Ropný vrt BP definitivně uzavřen, katastrofa skončila

ČTK ČTK
19. 9. 2010 18:18
Největší ropná havárie v dějinách USA začala v dubnu výbuchem plošiny Deep Horizon
Tyto obrázky už patří definitivně minulosti, ropa unikající z vrtu byla definitivně zastavena
Tyto obrázky už patří definitivně minulosti, ropa unikající z vrtu byla definitivně zastavena | Foto: Reuters

New Orleans - Poškozený ropný vrt britské společnosti BP v Mexickém zálivu se podařilo definitivně uzavřít. Ukázaly to podle agentury AP výsledky rozhodujícího testu betonové ucpávky vrtu.

Tento úspěch znamená konečnou tečku za nejhorší civilní ropnou havárií v dějinách Spojených států a jednou z nejhorších na světě.

Technici BP nejprve zavedli do vrtu téměř 12 kubických metrů betonu a po jeho ztuhnutí provedli v noci na neděli podle nich rozhodující test. Na cementovou ucpávku se rozhodli vyzkoušet tlak 6800 kilogramů. Vzhledem k tomu, že ucpávka tento test vydržela, je vrt považován za definitivně uzavřený.

Katastrofa, jejíž přesné příčiny se teprve vyšetřují, začala 20. dubna výbuchem ropné plošiny Deepwater Horizon. Při explozi zahynulo 11 pracovníků plošiny, která se dva dny nato potopila.

Z prasklého vrtu pak vyteklo do moře na 800 milionů litrů ropy. Jak velké ekologické škody nakonec uniklá ropa způsobí, ještě není jasné. Z hladiny vody sice ropa zmizela, vědci ji však objevili u dna oceánu.

Prezident Obama, pro něž havárie představovala vážný politický problém, definitivní uzavření vrtu přivítal, varoval však zároveň, že obnova života v Mexickém zálivu nebude jednoduchá.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 15 minutami

Hlavní soutěž filmového festivalu Febiofest vyhrál švédský film Charter režisérky Amandy Kernellové o matce hledající cestu ke svým dětem

před 57 minutami

Platforma Rekonstrukce státu ocenila 21 politiků za boj s korupcí, vyzdvihla Michálka

Platforma Rekonstrukce státu ve čtvrtek ocenila 21 politiků, kteří se podle ní v končícím volebním období nejvíce zasloužili o prosazování protikorupčních zákonů v Parlamentu. Vyzdvihla zejména zásluhy poslance Jakuba Michálka (Piráti), dále pak Marka Výborného (KDU-ČSL) a Ondřeje Profanta (Piráti). Sdělila to ve čtvrtek mluvčí platformy Eva Hromádková.

Ocenění "Dělník protikorupční legislativy" udělila Rekonstrukce státu celkem devíti zástupcům Pirátské strany, třem lidovcům, dvěma Starostům a nezávislým, dvěma poslancům vládního hnutí ANO a jedné poslankyni vládní ČSSD, dále dvěma zástupcům ODS, jedné člence TOP 09 a jednomu senátorovi za klub SEN 21 a Pirátů.

„Poslancem, který za poslední čtyři roky nejvíce podporoval protikorupční opatření, je Jakub Michálek z Pirátské strany. Zasloužil se zejména o vylepšení nominačního zákona, zavedení informačního příkazu a aktivně usiloval o schválení novely zákona o státním zastupitelství," uvedla platforma.

Výborný podle Rekonstrukce státu vedle podpory řady důležitých opatření dlouhodobě bojoval za reformu exekucí, kterou Sněmovna schválila na začátku letošního léta. Profant zase prosazoval zejména přístup k informacím a digitalizaci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy