Koncert italských neofašistů na památku Palacha se nakonec konal na venkově

ČTK ČTK
20. 1. 2019 14:30
Koncert italských neofašistických kapel na památku Jana Palacha se nakonec v sobotu večer konal na venkovském dvoře v improvizovaném přístřešku, zhruba čtrnáct kilometrů jižně od Verony. Sdružení Nomos, které akci organizovalo, uvedlo, že se prodalo čtyři sta lístků.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: DVTV

Koncert se měl původně konat ve veronském divadle Teatro Stimate, ale církevní kongregace, která místo spravuje, pronájem v úterý odřekla. Posléze organizátorům v pátek odmítlo poskytnout domluvený náhradní prostor z "důvodu bezpečnosti a veřejného pořádku" i vedení zábavního parku Movieland u Gardského jezera.

Koncert se nakonec konal ve venkovském dvoře Corte di Campagna Magra na pokraji městečka Vigasio. O místě dali organizátoři vědět pouze platícím divákům v sobotu odpoledne. Později na Facebooku zveřejnili fotografii ze zvukové zkoušky před koncertem. "(Koncert) se konal a bylo vyprodáno. Čtyři sta osob. V krásném venkovském stavení jsme udělali koncert pro Jana Palacha," napsalo v neděli sdružení Nomos na Facebooku.

Zpráva o chystaném koncertu neonacistických skupin věnovanému padesátému výročí smrti Jana Palacha vyvolala koncem loňského roku obrovský rozruch. Rozhořčení vyjádřila řada českých politiků i zástupci italské levice. Místní úřady - městské i provinční - však nad akcí převzaly záštitu, kterou tento týden potvrdily.

Na úrovni města pro patronát hlasovala strana Vzhůru, Itálie expremiéra Silvia Berlusconiho, dvě krajně pravicová uskupení Bratři Itálie a vládní Liga a dvě místní občanské iniciativy, napsal deník La Repubblica.

Verona se stala baštou extrémní pravice

Protagonisté koncertu mají vazby na krajní pravici. Formace Compagnia dell'Anello například patří mezi první skupiny takzvaného nazirocku. Vznik kapely v roce 1977 její členové zdůvodňují tím, že "pro 'fašisty' nikdo nezpíval". Skupinu Hobbit založil a vede Emanuele Tesauro, který během studií předsedal neonacistickému uskupení Fortezza Europa (Pevnost Evropa), které se odvolává na nacistickou třetí říši. Písničkář a spisovatel Marconi byl členem neofašistického hnutí Terza Posizione (Třetí pozice), jež skončilo činnost v roce 1982. Vazby na krajní pravici má i kapela Topi Neri.

Předseda hnutí Nomos Michele Marai v roce 2008 ve volbách kandidoval za krajně pravicovou stranu Forza Nuova (Nová síla), jejíž šéf o sobě otevřeně hovoří jako o fašistovi.

"Verona se v posledních desetiletích stala baštou extrémní pravice, která zde nachází silného spojence i v radikální katolické pravici," komentoval minulý týden v Radiožurnálu souvislosti kauzy česko-italský novinář Andreas Pieralli. Vážná je podle něj skutečnost, že koncert zaštiťují místní úřady, tedy vlastně i italský stát, což považuje za "nepřijatelné".

Vedle krajní pravice si Palacha ve Veroně připomnělo pacifistické hnutí Movimento Nonviolento a studentské spolky ve spolupráci s antifašistickým uskupením ANPI.

 

Právě se děje

Další zprávy