Koncern BP se kvůli ropné skvrně soudí o 40 miliard USD

Radim Klekner Radim Klekner
21. 4. 2011 15:44
Společnosti podílející se na těžbě ropy si navzájem předhazují vinu za neštěstí.
Koncern BP se snaží vinu za ropnou katastrofu svalit na jiné společnosti
Koncern BP se snaží vinu za ropnou katastrofu svalit na jiné společnosti | Foto: Reuters

Londýn - Koncernu BP hrozí, že v souvislosti s loňskou ropnou havárií v Mexickém zálivu zaplatí za likvidaci následků katastrofy a odškodné desítky miliard dolarů.

Společnost proto vyrazila do protiútoku a ve středu, přesně rok poté, co explodovala ropná plošina Deepwater Horizon, zažalovala jejího vlastníka, firmu Transocean.

Žalobu podala také na společnost Cameron International, která dodala zařízení, jež mělo zabránit výronům zemního plynu a úniku ropy u ústí vrtu.

Po explozi ropné plošiny z 20. dubna 2010, při níž zahynulo jedenáct osob, se do vod  Mexického zálivu postupně dostalo na pět milionů barelů suroviny.

Společnost se zpočátku snažila rozsah neštěstí banalizovat a udávala podhodnocené údaje týkající se množství uniklé ropy. Práce, jejichž cílem bylo zmírnit dopad největší ropné katastofy v dějinách USA, stejně jako pojistné nároky amerických firem i soukromých osob již koncern přišly na přibližně dvacet miliard dolarů.

Společnosti příliš šetřily

Odhaduje se, že BP bude muset na pokutách a odškodném zaplatit dalších dvacet miliard USD a podle všeho ještě mnohem víc. Proto se nyní snaží svalit všechnu vinu na firmy, které se na těžbě ropy z vrtu Macondo podílely tím či oním způsobem.

"Zařízení proti erupcím použité v případě plošiny Deepwater Horizon představovalo nepřiměřené nebezpečí a způsobilo a nadále způsobuje škody a ztráty koncernu BP," stojí v žalobě podané touto původně britskou, nyní nadnárodní společností.

Američtí vyšetřovatelé dospěli minulý měsíc k závěru, že zařízení vykazovalo konstrukční vady a že kus vrtné trubky, který při erupci plynu uvízl ve vrtu, zabránil náležitému fungování mechanismu, jenž měl Macondo uzavřít.

Již v lednu obvinila americká vládní komise společnosti BP, Transocean a firmu Halliburton, která řídila práce spojené s uzavřením havarovaného vrtu, že se záměrně snažily udržet náklady spojené s jednotlivými pracemi na co nejnižší úrovni a tím přispěly k navýšení rizika exploze a následné ekologické katastrofě.

Odstraňování škod bude trvat léta

Ačkoliv zpráva americké vlády z léta loňského roku hovořila o tom, že většina uniklé ropy byla zachycena či zlikvidována, ať již spálením, pomocí dispergátorů či přirozenou cestou působením baktérií, ekologové se obávají, že odstraňování škod bude trvat dlouhá léta.

V souvislosti s ropnou skvrnou napočítali ochránci přírody ke dni výročí katastrofy 6147 mrtvých mořských ptáků, 613 želv a 157 delfínů a dalších savců.

Ačkoliv se koncernu BP skutečně podařilo část uniklé ropy zlikvidovat, nenapravitelně postiženy byly tisíce kilometrů pobřežních mokřadů. Americká vláda navíc musela v rozsáhlých částech Mexického zálivu na dlouhé měsíce vyhlásit zákaz rybolovu.

Společnost BP se při odstraňování následků katastrofy soustředila na tři procedury: část ropy spálila, část odchytila a část se urychleně pokusila rozložit na těžké a lehké frakce. 

Pomocí speciálních plovoucích zábran se flotile deseti tisíc plavidel podařilo z mořské hladiny sebrat a následně odčerpat asi šestinu celkového množství uniklé ropy. Překážkou v této činnosti jim bylo špatné počasí, které po katastrofě v dané oblasti panovalo. Pokud vlny dosahovaly výše tří metrů, musely posádky lodí svou činnost ukončit.

Přibližně 250 tisíc barelů a tedy asi dvacetinu množství suroviny, jež vytekla z vrtu, se podle tvrzení koncernu BP podařilo spálit na hladině. K této proceduře bylo ovšem možné přistupovat pouze v několikakilometrové vzdálenosti od pobřeží, protože hořící ropa představuje vážné zdravotní riziko.

Ropa na hladině navíc hoří pouze za předpokladu, že ropná skvrna má tloušťku alespoň pět milimetrů. Surovinu bylo proto zapotřebí před zapálením shromáždit na menší ploše.

Poměrně efektivní byla likvidace ropy pomocí chemických dispergátorů, které surovinu rozloží na drobné kapičky tak, aby je mohly snáze požírat baktérie přítomné v mořské vodě. BP odhaduje, že se tímto způsobem podařilo z hladiny odstranit až půldruhého milionu barelů ropy. 

Do moře musely být ovšem na druhé straně vypuštěny čtyři miliony litrů chemikálií, další tři miliony litrů napumpoval koncern přímo do vrtu.

Pokud BP hovoří pravdu, znamenalo by to, že se zatím podařilo z moře odstranit asi polovinu celkového množství ropy, jež vytekla z vrtu v období od dubna do srpna, kdy se jej technikům společnosti Halliburton podařilo definitivně ucpat.  

  

 

 

Právě se děje

Další zprávy