.000 hlasů zde zvítězil demokratický kandidát Joe Biden, informovala dnes agentura AP. Velká americká média Bidena za vítěze v Michiganu označila už krátce po volbách ze 3. listopadu.

O takzvané certifikaci výsledku voleb rozhoduje v Michiganu komise, v níž zasedají dva demokraté a dva republikáni. Pro potvrzení výsledku dnes hlasovali tři její členové, jeden z republikánů se zdržel.

Agentura AP uvedla, že je oficiální vyhlášení výsledku prezidentských voleb v Michiganu, jednom z klíčových států pro vítězství, další ranou pro Donalda Trumpa. Současný prezident stále neuznal volební porážku a snaží se výsledek voleb zvrátit soudní cestou. Podle odhadů renomovaných amerických médií ale zvítězil v prezidentských volbách jasně bývalý viceprezident Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polští odpůrci zákazu potratů znovu vyšli do ulic, byla zadržena fotografka

Polská policie v pondělí zadržela několik lidí, kteří ve Varšavě demonstrovali proti dalšímu zpřísnění restriktivního zákona o interrupcích. Mezi zadrženými byla i fotoreportérka, kterou policie později propustila. Informují o tom agentury a polská média.

Protestující na některých místech metropole blokovali dopravu, další demonstrovali před ministerstvem školství. Šéf resortu Przemyslaw Czarnek totiž podle nich pohrozil učitelům potrestáním za podporu demonstrací proti potratovému zákonu. Protestující před ministerstvem rozvinuli plakát s nápisem "Svobodné potraty, svobodné vzdělání" a požadovali ministrovu demisi. Někteří demonstrující se připoutali k bráně ministerstva, jedna žena se k ní podle agentury AP přilepila a policistům trvalo hodinu ji od brány oddělit. Poté ji odvezla sanitka.

Krátce po začátku protestu policie násilím odvedla některé lidi, včetně fotoreportérky Agaty Grzybowské, píše AP s tím, že je to poprvé, co polská policie během současných protestů proti zpřísnění potratového zákona zadržela novináře. Policie Grzybowskou později propustila. Podle agentury PAP si však před tím vyslechla obvinění z napadení policistů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pospíšil v polské lize skóroval, Přikryl nahrál na čtyři góly

Čeští fotbalisté Martin Pospíšil a Tomáš Přikryl se podíleli na všech pěti brankách Jagiellonie Bialystok, která v 10. kole polské ligy zvítězila nad Plockem 5:2 a rázně ukončila sérii tří porážek. Pospíšil dal čtvrtý gól domácího celku, Přikryl na zbývající čtyři přihrál.

Třikrát se po jeho asistencích střelecky prosadil chorvatský útočník Jakov Puljič, hosté v druhém poločase pouze snižovali. Kapitán týmu Pospíšil dal první gól v sezoně, střelcům v polské lize vládne s osmi brankami český reprezentant Tomáš Pekhart z vedoucí Legie Varšava

Polská fotbalová liga - 10. kolo:

Gliwice - Gdaňsk 2:0, Bialystok - Plock 5:2 (gól domácích Pospíšil).

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

EU nabídla Bidenovi obnovu úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady ho pozval na mimořádný summit do Bruselu

Vrcholní představitelé Evropské unie nabídli nově zvolenému prezidentovi Spojených států Joeovi Bidenovi obnovení úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady Charles Michel jej v telefonickém rozhovoru pozval na mimořádný summit s šéfy států a vlád evropské sedmadvacítky. Budoucí šéf Bílého domu také poprvé telefonoval i s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

"Během telefonátu předseda Michel navrhl obnovit silnou transatlantickou alianci založenou na společných zájmech a sdílených hodnotách," stojí v prohlášení, které vydal úřad předsedy Evropské rady. Michel podle něj přivítal Bidenovu oddanost americkým spojencům a podporu evropské spolupráce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy