Ropný vrt BP definitivně uzavřen, katastrofa skončila

ČTK ČTK
19. 9. 2010 18:18
Největší ropná havárie v dějinách USA začala v dubnu výbuchem plošiny Deep Horizon
Tyto obrázky už patří definitivně minulosti, ropa unikající z vrtu byla definitivně zastavena
Tyto obrázky už patří definitivně minulosti, ropa unikající z vrtu byla definitivně zastavena | Foto: Reuters

New Orleans - Poškozený ropný vrt britské společnosti BP v Mexickém zálivu se podařilo definitivně uzavřít. Ukázaly to podle agentury AP výsledky rozhodujícího testu betonové ucpávky vrtu.

Tento úspěch znamená konečnou tečku za nejhorší civilní ropnou havárií v dějinách Spojených států a jednou z nejhorších na světě.

Technici BP nejprve zavedli do vrtu téměř 12 kubických metrů betonu a po jeho ztuhnutí provedli v noci na neděli podle nich rozhodující test. Na cementovou ucpávku se rozhodli vyzkoušet tlak 6800 kilogramů. Vzhledem k tomu, že ucpávka tento test vydržela, je vrt považován za definitivně uzavřený.

Katastrofa, jejíž přesné příčiny se teprve vyšetřují, začala 20. dubna výbuchem ropné plošiny Deepwater Horizon. Při explozi zahynulo 11 pracovníků plošiny, která se dva dny nato potopila.

Z prasklého vrtu pak vyteklo do moře na 800 milionů litrů ropy. Jak velké ekologické škody nakonec uniklá ropa způsobí, ještě není jasné. Z hladiny vody sice ropa zmizela, vědci ji však objevili u dna oceánu.

Prezident Obama, pro něž havárie představovala vážný politický problém, definitivní uzavření vrtu přivítal, varoval však zároveň, že obnova života v Mexickém zálivu nebude jednoduchá.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Maďarský parlament přijal zákon posilující kontrolu nad kulturou

Maďarský parlament ve středu přes odpor opozice schválil kontroverzní zákon, který posiluje vládní kontrolu nad kulturou. V pondělí proti chystanému právnímu předpisu demonstrovalo v centru Budapešti několik tisíc lidí a protestní internetová petice získala kolem 50.000 podpisů, napsala agentura DPA.

Zákon počítá se vznikem Národní kulturní rady, která by měla vládě umožnit "strategicky řídit sektor kultury". Kromě toho při jmenování ředitelů městských divadel a dalších institucí dotovaných státem musí být zajištěn souhlas ministra kultury. Dosud o tom, kdo řídí divadla, rozhodovaly městské úřady samostatně.

Část opozičních zákonodárců při hlasování na znamení nesouhlasu vstala a dala si před obličej černé divadelní masky. Informoval o tom portál 444.hu na základě videa, které na facebooku zveřejnil liberální poslanec Tordai Bence.

Zdroj: ČTK
Další zprávy