reklama
 
 

Ropný vrt BP definitivně uzavřen, katastrofa skončila

19. 9. 2010 18:18
Největší ropná havárie v dějinách USA začala v dubnu výbuchem plošiny Deep Horizon

New Orleans - Poškozený ropný vrt britské společnosti BP v Mexickém zálivu se podařilo definitivně uzavřít. Ukázaly to podle agentury AP výsledky rozhodujícího testu betonové ucpávky vrtu.

Tento úspěch znamená konečnou tečku za nejhorší civilní ropnou havárií v dějinách Spojených států a jednou z nejhorších na světě.

Technici BP nejprve zavedli do vrtu téměř 12 kubických metrů betonu a po jeho ztuhnutí provedli v noci na neděli podle nich rozhodující test. Na cementovou ucpávku se rozhodli vyzkoušet tlak 6800 kilogramů. Vzhledem k tomu, že ucpávka tento test vydržela, je vrt považován za definitivně uzavřený.

Katastrofa, jejíž přesné příčiny se teprve vyšetřují, začala 20. dubna výbuchem ropné plošiny Deepwater Horizon. Při explozi zahynulo 11 pracovníků plošiny, která se dva dny nato potopila.

Z prasklého vrtu pak vyteklo do moře na 800 milionů litrů ropy. Jak velké ekologické škody nakonec uniklá ropa způsobí, ještě není jasné. Z hladiny vody sice ropa zmizela, vědci ji však objevili u dna oceánu.

Prezident Obama, pro něž havárie představovala vážný politický problém, definitivní uzavření vrtu přivítal, varoval však zároveň, že obnova života v Mexickém zálivu nebude jednoduchá.

autor: ČTK | 19. 9. 2010 18:18

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama