Příčina ropné havárie je jasná. Koncerny příliš šetřily

Zahraničí Radim Klekner Zahraničí, Radim Klekner
6. 1. 2011 14:45
Americká vládní komise zveřejnila výsledky vyšetřování úniku ropy v Mexickém zálivu.
Kontrolované hoření. Jde o součást plánu, jak zredukovat ropné skvrny plující zálivem.
Kontrolované hoření. Jde o součást plánu, jak zredukovat ropné skvrny plující zálivem. | Foto: Reuters

Washington - Exploze ropné plošiny Deepwater Horizon a následný únik téměř pěti milionů barelů suroviny do moře nezapříčinila ojedinělá chyba, ale selhání celého systému.

V nově zveřejněné klíčové části své zprávy to tvrdí vyšetřovací komise, kterou po ropné havárii zřídil Bílý dům. Kompletní text posudku má být zveřejněn příští týden.

Konern BP a jeho partneři podle vyšetřovatelů přijali řadu úsporných opatření, která v konečném důsledku k neštěstí výrazně přispěla.

"Řada rozhodnutí firem BP, Halliburton a Transocean, která zvýšila riziko exploze u ústí vrtu, těmto společnostem ušetřila spoustu času (a peněz)," stojí ve zprávě.

Zatímco BP byl hlavním vlastníkem a provozovatelem vrtu, Transocean byl majitelem ropné plošiny a Haliburton byl zodpovědný za cementáž a ucpání vrtu.

Koncerny podcenily riziko

Podle vyšetřovatelů neselhali jednotlivci, ale systém. Zpráva vypočítává hlavní pochybení, mezi která patří podceňování rizika exploze, chyby při cementování vrtu, zcela opačné vyhodnocení tlakové zkoušky u ústí vrtu, jeho nedostatečné zabezpečení, ignorování náznaků, že by mohlo dojít k erupci plynu ve vrtu a neefektivní opatření přijatá po vlastní havárii.

Komise, kterou zřídil prezident Barack Obama, nemá pravomoci udělit firmám za jejich pochybení pokuty. Její zpráva ale může ovlivnit budoucí soudní spory související s havárií.

Současná zjištění jsou paradoxně v rozporu s předběžnou zprávu, kterou komise vydala v listopadu. V té tvrdila, že nenašla důkazy o tom, že by výbuch zapříčinila úsporná opatření.

Výsledky tehdejšího šetření vládní komise vyšetřovatelé později korigovali. Na veřejnost také unikl dokument, který měl prokázat, že úsporná opatření přijatá při realizaci vrtu zvýšila rizika havárie.

Při výbuchu na plošině Deepwater Horizon zemřelo 20. dubna 2010 celkem 11 dělníků. Do moře pak v následujících měsících uniklo asi pět milionů barelů ropy, než se vrt podařilo uzavřít.

Nárůst cen benzinu

Ostré kritice čelil Obama v souvislosti s moratoriem, které po havárii vyhlásil na hlubokomořské vrty a které bylo ve východní části Mexického zálivu definitivně zrušeno až po Novém roce.

Prezidentovi kritici tvrdili, že pokud by zákaz hlubokomořských vrtů přetrval po celý rok 2011, musely by Spojené státy nahradit každodenní výpadek asi 220 tisíc barelů ropy, o které by bylo zapotřebí navýšit dovoz suroviny.

Někteří strašili dokonce tím, že by se cena za jeden litr benzinu mohla koncem roku dostat z nynějších přibližně tří dolarů za galon (3,8 litru) na čtyři dolary.

Ceny pohonných hmot budou ale růst po celém světě i bez toho, protože producenti ropy nejsou schopni držet krok s neustále narůstající poptávkou.

Zatímco nyní se těží přibližně 74 milionů barelů ropy denně, spotřeba činí 84 miliony barelů. Rozdíl kryje zkapalněný plyn, výroba bionafty a syntetického benzinu, především ale pak čerpání ze strategických zásob a těžba bitumenů z břidlic v Kanadě.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Colorado hlásí druhý případ hokejisty nakaženého koronavirem

V kádru hokejistů Colorada Avalanche se objevil druhý případ hráče nakaženého novým typem koronaviru. Klub jméno nezveřejnil, pouze oznámil, že hráč je v domácí izolaci. V NHL se ví dohromady o čtyřech případech, další dva pocházejí z týmu Ottawy.

Klub z Denveru v prohlášení uvedl, že všichni, kdo přišli s hráčem do blízkého kontaktu, byli informováni a zůstávají v karanténě, kterou dříve nařídilo vedení ligy. Žádný další hokejista ani člen realizačního týmu podle klubu nevykazuje příznaky nemoci COVID-19.

Ve čtvrtek vedení Colorada, v němž působí i brankář Pavel Francouz a útočník Martin Kaut, oznámilo první případ nákazy. Nejmenovaný hráč se podle klubu už zcela zotavil.

NHL je přerušená od 12. března, do konce základní části v té době zbývaly zhruba tři týdny. Nyní jsou v karanténě všichni hráči NHL zatím do 6. dubna. Ve Spojených státech amerických počet nakažených koronavirem už přesáhl 100.000 a jsou nejvíce zasaženou zemí na světě.

Další zprávy